یك كارشناس مسایل بین الملل مطرح كرد

شاید تا پیش از عید بایدن به برجام بازگردد، اگر

شاید تا پیش از عید بایدن به برجام بازگردد، اگر یک کارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: شاید تا آخر مارس مقداری دولت بایدن به مسایل سیاست خارجی همچون ایران بپردازد؛ البته به شرطی که در دولت وی بر سر چگونگی بازگشت به برجام اجماع باشد.


رحمان قهرمان پور در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این که چرا بایدن به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ در گام نخست و همراه با ۱۷ دستوری که صادر کرد بازنگشت؟ اظهار داشت: قبلا هم گفته بودیم که موضوع ایران در اولویت های بایدن نیست و بسیاری از موضوعات سیاست خارجی نیز در دستور کار آمریکا و بایدن نیستند. انتخابات ۲۰۲۰ و اتفاقات ۶ ژانویه بسیاری از اولویت ها را جا به جا کرده است و مسایل داخلی و کاهش شکاف عمیق در جامعه آمریکا الان مورد بحث آنهاست؛ نه فقط دغدغه بایدن بلکه دو جناح مرکزگرای دموکرات و جمهوری خواه این دغدغه را دارند. افرادی مثل مک کانل، میت رامنی، خانم چنی و جرج بوش پسر که از بایدن حمایت کردند طیف مرکزگرای جمهوری خواه هستند و افرادی مثل تد کروز کسانی هستند که می خواهند بدنه طرفدار ترامپ در حزب جمهوری خواه را همچنان حفظ کنند.
وی اشاره کرد: مسایل داخلی آمریکا پس از انتخابات اهمیت یافته است و اگر ۱۷ فرمان اجرائی را نگاه نماییم، جز یکی دو مورد سایر موارد مربوط به مسایل داخلی است. این نشان میدهد بایدن مسایل سیاست خارجی را در اولویت بعدی گذاشته است و تازه اگر وارد این مسایل هم شود اول چین، بعد روسیه و بعد اروپا مورد نظر هستند. در مرحله بعد سیاست های تجاری خارجی آمریکا و ائتلاف سازی ها و بعد مساله ایران و خاورمیانه است. بدین جهت معتقدم به این زودی ها نوبت به برجام و ایران نمی رسد.
این کارشناس مسایل بین الملل با اشاره به اینکه علاوه بر مسایل داخلی که مانع ورود سریع بایدن به مسایل سیاست خارجی شده است باید اظهار داشت که در داخل دولت بایدن هم اجماع نظر محکم و قوی درباره اینکه به چه شکل و کیفیتی به برجام بازگردند وجود ندارد، اضافه کرد: طیفی از تیم سیاست خارجی و امنیت ملی بایدن معتقدند که پیش از بازگشت و اجرای تعهدات باید مسایل موشکی و منطقه ای نیز طرح شود و طیفی دیگر بر این نظرند که اول به برجام برگردند و بعد مسایل دیگر مطرح شود. البته در داخل ایران هم مهمست که نسبت به این مساله چه رویکرد و رفتاری در پیش گرفته شود و چه پیامی ارسال شود.
قهرمان پور در پاسخ به این پرسش که بایدن متعلق به دیدگاهی است که چندجانبه گرایی را در اولویت و اهمیت قرار می دهد آیا از این منظر بازگشت به توافق چند جانبه هسته ای و اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ نباید در دستور کار باشد یا باید اظهار داشت که چند جانبه گرایی مدنظرشان ساختار دیگری دارد؟ اظهار نمود: معتقدم نگاه به چند جانبه گرایی از طرف بایدن و تیمش متناسب با منافع شان است و این نظر را واقع بینانه تر می بینم. درباره چند جانبه گرایی دو دیدگاه متضاد وجود دارد. آنتونی بلینکن هم طرفدار چند جانبه گرایی است و اما تردید دارد که می شود این رویکرد را حالا به همان شکل پس از جنگ سرد احیا و ادامه داد. اینکه از چه نوع چندجانبه گرایی صحبت می کنیم؛ چندجانبه گرایی تحت سیطره آمریکا یا اینکه مقرر است در این رویکرد چین و روسیه را هم وارد کنند.
وی افزود: چندجانبه گرایی ذیل پیوستن آمریکا به اروپا با محوریت لندن و واشنگتن معنا پیدا کرد، اما واقعیت های فعلی نشان میدهد این روند حل کننده مکشلات نیست. آیا می توان چین و روسیه را در روند کنونی نادیده گرفت؟ بعلاوه ارزش هایی که تقویت کننده چند جانبه گرایی بودند الان محل چالش هستند، همچون نهاد دموکراسی که در داستان کرونا دیدیم که چین نظام لیبرال دموکراسی را به آسانی به چالش کشید. از طرفی اروپا نیز گرفتار مشکلات داخلی جدی است و در این فضا چطور می توان انتظار داشت که این رویکرد فقط از طرف اروپا و آمریکا دنبال شود. درست است بایدن در حرف از احیای چند جانبه گرایی حرف می زند اما در واقعیت به شکلی دیگر رفتار خواهدنمود.
این کارشناس مسایل بین الملل در پاسخ به این که مسایل داخلی آمریکا که بایدن باید از سد آنها ابتدا بگذرد کدام هستند؟ اظهار داشت: مساله ترامپ و استیضاحش باید تعیین تکلیف شود و سنا باید در این زمینه تصمیم گیری کند. شکاف داخلی در حزب جمهوری خواه مساله مهمی است و می تواند برای تیم بایدن مشکل ساز شود، تشکیل کابینه و تایید تیم امنیت ملی و سیاست خارجی بایدن نیز از مسایل مهمی است که باید دید به چه شکل پیش می رود، با این مسایل شاید تا آخر مارس مقداری بایدن به مسایل سیاست خارجی همچون ایران بپردازد؛ البته باید تاکید کنم که این در شرایطی است که مساله بازگشت به برجام در داخل دولت بایدن موضع مورد اختلاف نباشد اگر بر سر آن اتفاق نظر و اجماع باشد، ممکنست پیش از عید این اتفاق بیفتد.
قهرمان پور به موضوعاتی همچون انتخابات رژیم صهیونیستی در اواسط اسفند اشاره نمود و اظهار داشت: ممکنست این مساله هم تاثیراتی بر روند تحولات در دولت جدید آمریکا داشته باشد. اگر نتانیاهو شکست بخورد که تا الان بعید است، ممکنست دست بایدن در کنگره بازتر شود.
وی در پاسخ به این که اگر فرض بگیریم که ایران و مساله برجام اولویت بایدن نیست پس انتخابات ایران در خرداد آینده هم به همین شکل است؟ اشاره کرد: درباره این بحث با تحولاتی که در داخل آمریکا روی داده است، سخت می شود حرف زد؛ اینکه دولت بایدن می تواند انرژی زیادی را صرف رابطه با ایران و فضای داخلی ایران کند یا نه! البته مساله ایران برایش مهمست اما عواملی که ایران را برایش مهم کرده بود، دیگر تغییر کرده است. نه اینکه ایران اهمیت ندارد اما اهمیت دو دهه گذشته را ندارد. حضور منطقه ای ایران هم در همین چارچوب و اتفاقاتی که افتاده در قیاس با گذشته اهمیتش را از دست داده است. اینکه دولت بایدن چقدر وقت کند و فضای داخلی اجازه دهد بر فضای داخلی ایران تاثیر بگذارد به اتفاقات دو ماه آتی بستگی دارد.1399/11/08
23:20:12
0.0 / 5
1168
تگهای خبر: انرژی , خاورمیانه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز