علی اكبر صالحی:

دستاوردهای علمی و صنعتی ایران دنیا را زیر و رو خواهد نمود

دستاوردهای علمی و صنعتی ایران دنیا را زیر و رو خواهد نمود به گزارش خبرگزاری نفت و گاز قزوین رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: نهادهای علمی به مرور زیرساخت ها را در کشور می سازند و در آینده نزدیک خواهیم دید که دستاوردهای علمی و صنعتی ایران دنیا را زیر و رو خواهد نمود به شرطی که در بستر ایمان و دین حرکت نماییم و این امر با وحدت و انسجام محقق خواهد شد.


دکتر علی اکبر صالحی در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه دائمی دستاوردهای صنعت هسته ای کشور که امروز ۲۰ بهمن در سرای سعدالسلطنه قزوین برگزار شد؛ اظهار نمود: انقلاب انفجار نور بود و رنگ و بوی الهی داشت، بستری که انقلاب فراهم نمود بستر خداباوری و دین باوری بود و اساس انقلاب هم اخلاق و ادب است.
وی ضمن اشاره به گذشت ۴۲ سال از عمر با برکت انقلاب اظهار داشت: علیرغم تهدیدها و تحریم ها فراز و نشیب های زیای داشتیم اما بالنده و روبه جلو در حال حرکت هستیم.
صالحی بیان نمود: دوره برانگیختگی از زمان مشروطه شروع شد و به برکت رهبری امام راحل دین غبارگرفته احیا و ارائه شد و این عرضه نه تنها در ایران بلکه در سطح جهان بود بگونه ای که جوانان اروپایی که به پوچ گرایی رسیده بودند به دین گرایش پیدا کردند.
وی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی فلسفه زندگی را برای جهانیان عرضه و هدف از زندگی را بیان کرد؛ طی ۴۲ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی با انواع توطئه ها از قبیل جنگ تحمیلی و تحریم ها روبه رو بودیم در مورد جنگ تحمیلی باید بگوییم جنگ تحمیلی جنگ صدام نبود بلکه جنگ جهانی ضد ایران بود.
این مسئول ضمن تاکید روی این مورد که رمز انقلاب الله اکبر و پیوند با الله است و در دنیا می بینیم که مردم کشورهای اسلامی متأثر از انقلاب اسلامی ایران هستند؛ بیان نمود: کشورهای غربی با نظام اسلامی مشکل دارند و انرژی هسته ای را بهانه قرار می دهند چون نمی توانند بگویند با نظام اسلامی مشکل دارند چونکه در این صورت آزادی بیان که مدعی آن هستند زیر سؤال خواهد رفت.
وی اظهار داشت: به لطف خداوند متعال و تلاش دانشمندان به تمامی آستانه های صنعت هسته ای دست یافته ایم و الان فناوری هسته ای را در اختیار داریم ولی برای بلوغ آن نیازمند زمان هستیم.
علی رغم همه محدودیت های ۴۲ ساله دستاوردهای عظیمی داشته ایم؛ حال سؤال اینجاست کدام کشور می توانست با جنگ تحمیلی و تحریم های فلج کننده و کاهش صدور نفت به کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه به این دستاوردها دست پیدا کند؟
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: اما حالا با اتکا به توان داخل نیازهای صنعتی، علمی، پزشکی، سلامت و کشاورزی کشور را تأمین می نماییم و تهیه بیشتر از ۱۰۰ میلیون تن مواد غذایی در سال یک نمونه است. اگر تنها به یک دستاورد بخواهیم اشاره نماییم، لوله کشی ۳۸۰ هزار کیلومتر گاز است که سالانه ۱۰ هزار کیلومتر انجام شده ولی برای مردم عینیت ندارد.
وی بیان نمود: اوایل انقلاب ۱۷۵ هزار دانشجو داشتیم ولی حالا این آمار افزایش یافته و برای مثال در شهری مانند قزوین بیشتر از ۸۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند و دانشگاه های مختلف دستاوردهای بزرگی برای این استان داشته اند.
پیشرفت ایران به علت پتانسیل داخلی است
صالحی خاطرنشان کرد: همه دنیا پیشرفت کرده است و عده ای می گویند اگر انقلاب اسلامی اتفاق نمی افتاد هم همین پیشرفت ها در کشور صورت می گرفت در پاسخ این افراد باید بگوییم که دو نوع پیشرفت داریم اول پیشرفتی که ناشی از توان و پتانسیل داخلی است و پیشرفت دوم وابستگی و دریافت آن از بیگانگان است.
وی اضافه کرد: دستاوردهای علمی و فناوری ایران از درون جوشیده است، ما علم هسته ای را از کسی دریافت نکردیم و تنها با دسترسی به کتب و مقالات علمی توانستیم علم را به فناوری تبدیل نماییم که این کار آسانی نیست چون همه دنیا به این منابع دسترسی دارند و تبدیل علم به فناوری نیازمند تلاش مضاعف است.
این مسئول تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی طیف وسیعی از فعالیت ها را دارد و جبهه های علم و فناوری را فتح می کند؛ سال ۶۸ چند سانتریفیوژ مستعمل وارد کشور و از سال ۶۸ تا ۷۶ طول کشید تا مونتاژکاری را بیاموزیم، از سال ۷۶ تا ۸۵ هم به فعالیت خود ادامه دادیم تا بتوانیم یک آبشار بسازیم و الان صفر تا ۱۰۰ سانتریفیوژ را خودمان طراحی می نماییم و هم اکنون با طراحی یک نرم افزار طراحی سانتریفیوژ هم سهل شده است.
وی اظهار نمود: همه این پیشرفت ها در سایه تحریم به دست آمده و اگر تحریم نبود پیشرفت های بیشتری اتفاق می افتاد، انقلاب اسلامی رو به قله پیشرفت در حال حرکت است ولی هنوز به قله نرسیدیم؛ رسیدن به قله تلاش و کوشش مضاعف می خواهد و تلاش دشمن برای این است که ما به قله نرسیم. اگر می خواهیم رو به جلو حرکت نماییم باید امید را به جامعه تزریق نماییم و نیمه پر لیوان را ببینیم هرچند مشکلات اقتصادی داریم اما برای حل آن در کشورتلاش می شود.
صالحی در ادامه ضمن اشاره به انتخاب بایدن در آمریکا اظهار داشت: بایدن نیامده درباره خروج از برجام سخن می گوید، بایدن محدودیت های مالی، بانکی و دارویی وضع کرده با این وجود ادعای حقوق بشر هم دارد؛ وی شعار ترامپ زدایی می دهد ولی خودش همان راه ترامپ را طی می کند. آمریکا باید فکر تسلیم شدن ایران را از سرش بیرون کند چون در این ۴۲ سال نتیجه ای از اعمال فشار نگرفته است؛ فشار بایدن هم به جایی نخواهد رسید.
وی خاطرنشان کرد: یکی از گلوگاه های تولید واکسن، ساخت سانتریفیوژ بود که سازمان اتمی آنرا ساخت و به بنیاد برکت تحویل داد. دشمن باید بداند هرچه بیشتر ما را محدود کند ما از پای نخواهیم نشست و نیازهایی که در ما ایجاد خواهد شد منجر به خلاقیت و اختراع می شود.
این مسئول افزود: دشمن با ورود از در تقابل راه به جایی نخواهد برد و بهتر است تعامل بر مبنای توازن را امتحان کند؛ صدام و داعش توطئه های آمریکا ضد ایران بودند تا ما را اسیر کرده و چهره اسلام را خدشه دار کنند اما حق را نمی توان پنهان کرد و برای همیشه کنار گذاشت؛ حالا حقانیت ایران نمایان شده است و حتی ایرانی ها مخالف انقلاب هم به آن اذعان دارند.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن اشاره به این مورد که هیچ ایرانی نمی تواند نسبت به اقتدار کشورش بی تفاوت باشد؛ بیان نمود: دشمنان نمی خواهند ایران به دانش موشکی و فناوری هسته ای مسلح باشد ازاین رو ما باید قوی باشیم تا مانند صدام ما را بازیچه خود قرار ندهند. انقلاب اسلامی رهبری متفکر دارد که جامعه را هدایت می کند و ایشان همواره بر قوی شدن ایران تاکید دارند.
وی اظهار داشت: نهادهای علمی به مرور زیرساخت ها را می سازند و در آینده نزدیک خواهیم دید که دستاوردهای علمی و صنعتی ایران دنیا را زیر و رو خواهد نمود به شرطی که در بستر ایمان و دین حرکت نماییم و این امر با وحدت و انسجام محقق خواهد شد.
صالحی در انتها ضمن اشاره به اختلاف سلیقه ها، خاطرنشان کرد: ضمن داشتن اختلاف باید در یک مسیر حرکت نماییم اگر اختلاف درست باشد سبب حرکت جامعه خواهد شد؛ اختلاف باید سنجیده و مفهوم دار باشد و به ادب در بیان هم توجه شود؛ چون یک مسلمان فاخر صحبت می کند.
منبع:

1399/11/21
20:55:04
0.0 / 5
1080
تگهای خبر: انرژی , تحریم , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز