درخواست نروژ از ایران برای بازگشت به پایبندی كامل به برجام

درخواست نروژ از ایران برای بازگشت به پایبندی كامل به برجام وزارت امور خارجه نروژ در صفحه توییترش گزارشی از گفت وگوی وزرای امور خارجه ایران و نروژ عرضه داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، صفحه توییتر وزارت امور خارجه نروژ در پیامی از گفت و گوی ماری اریکسن سوریده، وزیر امور خارجه این کشور با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اطلاع داده و نوشت: مذاکرات خوبی با وزیر امور خارجه ظریف انجام شد. ما از گفتگو با ایران در زمینه مسائل دوجانبه و منطقه ای قدردانی می نماییم.
وزارت امور خارجه نروژ در ادامه نوشت: از ایران خواسته شد به پایبندی کامل به برجام(توافق هسته ای) بازگردد.
درخواست نروژ از ایران برای پایبندی به تعهدات هسته ای اش در حالی مطرح شده که ایران بعد از خروج آمریکا از برجام و بی عملی اروپایی ها نسبت به تعهدات برجامی شان مبادرت به کاهش تعهدات برجامی اش طبق برجام نمود.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان یک شنبه شب با تکیه بر اینکه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند بازگشت ایران به تعهدات خود در برجام زمانی انجام می شود که آمریکایی ها تعهداتشان را عمل کرده باشند و ما آنرا راستی آزمایی کرده باشیم، اظهار داشت: ما با چشم باز و بدون اعتماد به طرف مقابل در مورد برجام مذاکره کردیم و مشخص کردیم که اگر طرف مقابل تعهداتش را انجام نداد ما می توانیم تعهدات خویش را کاهش دهیم و این اقدامات را انجام دهیم.
وزیر خارجه در مورد بحث راستی آزمایی هم اظهار داشت: این مورد راحت است. ما باید بتوانیم نفت مان را بفروشیم و پولش را به کشور بازگردانیم. ما باید خودمان مشخص نماییم که چه میزان می خواهیم نفت بفروشیم. آمریکایی ها نمی توانند برای ما تعیین کنند که چقدر نفت بفروشیم و یا شروطی را در این حوزه بگذارند. ما نباید هیچ محدودیتی را در فروش نفت و بازگرداندن پول های آن به کشور داشته باشیم.
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سؤال که مقامات آمریکایی در مورد مبحث برجام گفته اند که توپ در زمین ایران است، اظهار داشت: حتما توپ در زمین ما نیست. در روز یکشنبه مقام معظم رهبری کاملا صریح در این حوزه صحبت کردند. ما گفته ایم که این آمریکایی ها بوده اند که برجام را نقض کرده اند و ایران حتی در زمان نقض برجام از جانب آمریکا یک سال به تعهدات برجامی خود عمل کرد و پس از آن هم در قالب برجام تعهدات خویش را به مرور کم کرد. ما مراحل مختلف را که در ماده ۳۶ برجام پیشبینی شده است، طی کردیم.
این دیپلمات عالی رتبه با تکیه بر اینکه رژیم ترامپ بدون هیچ دلیلی و بدون پیمودن مراحل از برجام خارج و آنرا نقض کرد، افزود: آمریکایی ها نه تنها خودشان برجام را نقض کردند بلکه دیگر کشورهای عضو این توافق بین المللی را هم وادار به نقض تعهداتشان کردند.
منبع:

1399/11/20
21:59:54
0.0 / 5
1195
تگهای خبر: فروش , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز