یك عضو اوپك در آستانه حذف از جمع صادركنندگان نفت

یك عضو اوپك در آستانه حذف از جمع صادركنندگان نفت به گزارش خبرگزاری نفت و گاز صادرات انرژی الجزایر به شدت افت کرده و ریسک مشکلات مالی بیشتر و تکرار اعتراضات دو سال پیش که به تغییر دولت منجر گردید را برانگیخته است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، الجزایر برای حفظ صادرات نفت و گاز که شریان حیات اقتصاد این کشور است، به سختی تقلا می کند چونکه سالها سوءمدیریت و عدم سرمایه گذاری ضربه خویش را وارد کرده است. به قول شریف بلمیهوب، وزیر امور پیش بینیهای اقتصادی، این کاهش به حدی شدید می باشد که امکان دارد الجزایر تا یک دهه آینده دیگر صادرکننده نفت نباشد. وی ماه گذشته به یک شبکه رادیویی گفته بود الجزایر دیگر یک کشور نفتی نیست.

نفت برنت روز دوشنبه برای اولین بار در بیشتر از یک سال گذشته به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرد اما گزارش صندوق بین المللی پول نشان داده است این قیمت کمتر از نصف قیمتی است که الجزایر برای متوازن کردن بودجه اش به آن نیاز دارد. این کشور به قیمت نفت ۱۳۵ دلار در هر بشکه نیاز دارد که بالاترین قیمت در بین تولیدکنندگان عربی است.

بررسی آمار توسط بلومبرگ نشان داده است صادرات نفت و گاز طبیعی مایع الجزایر هر کدام ۳۰ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش داشته است و این روند سال جاری هم ادامه دارد. فروش نفت به خارج ماه گذشته ۲۹۰ هزار بشکه در روز بود که ۳۶ درصد در مقایسه با دسامبر کاهش داشت و پایینترین آمار از سال ۲۰۱۷ بود.

الجزایر و سایر اعضای اوپک سال قبل با محدودیت عرضه موافقت کردند. اما در حالیکه اغلب اعضای اوپک سهمیه تولیدشان را نقض کرده اند، الجزایر نتوانسته است به سقف تولید برسد. تولید نفت این کشور در ژانویه اندکی افزایش داشت اما همچنان در پایینترین سطح از سال ۲۰۰۲ است.

با ضعیف ماندن تولید، الجزایر امکان دارد از صعود اخیر قیمتها سودی نبرد. بهای معاملات نفت برنت از آغاز نوامبر تحت تأثیر ساخت واکسنهای موفق کووید ۱۹ و رشد تقاضا در چین، بیشتر از ۵۰ درصد افزایش داشته است.

گاز هم افت مشابهی داشته و طبق اعلام مجمع کشورهای صادرکننده گاز، تولید الجزایر در سال ۲۰۱۹ به پایینترین میزان در یک دهه اخیر رسید. همزمان الجزایر با رشد جمعیت، سوخت بیشتری در نیروگاههایش می سوزاند و ظرفیت کمتری برای صادرات می ماند.

عبدالعزیز جراد، نخست وزیر الجزایر دستور کاهش هزینه برای تثبیت وضعیت مالیه کشور را صادر کرده اما دولتش نگران کاهش یارانه نیرو و غذاست. به قول بیل فارن پرایس، مدیر شرکت تحقیقات انرژی انوروس، الجزایر یکی از بزرگترین سرانه های بودجه رفاهی را در بین همتایان خود در اوپک دارد.

شرکت انرژی دولتی سوناطرک اعلام نموده می خواهد صادرات گاز را سال جاری حدود ۲۵ درصد افزایش دهد. تلاشهای گذشته این شرکت برای افزایش تولید انرژی با تغییرات مدیریت به مانع خورده است. این شرکت در دو سال قبل چهار مدیرعامل و ۱۲ مدیرعامل از سال ۲۰۱۲ داشته است.

الجزایر به موافقت با سرمایه گذاری خارجی بیشتر در بخش انرژی اشاره نموده است با این وجود یکی از بسته ترین اقتصادهای آفریقا مانده و سیاستمداران تمایلی ندارند به شرکتهای بین المللی اجازه دهند کنترل بیشتری روی منابع این کشور داشته باشند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، دولت الجزایر همینطور نگران استفاده از صندوق بین المللی پول یا سرمایه گذاران اوراق قرضه جهانی برای پولی است که بتواند در میادین نفت و گاز سرمایه گذاری کند.
1399/11/20
13:39:11
0.0 / 5
1060
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز