قهرمان پور:

شورای عالی امنیت ملی در اجماع بر سر برجام نقش بیشتری ایفا كند

شورای عالی امنیت ملی در اجماع بر سر برجام نقش بیشتری ایفا كند خبرگزاری نفت و گاز: یک کارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: باتوجه به تعریفی که ایران برای بازگشت به اجرای تعهدات برجامی برای خود در نظر گرفته است و از طرفی رویکرد دولت بایدن، بعید می دانم طی سه ماه آتی هم اتفاق قابل توجهی در لغو تحریم ها شاهد باشیم.


رحمان قهرمان پور در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: دولت بایدن به این جمع بندی رسیده است که به برجام از زاویه رفع تهدید و مهار ایران نگاه کند تا بتواند به سمت مهار چین برود. بدین جهت معتقدم قرار نیست آنها به رفع تحریم ها به سرعت اقدام نمایند. دولت بایدن این مساله را مدنظر دارد که از نقاط قوت مذاکره با ایران در دولت اوباما و ترامپ به نفع سیاست های خود استفاده نماید. برخی در دولت ایران بر این تصور بودند که دولت بایدن ادامه همان دولت اوباماست اما این چند هفته اخیر نشان داد که دولت بایدن نگاه فرصت محور به برجام ندارد و فکر نمی کند که از آن فرصتی برای کار منطقه ای با ایران فراهم آورد. بلکه می خواهد همان توافق مسایل منطقه ای و موشکی را هم شامل شود.
وی اشاره کرد: معتقدم با افول نظم بین الملل لیبرال نیاز آمریکا به ترکیه، ایران، اسراییل یا حتی مصر در منطقه و خاورمیانه کمتر شده است و این مساله ای است که رهبران این کشورها باید متوجه آن باشند. در عین حال می بینیم که سیاستمداران در ایران حداقل چارچوب فکری شان بر این است که نظم لیبرال همچنان مهمست و آمریکا حاضر است برای احیای برجام هزینه دهد در صورتیکه به نظر دیگر اینطور نیست.
وی افزود: برخی در داخل ایران معتقدند که بایدن حتی نمی خواهد تحریم ها را بردارد و ترامپ یک هزینه ای برای اعمال تحریم ها داده است و همان ساختار را اینها هم حفظ می کنند. تجربه تا الان نشان داده آمریکا بیشتر از اینکه نگاه فرصت محور به برجام داشته باشد، نگاه تهدید محور دارد و بوسیله برجام می خواهد مساله موشکی و منطقه ای ایران را حل کند. از سویی بنظر می رسد در تیم بایدن جناحی است که فکر می کند اگر به آسانی به برجام برگردند ایران درباره مسایل دیگر مذاکره نمی کند و جیک سالیوان در نقطه مقابل آنتونی بلینکن این سیاست را پیش می برد. این سیاست مورد توجه جمهوری خواهان است بدین جهت صدای بلندتری دارد. معتقدم طبق گزارش ها و تحلیل های کارشناسی که انجام می شود، بحث درباره اصل بازگشت به برجام تمام شده و هر دو جناح جمهوری خواه و دموکرات پذیرفتند که به برجام برگردند اما درباره نحوه و زمان بازگشت اختلاف نظر است، بنا بر این اینکه یک ماه دیگر یا دو ماه دیگر تحریم ها مقابل ایران رفع می شود را هم نمی توان دقیق گفت.
این کارشناس مسایل بین الملل اشاره کرد که در مذاکرات ایران و ۱+۵ در آینده با حضور آمریکا حتما بر روند تحولات آینده موثر است و باید منتظر آن ماند.
قهرمان پور با اشاره با تحولات سیاسی داخلی کشورمان و تاثیر آن بر پروسه بازگشت به برجام از طرف همه طرف های برجامی اظهار داشت: گشایش در برجام منوط شده به گشایش در بعضی موضوعات که گاهی این موضوعات به تحولات سیاسی داخلی کشورها مربوط است. بعنوان مثال آقای روحانی می خواهد میراث خودرا با احیای برجام تثبیت کند و بدین جهت به وزارت امور خارجه فشار می آورد که به هر شکل به برجام بازگردد. دغدغه آقای روحانی به نظرم همین مساله است و حرف های اخیر آقای عراقچی معاون وزیر امور خارجه که گفتند برای ایران مهم فروش نفت و بازگشت پول آن به کشور است یا این که دنبال خسارات پیش از بازگشت به برجام نیستیم نشان میدهد که ایران نمی خواهد خودرا درگیر امور بروکراتیک و مقررات کند. بدین جهت فشار از طرف دولت برای این که زودتر برجام به شرایط قبل بازگردد جدی است.
وی افزود: علاوه بر این، وزارت خارجه تحت فشار شدید جناح های مختلف سیاسی داخلی و حتی اساتید و کارشناسان است که نقدهای زیادی به برجام وارد کردند و از آقای ظریف که مدعی است حقوق دان است و در حوزه دیپلماسی تجربه زیادی دارد و مدعی است که آمریکا را به خوبی می شناسد خواهان پاسخ به سوالاتشان هستند. البته شاهد می باشیم که آقای ظریف هم خواسته یا ناخواسته نیم نگاهی به انتخابات دارد و حتی اگر هم نخواهد گروه هایی هستند که اهتمام دارند از اعتبار وی بهره ببرند بدین جهت تلاش و فشاری است که برجام به صورتی به نتیجه ای قابل توجه در اجرا و مزیت برای ایران برسد.
این کارشناس مسایل بین الملل در ادامه به فشارهای منطقه ای نیز اشاره نمود و اظهار داشت: از طرفی اسراییل دارد فشار می آورد و عربستان و امارات هم از طرف دیگر. هم چنین به نظر متحدان ما یعنی چین و روسیه هم حاضر نیستند بیش از یک اندازه ای هزینه دهند. بدین جهت متاسفانه سرنوشت برجام به بسیاری از مسایل گره خورده و این کندی در تعیین سرنوشت و بازگشت به برجام در نتیجه متغیرهای بسیاری است.
وی اشاره کرد: اینکه نگاه ما در حاکمیت به برجام چگونه است در مسیری که در آینده طی می نماییم موثر است؛ اینکه برجام به هر قیمت احیا شد یا اینکه کلا آنرا کنار بگذاریم یا تا انتخابات کج دار و مریز اجرای آنرا ادامه دهیم.
قهرمان پور با اشاره به توافق موقت ایران و آژانس پس از لغو اجرای پروتکل الحاقی از طرف کشور اشاره کرد: در توافق موقت با آژانس و انتقادهایی که به دولت شد، شاهد تفاوت دیدگاه ها در کشور بر سر موضوع برجام هستیم که به خاطر تشدید رقابت های داخلی است و متاسفانه باید اظهار داشت که این روند موجب می شود همگرایی و انسجام لازم در پیشبرد سیاست های کلان را از بین ببرد و این رخدادها پیام خوبی را به رقبا و ناظر بیرونی منتقل نمی کند و آنها را جهت استفاده از این شرایط به نفع خود و درخواست امتیازات بیشتر را دادن به امتیازات کمتر بکشاند.
این کارشناس اشاره کرد: راهکار این است که اجماعی بر سر مساله برجام در کشور ایجاد شود و نهادهایی مثل شورای عالی امنیت ملی باید در این رابطه نقش بیشتری ایفا کنند. حالا که توافق با آژانس انجام شده است، نباید آنرا بی اعتبار کرد. باید تلاش نماییم که یک صدا از کشور بیرون رود تا بلکه بتوان نتیجه گرفت. طبیعی است که بازیگران داخلی منافع متضادی دارند اما یک جا باید این مواضع واحد شود و دقیقا مشخص شود ایران چه می خواهد.
ایشان سپس درباره رویکرد آمریکا به طرح موضوع زندانیان آمریکایی در ایران اظهار داشت: آنچه در صحبت های وزیر امور خارجه آمریکا من دیدم و شنیدم این بود که "ما به ایران پیام دادیم و درباره زندانی ها صحبت کردیم" اما ندیدم که او این مطلب را بعنوان پیش شرط مذاکرات و بازگشت به برجام مطرح کند. هنوز معتقدم برجام مساله در اولویت و فوریت برای آمریکای بایدن نیست و این جدیت را ندارند که با رفع تحریم ها به برجام برگردند. احیانا به تیمش این مساله را سپرده و هر کدام از آنها هم یک چیز می گویند. وقتی اولویت ندارد وقت زیادی هم صرف اجماع سازی در داخل و فضای بین الملل برای بازگشت به برجام نمی کند.
قهرمان پور اظهار نمود: باتوجه به تعریفی که ایران برای بازگشت به اجرای تعهدات برای خود در نظر گرفته است و از طرفی رویکرد دولت بایدن در این مساله، بعید می دانم در مدت سه ماه آتی هم اتفاق قابل توجهی را شاهد باشیم. اینکه همه اقداماتی که ترامپ پس از خروج از برجام انجام داد در سه ماه لغو شود، این را محتمل نمی بینم اما احیانا دستوراتی برای لغو محدود تحریم ها را خواهند داشت به نحوی که قسمتی از دسترسی های ایران به پول نفتش فراهم گردد اما برمبنای انچه ما می خواهیم آمریکا بخواهد به برجام بازگردد متصور نیست.1399/12/05
19:06:07
0.0 / 5
1027
تگهای خبر: تحریم , حقوق , خاورمیانه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز