بالاترین ركوردهای صادرات فرآورده های نفتی در اوج تحریم شكسته شد

بالاترین ركوردهای صادرات فرآورده های نفتی در اوج تحریم شكسته شد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نفت اظهار داشت: در سالهای اخیر مشکل سرمایه گذاری داشتیم؛ دشمن ما به دنبال نابودی مان بود اما ما در همین دوران بالاترین رکورد صادرات فرآورده نفتی را داشتیم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه بامداد امروز (جمعه، سوم بهمن ماه) در آیین گشایش رسمی بیست وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران اظهار نمود: بعد از شیوع ویروس کووید-۱۹ از اسفندماه پارسال، نمی توانستیم تولید نفت و گاز و بهره برداری از پالایشگاه ها و پتروشیمی ها را متوقف نماییم، برای اینکه جریان زندگی مردم باید تداوم می یافت و اگر گاز، نفت و سوخت تولید نمی شد، چرخ کارخانه ها و زندگی مردم از حرکت بازمی ایستاد.
وی با اعلان اینکه وزارت نفت در وضعیت کرونا، اصل را بر این گذاشت که با رعایت پروتکل های بهداشتی و حداکثر دغدغه برای سلامت کارکنان جریان تولید را متوقف نکند، اضافه کرد: به این منظور، از اسفندماه پارینه کارگروهی تشکیل شد و دستورعمل هایی را دقیق تر و مشخص تر برای صنعت نفت تدوین و ابلاغ کردیم و بر اجرای آن هم نظارت سختگیرانه داشتیم و واحدهای اچ اس ئی (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) شرکت های تابع مکلف به اجرای آن و نظارت بر اجرای آنها شدند که اثر بسیار مطلوب و موفقی نیز داشت.
وزیر نفت افزود: طرح های صنعت نفت نیز ۲۰ روز نخست انتشار ویروس کرونا، متوقف کردیم، اما با توجه به این که نمی گردد جریان کار را در کشور متوقف کرد، بدین سبب باردیگر آنها با همین پروتکل های سختگیرانه بهداشتی کار را از سر گرفتند و الحمدالله موفق هم بودند.
زنگنه با اشاره به اینکه این نمایشگاه نیز قسمتی از زندگی ماست و همانند شاخه های دیگر زندگی مردم و بخش های دیگر صنعت نفت که تداوم یافت، کار با تولیدکنندگان نیز باید ادامه یابد، اشاره کرد: نمی توان در سال جهش تولید رابطه میان تولیدکننده و متقاضی و کارفرماها را قطع کرد. نمایشگاه نفت امسال به سبب عبور از اوج فشار شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد، اما به هر حال لازم بود این رابطه بماند، در نتیجه این نمایشگاه با رعایت همه پروتکل های بهداشتی انجام شد.
وی به نام گذاری امسال به نام سال «جهش تولید» از طرف مقام معظم رهبری اشاره نمود و اظهار داشت: وزارت نفت ابتدای سال یک دفعه دیگر اقدام های خود برای تحقق این شعار را مرور و محورهای مشخصی را تعیین و تصویب کرد.
وزیر نفت به دیدار مقام معظم رهبری با سران قوا در چهارم آذرماه امسال اشاره نمود و اضافه کرد: ایشان با بیان برخی چاره ها از طرف کارشناسان و متخصصان برای اقدام هایی همچون افزایش تولیدات صنعت نفت با تاکید بر دانش بنیان کردن صنایع، ابراز امیدواری کردند با اجرای این راهکارها آثار مثبتی در زندگی مردم و کشور پدید بیاید.
زنگنه با اشاره به سیاست های وزارت نفت برای پشتیبانی از تولید کالاها و خدمات مهندسی موردنیاز صنعت نفت، اظهار نمود: شعار نمایشگاه امسال هوشمندانه است؛ نفت ملی، کالا و خدمات ایرانی. امسال در آستانه هفتادمین سالروز ملی شدن صنعت نفت هستیم و این ملی شدن جز با تکمیل توانمندی در ارکان اقتدار این صنعت تکمیل نمی گردد.
وی با تاکید بر اینکه در این نمایشگاه درباب حمایت جدی از شرکت های دانش بنیان و تکیه بر آنها برای توسعه صنعت نفت بسیار سعی شده است، اظهار نمود: مهم ترین رکن برای تقویت فناوری و بومی کردن فناوری ملی، شرکت های پیمانکار عمومی (GC) است، حالا شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) را هم اضافه می کنم که اگر این شرکتها فعال شوند و کار کنند، همه زیردست های آنها هم فعال می شوند.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه این شرکتها محرک و مولد تقاضا هستند، اظهار داشت: مهم ترین عاملی که صنعت و شاخه های مختلف تولید داخلی نفت و کالاها و تجهیزات موردنیاز را فعال می کند تقاضاست. این شرکتها می توانند مولد ده ها هزار میلیارد کالا و خدمات در شاخه های مختلفی که شما کار می کنید باشند، هم می توانند تامین مالی کنند و هم این پروژه ها را می توانند بگیرند و میان پیمانکاران تقسیم کنند و نظارت و مدیریت کلان در اجرا دارند و بازگشت پولشان نیز تا حدودی تضمین شده است.
زنگنه افزود: این شرکتها به مفهوم واقعی از دانش بنیان ها هستند، برای اینکه دانش بنیان، شرکتی است که تکیه اصلی بر دانش فنی و توانایی مدیریتی و راهبری است.
ابتکار وزارت نفت در پشتیبانی از دانش بنیان ها
وی به ابتکار وزارت نفت برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: بیش از یک سال است که از دانش بنیان ها حمایت و این روند را دنبال می نماییم و امروز قسمتی از ثمره آن مشخص می شود و نقشه راه آن خیلی مشخص تدوین می شود. نشانه آن ایجاد پارک فناوری نفت و گاز ری در زمینی به وسعت ۲۵ هکتار در نزدیک پالایشگاه تهران است و همه کارهایش انجام و تصویب شده و رئیس آن هم تعیین شده و فعال است.
وزیر نفت با اشاره به اینکه با ایجاد این پارک، ارتباط و بابی جدید و دوطرفه با دانش بنیان ها همچون استارت آپ ها باز می شود، اشاره کرد: امیدواریم که نه فقط در تهران، بلکه در کشور این پارک بتواند ایفای نقش کند، برای اینکه ما در حال همکاری با دانشگاه های تهران، شریف، امیرکبیر، علم و صنعت، صنعتی اصفهان، چمران، صنعت نفت و پژوهشگاه صنعت نفت برای راه اندازی مراکز نوآوری یا کارخانه های نوآوری با هدف ارتقای فناوری هستیم و اگر امکان آن در محل های دیگر نیز وجود داشته باشد، حمایت خواهیم کرد و این همان هدفی است که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند.
زنگنه به تأسیس صندوق پژوهش و فناوری نفت اشاره و اشاره کرد: این صندوق بسیار مهمست و می تواند خیلی از ضمانت ها را به شرکتها بدهد و حمایت های مالی کند.
تعریف ۲۰۰ موضوع فناورانه در بخش بالادستی نفت
وی اظهار داشت: امسال در لایحه بودجه ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت از منابع داخلی شرکت های تابع نفت بمنظور کمک به سرمایه گذاری شرکت های خطرپذیر، پشتیبانی از ساخت داخل و طرح های توسعه ای اشتغال آفرین، تولید بار نخست و کمک های بلاعوض و وجوه اداره شده و تسهیلات ارزی پیشنهاد کردیم که امیدواریم در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.
وزیر نفت اضافه کرد: البته شاید این ۸۰۰ میلیارد تومان هفت تا هشت برابر بتواند آثار مالی داشته باشد.
زنگنه با اشاره به کمک برای ایجاد شتاب دهنده ها با هدف توسعه استارت آپ ها اظهار نمود: برای استقرار استارت آپ ها در مراکز فناوری در پارک های نوآوری و در پارک ری، امکانات لازم داریم و دعوت می نماییم شرکت های دانش بنیان در این پارک فناوری نفت و گاز ری مستقر شوند.
وی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ موضوع فناورانه از کالا و خدمات در بخش بالادستی نفت برای واگذاری به شرکت های دانش تعریف و مشخص شده است.
بهره مندی از ظرفیت دانش بنیان ها در ۲ طرح مهم
وزیر نفت با تاکید بر ضرورت بهره مندی از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده ها در صنعت نفت اظهار داشت: به این منظور، جهت استفاده از این ظرفیت در دو طرح مهم برنامه ریزی کرده ایم. یکی طرح احیای چاه های کم بازده است که برای آن ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار پیش بینی شده و دیگری بحث بهینه سازی مصرف سوخت که شتاب دهنده ها دراین زمینه هم می توانند نقش تعیین کننده ای داشته باشند.
زنگنه افزود: بر آنیم تا یک محوطه نمایشگاه دائمی برای نفت ایجاد نماییم که بطور مرتب و در شاخه های موردنیاز صنعت نفت امکان ارتباط مستمر عرضه و تقاضا فراهم باشد.
وی به برنامه تضمین خرید از محل صندوق پژوهش و فناوری نفت هم بعنوان دیگر برنامه برای پشتیبانی از سازندگان ایرانی اشاره نمود و اضافه کرد: اتفاق مهم دیگری که افتاده، صدور گواهی کیفیت برای اولین بار توسط یک مرجع ایرانی تأییدشده از طرف سازمان استاندارد است.
وزیر نفت با تاکید بر اهمیت مباحث بهینه سازی مصرف انرژی، محیط زیست و پشتیبانی از ساخت داخل با تمرکز بر کالاهای اساسی موردنیاز صنعت نفت، اظهار داشت: در همین زمینه ساخت فناورانه تجهیزات راهبردی و اولویت دار صنعت نفت را در ۱۰ گروه کالایی دنبال کرده ایم که در بخش هایی بسیار عالی پیش رفته است و در بخش هایی هنوز کارهای زیادی باقی مانده است.
زنگنه یکی از دستاوردهای اصلی اجرای قراردادهای نگهداشت و افزایش توان تولید را افزایش تقاضا برای تجهیزات ایرانی خواند و اظهار داشت: زمانی بود که بطور مثال کارخانه لوله سازی اسفراین برای ۲۰ هزار تن تقاضا به ما مراجعه می کرد، اما الان ظرفیت این کارخانه پر است و ما به ظرفیت های بیشتر نیاز داریم. این نشان میدهد ظرفیت های موجود برای ساخت لوله های بدون درز کافی نیست و یا در زمینه لوله های CRA نیز همچنان ضعف داریم.
وی به ساخت لوله نیس موردنیاز در خط لوله گوره جاسک برای اولین بار در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: قراردادهای ساخت دیگر تجهیزات و تأسیسات مانند اسکیدمانتد، دکل حفاری و... نیز در حال پیشروی است.
ساخت کافی نیست
وزیر نفت درباره ساخت ماشین های دوار، کمپرسورها، توربین ها، الکتروموتورها و پمپ ها نیز به سفارش پمپ های موردنیاز طرح گوره جاسک به سه پمپ ساز ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: اولین پمپ های تولید شده از طرف این شرکتها تا آخر سال تحویل طرح می شود.
زنگنه از امضای قرارداد برای ساخت تعدادی توربوکمپرسور ۱۶ مگاواتی و همین طور سفارش ساخت کمپرسورهایی برای فشارافزایی در پارس جنوبی به مجموعه OTC آگاهی داد و اضافه کرد: نظامی که برای بهره برداری و تعمیرات سیستم های ماشین های دوار ابلاغ گردیده سبب تقویت ساخت داخل می شود و باید از این دستورعمل تبعیت کرد که به نفع اقتصاد ملی است.
وی تصریح کرد: البته به این قانع نیستم که شرکت های ایران تنها کالایی را بسازند، بلکه باید برند ایجاد و با صادرات محصولاتشان برای مردم ارزش آفرینی کنند.
وزیر نفت با اشاره به کمبود جدی منابع برای سرمایه گذاری در سالهای اخیر، افزود: بنا بر این خیلی از سرمایه گذاری ها به تأخیر افتاد، اما کوشیدیم با جذب منابع از بازار سرمایه حرکت خودرا ادامه دهیم و ظرفیت های شرکت را حفظ نماییم.
زنگنه اشاره کرد: دشمنان ما دنبال این بودند ما را نابود کنند که ما بمیریم و صادرات ما به صفر برسد، اما نه فقط صادرات نفت ما به صفر نرسید، بلکه با فداکاری همکارانمان بالاترین رکوردهای صادرات فرآورده های نفتی را در دوران تحریم ثبت کردیم و داغ اینکه صادرات نفت را به صفر برسانند بر جگرشان گذاشتیم.
وی با اعلان اینکه حالا در موقعیتی نیستم که بگویم به چه عددهایی رسیدیم، تصریح کرد: ترامپ و پمپئو مردند و خودشان و افکار جنایتکارانه شان به زباله دان تاریخ پیوست، اما ما زنده ایم و با امید بیشتر برای ساختن کشور تلاش خواهیم کرد.
وزیر نفت در آخر خواهان صرفه جویی در مصرف گاز شد و اظهار داشت: بالاترین رقم های افزایش تولید گاز را در این سال ها داشته ایم؛ تولید گاز در پارس جنوبی ۲.۵ برابر شده و تولید روزانه گاز خام کشور از مرز هزار میلیون مترمکعب گذشته، اما رشد مصرف بیش از این ها بوده است و به همین دلیل، مصارف صنایع را محدود کرده ایم.
منبع:

1399/11/03
22:24:29
0.0 / 5
1012
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز