وزیر نیرو خبر داد:

پیشنهاد ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترك بین ایران و عراق

پیشنهاد ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترك بین ایران و عراق به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نیرو اظهار نمود: به برادران عراقی برای ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشنهاد داده ایم تا بتوانیم کمک بزرگی به بخش خصوصی دو کشور برای اجرای پروژه ها داشته باشیم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان امروز در حاشیه بیستمین نمایشگاه آب و برق در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در بخش انرژی هم اکنون محدود به صادرات برق و گاز هستیم که تابع قوانین فی درخلال است، اظهار نمود: عمده صادرات در حوزه خدمات فنی و مهندسی و محصولات مورد نیاز کشور عراق است و برای افزایش مبادلات به ۲۰ میلیارد دلار می بایست در بحث مربوط به حمل و نقل گشایش ایجاد نماییم. حمل و نقل یکسره کمک زیادی می تواند به سرعت این مبادلات داشته باشد.
وی افزود: در مباحث گمرکی نیز نیازمند سرعت بیشتر هستیم. علاوه بر این در بحث تعرفه های ترکیبی برای توازن بیشتر جزو برنامه کار است. امیدواری زیادی وجود دارد که با توسعه امکانات که اقتصاد این دو عرصه را فعال می کند همچون بخش خصوصی و شرکت های مشترک بتوانیم به این سمت برویم.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه امروز و فردا چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای دو کشور پس از شش سال برگزار می شود، اظهار نمود: برای وزارت نیرو افتخاری است که پس از سه ماه از پذیرش مسئولیت کمیسیون مشترک موفق به تدارک این جلسه می شود و یک هیات عالی رتبه از بخش دولتی و خصوصی عراق با بیش از ۵۰ تن از مدیران و مسئولان ارشد، وزیر تجارت عراق را همراهی می کنند.
اردکانیان اظهار نمود: امیدواریم در بخش های مختلف همچون خدمات فنی – مهندسی که این نمایشگاه در آن فعال است زمینه های همکاری بیشتر برقرار شود. هم اکنون بیش از ۲۰۰ شرکت در بخش برق و بیش از ۷۵ شرکت ایرانی در بخش آب همین طور چند شرکت خارجی در این نمایشگاه حضور دارند.
وزیر نیرو با اشاره به خاصیت متمایز این نمایشگاه نسبت به سال قبل اشاره کرد: در سالی که دشمنان ما فشار حداکثری را به سقف توان خود رساندند، این نمایشگاه برگزار می گردد و در دو سال اخیر توانستیم انرژی بیشتری را عرضه نماییم و آب کافی نیز در اختیار بخش های مختلف بگذاریم.
وی با اشاره به استفاده از ماینرها اظهار داشت: بر طبق مصوبه هیات وزیران استفاده از ماینرها تابع ضوابط و مقررات است در وهله اول می بایست وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز استفاده از ماینر را به شرکت ها، موسسات و تولید کنندگان بدهد و در این راستا این بخش ها می توانند بر طبق مصوبه دولت و تعرفه های خاص مصرف انرژی برق را خریداری کنند و اگر به غیر از این باشد با استفاده کنندگان غیرمجاز برخورد می شود و اجازه فعالیت به آنها نخواهیم داد.
علاء احمد الجبوری - وزیر تجارت عراق و رئیس عراقی کمیسیون توسعه همکاریهای مشترک ایران و عراق - در پاسخ به ایسنا درباب حجم مبادلات با ایران اظهار نمود: حجم تبادل تجاری بین ایران و عراق بالا است کشور اول دراین زمینه عراق بود اما الان چین شده است. مطمئنا حجم تبادلات تجاری بین ایران و عراق افزایش می یابد.
وی افزود: امروز یک هیات بلندپایه از عراق به ایران آمده تا در مورد مسائل فنی که در حقیقت موانعی است در امتداد تبادل تجاری بین ایران و عراق مذاکره شود و بتوانیم این موانع را از بین ببریم.
وزیر تجارت عراق و رئیس عراقی کمیسیون توسعه همکاریهای مشترک ایران و عراق با تاکید بر این که جایگزینی ایران با کشور دیگر مربوط به وزارت انرژی عراق است، اشاره کرد: ما کمیت زیادی را از ایران وارد می نماییم و برنامه ای برای واردات گاز از ترکیه نداریم.
منبع:

1399/10/23
23:17:35
0.0 / 5
1073
تگهای خبر: انرژی , برق , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز