در هفته منتهی به بیست و چهارم آذرماه ثبت شد

نفت سبك ایران ركورددار افزایش قیمت شد

نفت سبك ایران ركورددار افزایش قیمت شد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز نفت خام سبك ایران در هفته منتهی به پانزدهم دسامبر (بیست و چهارم آذرماه) با یك دلار و 20 سنت افزایش بها، در بازارهای جهانی بیشترین رشد را ثبت نمود و هر بشكه از این محصول 63 دلار و 23 سنت فروخته شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، در هفته های گذشته گمانه زنی هایی درباره توقف زودهنگام طرح كاهش تولید نفت اوپك و غیراوپك مطرح شده اما هنوز بیشتر شواهد، نشاندهنده موافقت اعضای اوپك و سایر تولیدكنندگان این طرح است.
بر اساس طرح كاهش تولید نفت اعضای اوپك در مجموع یك میلیون و 200 هزار بشكه از تولید نفت خویش را كاهش داده اند كه این مورد سبب كاهش عرضه نفت مازاد به بازارهای مصرف شده است.
برخی تولیدكنندگان غیراوپك هم با كاهش 600 هزار بشكه ای تولید نفت موافقت كرده اند.
در آخرین نشست اعضای اوپك كه آذرماه در وین (اتریش) برگزار شد، با تمدید اجرای این طرح تا آخر سال 2018 موافقت شد.
مدیریت كل اوپك و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت امروز (شنبه) قیمت نفت خام سبك ایران را در هفته منتهی به پانزدهم دسامبر (بیست و چهارم آذرماه) با یك دلار و 20 سنت افزایش، 63 دلار و 23 سنت برای هر بشكه اعلام نمود.
قیمت نفت خام سنگین ایران هم در دوره مورد بررسی یك دلار و 2 سنت برای هر بشكه افزایش یافت و به 60 دلار و 49 سنت برای هر بشكه رسید.
قیمت سبد نفتی اوپك هم به 61 دلار و 71 سنت برای هر بشكه رسید و نسبت به هفته گذشته 87 سنت افزایش پیدا كرد.
قیمت نفت خام شاخص دبلیو. تی. آی در این هفته، 19 سنت افزایش یافت و به 57 دلار و 21 سنت برای هر بشكه رسید. در هفته مورد بررسی بهای نفت خام شاخص برنت یك دلار و 10 سنت افزایش یافت و 64 دلار و 10 سنت برای هر بشكه قیمت خورد.
قیمت نفت خام شاخص های دوبی و عمان هم به ترتیب 61 دلار و 21 سنت و 61 دلار و 33 سنت برای هر بشكه بود كه نسبت به هفته گذشته به ترتیب 98 سنت و 96 سنت افزایش نشان داد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، برپایه نظر كارشناسان، قیمت نفت در سال 2018 در دامنه بشكه 60 تا 70 دلار در نوسان است.
بر اساس پیش بینی اوپك، در سال آینده میلادی تقاضا برای نفت تولیدی این سازمان به 33 میلیون و 420 هزار بشكه در روز می رسد كه 360 هزار بشكه نسبت به برآورد پیشین این سازمان بیشتر است.
میزان صادرات نفت ایران اكنون حدود 2 میلیون و 600 هزار بشكه در روز است كه حدود 60 درصد آن به بازارهای آسیا و بقیه به كشورهای اروپایی صادر می گردد.


 

1396/10/02
01:22:58
5.0 / 5
5225
تگهای خبر: اوپك , تولید , نفت , نفت خام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز