صالحی:

ایران به میدان كوانتوم آمده است

ایران به میدان كوانتوم آمده است صالحی اظهار داشت: تابستان آینده بین برج میلاد و برج آزادی آزمایش کوانتومی را برقرار می نماییم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی در حاشیه سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش کوانتومی در برج میلاد تهران اظهار داشت: کلید ورود به فناوری کوانتومی درهم تنیدگی ذرات نور است. پس از در هم تنیدگی باید بتوان جفت فوتون ها را تولید نماییم و ما در سال ۹۷ این کار را انجام دادیم که در میان کشورهای اسلامی و در حال توسعه ایران سرآمد است. پس از تولید جفت فوتون ها باید این دو را از هم جدا نماییم و پس از آن هر اتفاقی برای یک جفت بیفتاد، جفت دیگر تمام اتفاقات را درمی آید و ارتباط بین آنها برقرار می شود. اگر این فاصله سال نوری باشد باز هم همین اتفاق بین دو فوتون در لحظه اتفاق می افتد.

وی افزود: بگفته انیشتین این یک بحث شبح وار بوده است اما حالا به امری قابل دسترس تبدیل گشته است و ایران هم به این میدان آمده است.

صالحی اظهار داشت: فوتون ها در ذات شان کلید رمزنگاری دارند.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: سال آینده با فیبر نوری این کار را در ۲۰ فروردین انجام می دهیم و این مساله می تواند در نیروهای مسلح و سیستم های اطلاعاتی و مخابراتی و کسانی که نیاز دارند اطلاعاتشان برای ارسال رمزگذاری شود بدون نگرانی از هک شدن استفاده گردد.
وی اظهار داشت: ۵۰ تا ۶۰ نفر از نخبگان خودرا به کار گرفتیم و شبانه روز در حال کار هستند و با هزینه ای که در پنج سال قبل کردیم که در مقایسه با آنچه کشورهای دیگر انجام دادند، بسیار ناچیز است ولی ما به این دستاورد بزرگ رسیدیم.
وی اظهار نمود: از ۹۷ توانستیم حدود ۵۰ الی ۱۰۰ فوتون در هم تنیده در ثانیه تولید نماییم اما اینها کافی نیست چون از بین می روند. در خرداد ۹۹ در فاصله ۳۰۰ متری این کار را انجام دادیم و بیش از یک میلیون در ثانیه فوتون تولید کردیم و الان در بهمن ۹۹، در فاصله ۱۶۵۰ متر و در ارتفاع ۳۰۰ متر میلیون ها فوتون جفت را ارسال نماییم اما ۹۰ تای آنها قابل استفاده شدند. این آزمایش در شب انجام شد چون اگر در روز صورت گیرد با فوتون های خورشید یکی می شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: امیدواریم در ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ از این فنآوری بطور کاربردی استفاده نمائیم و بین دو نقطه اطلاعات رمزگذاری شده در فاصله ۱۰ کیلومتر و پس از یک سال بین سازمان و سایت فردو این کار صورت گیرد.
صالحی درباره لزوم تبادل علمی دراین زمینه با دنیا اظهار داشت: تبادل های علمی ما در کمترین سطح است. اگر می شد با اتحادیه اروپا می توانستیم کار نماییم اما پس از خروج آمریکا از برجام این تعامل قطع شد.
وی افزود: نسبت به دنیا ما در این پروسه کوانتومی ۶ تا ۷ سال عقب هستیم. اما با این آزمایش وارد عرصه فناوری کوانتومی شدیم که این بخش مربوط به تبادل اطلاعات است و در زمینه تصویربرداری، حسگرها، شبیه سازی، رادار و غیره هم وارد می شویم و در بخش رادار کوانتومی قدم های خوب و بلندی برداشتیم. امیدواریم در آینده نه چندان دور آنرا عملیاتی نماییم. همین طور در بخش تصویربرداری پزشکی تجهیزات خریداری کردیم که شفاف ترین تصویربرداری است بدون اینکه آسیبی به بدن انسان بزند.
رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار نمود: ما یک آزمایشگاه در سازمان انرژی اتمی ساختیم و تجهیزات زیادی نصب کردیم ولی اهتمام داریم دانشگاه ها را شناسایی نماییم تا هر کدام در یک زمینه تخصصی آزمایش و کار کنند. آزمایشگاه های آنها را داریم هم افزا می نماییم تا از کل ظرفیت کشور استفاده نمائیم. همین طور این رشته در سطح کارشناسی ارشد الان فعال است و در سطح دکتری و فوق دکتری هم تلاش داریم دانشجو بگیریم تا سرعت مان را دراین زمینه در سطح دنیا افزایش دهیم.
وی اشاره کرد: امیدواریم وزارت ارتباطات، دفاع و نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات که نیاز به این فناوری دارند از حالا به بعد بتوانند از آن استفاده کنند و قراردادهایی را دراین زمینه با آنها ببندیم. پس از کاربردی شدن این فناوری می توانیم بگوییم که ایران به عرصه صنعتی و تکنولوژیک وارد شده است.
وی تصریح کرد: در تابستان بین برج میلاد و آزادی، بعد با پهپاد و بالن و بعد با ماهواره می توانیم این کار را انجام دهیم. ما محاسبه کردیم ۲۵ تا ۳۰ کیلو تجهیزات می خواهیم تا با ماهواره ارسال شود و در افق ۴ ساله می توان این را پیاده کرد.
وی در پاسخ به ایسنا که چرا کوانتوم باید برای مردم مهم باشد و چه نقش و تاثیری در زندگی روزمره مردم دارد؟ اظهار داشت: اگر نیروهای مسلح ما اطلاعاتشان رمز گذاری نشود مشکل پیدا می کنند، پس به این تکنولوژی روز نیاز است. در زیست شناسی دستاورد دیگری که حاصل شده این است که از این طریق سلول های سرطانی را شناسایی نماییم و با کمک دانشگاه تهران و بیمارستان امام خمینی توانستیم این کار را انجام دهیم. در بخش تصویربرداری پزشکی در فاصله یک سال آینده تجهیزات را فراهم می نماییم و آنرا کاربردی خواهیم کرد. بجای گاما و ایکس ری از این روش استفاده می نماییم و کمتر بدن لطمه می بیند. در زمین شناسی و شناسایی معادن حسگرها را می توانیم از این روش تولید نماییم و تغییرات مغناطیسی و جاذبه ای زمین را در مقیاس اندک تولید می نماییم.
صالحی اظهار داشت: در هند که کشوری فقیر است نزدیک به دو میلیارد دلار برای کار در این فناوری هزینه می کنند و ما باید از الان زمینه ها را فراهم نماییم که اگر هم خواستیم تجهیزات مربوط به آنرا بخریم بدانیم چه چیز داریم می خریم.
ایشان سپس اشاره کرد: سازمان انرژی اتمی در اذهان عمومی کشور به شکلی جا افتاده است که فقط باید غنی سازی کند اما ما فقط سازمان غنی سازی نیستم. مرکز یون درمانی ما ششمین مرکز یون درمانی جهان در امر سلامت است و امیدواریم در شهریور آزمایشی راه اندازی شود. در رابطه با رادیوداروها ساختمانی در حال ساخت داریم که ۶۰ میلیون یورو برای آن هزینه می شود. سازمان انرژی اتمی هم نیروگاه باید بسازد، هم استخراج و اکتشاف انجام دهد و هم در رادیوداروها فعالیت دارد.
صالحی که دوشنبه شب در حاشیه مراسم رونمایی از دستاورد انتقال اطلاعات بوسیله کوانتوم در جمع خبرنگاران ضمن تبریک چهل و دومین سالگرد انقلاب اسلامی خدمت ملت ایران، مقام معظم رهبری و دولت اظهار نمود: در آستانه دهه فجر هستیم. دوست داشتم این کار در طول دهه فجر انجام میشد ولی از آنجایی که باید این کار در هوای صاف صورت گیرد و مطمئن نبودیم که هوا در روزهای دهه فجر صاف باشد یا نه، پس امشب این آزمایش انجام شد.
وی افزود: با وجود تحریم ها و محدودیت ها در بسیاری از حوزه ها در این ۴۲ سال قدم های بلندی برداشتیم و در این زمینه بزرگ نمایی نیست خصوصاً در مسایل علمی و فناوری و یکی از نمادهای این تلاش، سازمان انرژی اتمی است. این سازمان پس از جنگ تحمیلی که فعالیت هایش شروع شد توانسته قدم های بلندی را در عرصه های مختلف بردارد. هر آنچه با اتم سرکار دارد سازمان انرژی اتمی متولی اش است و یکی از وظایف ما رصد تحولات علمی و فناوری در سطح جهان است. از تحولات شگرف که قرن بیست و یکم فناوری کوانتومی است البته علم آن مربوط به هشتاد، نود سال قبل است ولی عملیاتی شدن این علم زمانبر بود و در اواخر دهه ۹۰ میلادی اقدامات آزمایشی آغاز شد.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به کتابی که الخلیل پرفسوری عراقی مقیم لندن به وی در سال ۹۵ درباره کوانتوم داده است، اظهار نمود: در این کتاب اشاره شده، پرندگانی از اسکاندیناوی شبانه به دریای مدیترانه پرواز می کنند بدون اینکه مشخص باشد از چه طریف مسیر طولانی خودرا در شب و از فراز اقیانوس ها پیدا می کنند. چهل، پنجاه سال در این زمینه فکر شده بود تا اینکه متوجه میشود در مغز آنها مولکولهای درهم تنیدگی وجود دارند که به مغناطیس زمان حساس است و در ذهن این پرنده مسیر ثبت می شود و از اینجا بحث درهم تنیدگی برای کاربردی و عملی شدن جدی شد.

وی افزود: من در سال ۹۵ خواندم و در مرداد ۹۵ در سازمان انرژی کمیته فناوری کمیته کوانتومی را تشکیل دادیم. کلید ورود به این حوزه آزمایش فوتون های درهم تنیده است دوستان ما در سازمان انرژی اتمی کار را شروع کردند و در خرداد ۹۷ پس از دو سال برای نخستین بار بحث درهم تنیدگی در آزمایشگاه را انجام دادیم. این پدیده خارق العاده ای است. مفهوم فوتون و کوانتوم سالها تدریس میشود ولی برای نخستین بار از نظر تجربی وارد این عرصه شدیم و با سرعت کار را جلو می بریم.1399/11/08
15:00:30
0.0 / 5
1360
تگهای خبر: انرژی , برق , تحریم , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز