خودكفایی ایران در تولید كابل بدون روكش سرب

خودكفایی ایران در تولید كابل بدون روكش سرب به گزارش خبرگزاری نفت و گاز عضو سندیکای صنعت برق اظهار داشت: با تولید کابل بدون روکش سرب از روز اول شرکت های خارجی را از بازار ایران حذف کردیم قبل از این کابل از ژاپن، کره، ایتالیا و آلمان وارد می شد اما امروز این واردات به کمتر از دو درصد نیاز کشور رسیده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علیرضا کلاهی در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه نفت در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این دو درصد هم مقیاس مناسبی برای تولید بومی ندارد، اظهار نمود: ما دو محصول دانش بنیان داریم که یکی در رابطه با صنعت نفت می باشد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون در کشورهای پیشرفته سرب را حذف کردند و با استفاده از چندین لایه پلیمری و فلزی از کابل ها محافظت می کنند، اظهار نمود: این محصولات در منطقه خاورمیانه نسبتا جدید است اما ما موفق شدیم آنرا تولید و تست نماییم.
عضو سندیکای صنعت برق با اشاره به اینکه حسن این محصول این است که معضلات زیست محیطی را می کاهد، اظهار داشت: فقط در یک سال ۱۵ هزار تن سرب به کابل ها اضافه شده که تماما در خاک کشور دفن شده است. این سرب ها در دراز مدت در آب و خاک مشکل زا می شود ضمن اینکه اثرات آن نیز به کندی از بین می رود.
کلاهی با تکیه بر اینکه کابل های جدید همه از مشکلات زیست محیطی جلوگیری می کند و همه در مقابل مواد شیمیایی مقاوم تر است ضمن اینکه پنج درصد ارزانتر و ۷۰ درصد سبک تر است، افزود: بنابراین پروژه ها نیز سریع تر به انجام می رسند. استفاده از این محصول مصداق یک بازی برد – برد است.
وی با اشاره به اینکه استفاده از این کابل هم برای مسائل زیست محیطی در کشور اهمیت دارد و هم اینکه هزینه و زحمت پیمانکار را می کاهد، اظهار داشت: هم اکنون از این کابل های بدون روکش سربی از طرف شرکت استارت اویل نروژ و حتی تمامی شرکتهای نفتی آمریکا که در منطقه خاورمیانه کار می کنند، استفاده می شود.
عضو سندیکای صنعت برق ضمن اشاره به کاهش هزینه های استفاده از این کابل ها اظهار داشت: مثلا پالایشگاه آبادان ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار کابل سربی مصرف می کند که در صورت استفاده از کابل های جدید هزینه ها به سه میلیون دلار کاسته می شود.
کلاهی با اشاره به اینکه بازار صادرات ایران عراق، ترکمنستان و افغانستان است، اظهار داشت: در مورد ترکیه با عنایت به قیمت مواد اولیه که ما در ایران داریم رقابت کردن دشوار می باشد این کشور هم اکنون صادر کننده بزرگ کابل است.

منبع:

1399/11/07
13:25:38
0.0 / 5
1044
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز