انجام سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش كوانتومی بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی

انجام سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش كوانتومی بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سومین آزمایش انتقال امن کوانتومی فوتون ها از سازمان انرژی اتمی ایران تا برج میلاد به مساحت ۱۶۵۰ متر با حضور علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در آستانه دهه مبارک فجر امروز دوشنبه ۶ بهمن ماه در محل برج میلاد رونمایی گردید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، این آزمایش با تجهیزات پیشرفته و به همت متخصصان و پژوهشگران مرکز فناوری های کوانتومی سازمان انرژی اتمی ایران انجام می شود. در این روش انتقال با برقراری ارتباط کوانتومی مبتنی بر درهم تنیدگی، پیام ها به روشی امن رمزگذاری و انتقال اطلاعات در راه مشخص شده بین دونقطه موردنظر انجام می شود. سپس پیام موردنظر توسط کلید کوانتومی رمزگذاری، به مقصد ارسال و در آنجا مجدداً به کمک کلید کوانتومی که به علت بهره گیری از درهم تنیدگی کوانتومی قابل کپی برداری و هک نمی باشد، رمزگشایی می شود.
شایان ذکر است آزمایش انتقال امن کوانتومی فوتون ها تابحال در ۳ فاز: آزمایشگاهی در فاصله ۲ متری، درخلال دو ساختمان به مسافت ۳۰۰ متر و اخیراً میان ساختمان مرکز فناوری های کوانتومی ایران تا تراز ۳۰۰ متری برج میلاد به مسافت ۱۶۵۰ متر انجام شده است. این دستاوردها بعنوان بخشی از زیرساخت مورد نیاز و گامی به سمت ماهواره کوانتومی، رادار/لیدارکوانتومی و شبکه های کوانتومی تلقی می شود.
فعالیتهای عملیاتی مرکز فناوری های کوانتومی ایران، بعنوان متولی و پیشرو و تنها مرکز آزمایشگاهی موجود در کشور، از سال ۱۳۹۷ در ۴ حوزه اصلی فناوری های کوانتومی (مترولوژی و حس گری کوانتومی؛ مخابرات کوانتومی؛ شبیه سازی آنالوگ و دیجیتال کوانتومی؛ رایانش و محاسبات کوانتومی) تعریف شده و در حال اجرا می باشد؛ که می توان به رادار کوانتومی و تصویربرداری کوانتومی، رمزنگاری کوانتومی در فضای آزاد و در بستر فیبر نوری، اندازه گیری کوانتومی کمیت های مختلف فیزیکی، ساعت اتمی، مغناطیس سنجی کوانتومی، نقشه کوانتومی مغز، ژیروسکوپ و مسیریاب کوانتومی و تولید چشمه های درهم تنیده مجتمع در بستر موج بر هم اشاره نمود.
فناوری های کوانتومی بعنوان یکی از مهم ترین فناوری های قرن ۲۱ به شمار می آید که در حال ایجاد انقلابی شگرف در علم و تکنولوژی است.
منبع:

1399/11/10
14:40:53
0.0 / 5
956
تگهای خبر: انرژی , برق , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز