غریب آبادی:

به قانون هسته ای مجلس نیاز داشتیم

به قانون هسته ای مجلس نیاز داشتیم نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، لزوم حفظ اتحاد ارکان نظام، بعد از تصویب قانون مجلس را برای اعمال فشار به واضعان تحریم ها بمنظور لغو هرچه سریع تر تحریم ها ضروری دانست.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی در پاسخ به پرسشی درباره محتوای تفاهم ایران و آژانس اظهار داشت: مصوبه هسته ای مجلس درباب توقف اقدامات داوطلبانه و شفاف ساز و بازرسی های فراپادمانی بسیار مشخص است و همه ارکان نظام وظیفه دارند که تمام قوانین را اجرا کنند؛ وزارت امور خارجه، سازمان انرژی اتمی، دولت و کلیت نظام خودرا ملزم می دانند که این قانون را اجرا کنند.
وی در گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیما اضافه کرد: آن چه در بند ۶ قانون مجلس خواسته شده؛ این است که اگر ۲ ماه بعد از تصویب این قانون، تحریم ها بطور کامل خصوصاً در دو حوزه مالی و انرژی لغو نشود، تمام اقدامات داوطلبانه و فراپادمانی هم متوقف خواهد شد.
غریب آبادی افزود: براین اساس ما در ۲۷ بهمن؛ نامه ای را به آژانس تحویل دادیم و در مسافرت مدیرکل آژانس به تهران، هم آقای گروسی و هم آقای صالحی هر دو بر ضرورت احترام به قانون تاکید داشتند و گفتند؛ اگر بر تفاهم احتمالی است باید با رعایت مصوبه مجلس باشد؛ ضمن این که مدیرکل آژانس در نامه ای هم که برای ما ارسال کرد همین موضوع را پذیرفت.
نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: طبق تفاهم ایران و آژانس، ما تعهدات پادمانی را بعنوان یکی از اعضای ان پی تی اجرا می نماییم، اما در حوزه اقدامات داوطلبانه و فراپادمانی به صراحت به مدیرکل آژانس گفتیم که از بامدادان ۵ اسفند تمام این ها باید متوقف شود.
وی اضافه کرد: طبق دستورالعملی که بعدازظهر (دوشنبه) از جانب مسئولان سازمان انرژی اتمی به مدیران عامل هسته ای در کشور ابلاغ شد؛ دستور دادند که تمام اقدامات لازم را از ساعت صفر روز سه شنبه ۵ اسفند برای اجرای مصوبه مجلس باید انجام دهند؛ بر این اساس تمام اقدامات از همان موعد گرفته شد و آژانس هم در جریان قرار گرفت.
غریب آبادی اظهار داشت: همین طور با مدیرکل آژانس تفاهم شد که کارهای ضروری راستی آزمایی طبق یک لیست ضمیمه، نه به صورت باز و با تفسیر موسع آژانس؛ بلکه به صورت محدود و به مدت سه ماه می تواند صورت گیرد.
وی اشاره کرد: اما در لیست ضمیمه، هیچ حق و امتیازی برای ادامه کارهای راستی آزمایی به آژانس ندادیم و آن چه تفاهم شد این است که ضبط سوابقی که دوربین ها در بعضی از تاسیسات هسته ای نصب است که ما بطور داوطلبانه به آژانس دسترسی یا نظارت داده بودیم؛ این دوربین ها به ضبط تصویر ادامه دهند و ما این تصاویر را ثبت می نماییم و در گوشه ای نگه می داریم و تا سه ماه به هیچ عنوان این تصاویر در دسترس آژانس قرار نمی گیرد.
غریب آبادی اضافه کرد: این مساله شامل سوابق برخی فعالیت ها مانند آب سنگین و میزان تولید، واردات و صادرات این محصول نیز می شود.
وی اظهار داشت: بر این اساس یگانه توافقی که با آژانس کردیم این است که سوابق این فعالیت ها در حوزه های مشخصی که طبق پیوست بیانیه است حفظ شود؛ بدون آن که آژانس به آن دسترسی داشته باشد و اگر در این سه ماه، تحریم ها بطور کامل کنسل شد به شکلی که ایران تصمیم بگیرد به اجرای تعهداتش برگردد؛ آن گاه این سوابق را در اختیار آژانس قرار می دهیم.
سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین اضافه کرد: اگر تحریم ها لغو نشود و ایران اجرای تعهداتش را از سرنگیرد تمام داده ها و اطلاعات پاک خواهد شد.
غریب آبادی اشاره کرد: به صراحت عرض می کنم که این تفاهم با آژانس نقض مصوبه مجلس شورای اسلامی نیست؛ برای اینکه ثبت اطلاعات همیشه انجام می شد شامل این که آژانس باشد یا نباشد، اما به دنبال این تفاهم ما چنین دسترسی را برای آژانس در این شرایط تعریف نکردیم.
وی لغو تمام بازرسی های فراپادمانی آژانس را از دیگر ابعاد تفاهم با این نهاد بین المللی برشمرد.
غریب آبادی اظهار داشت: اطلاعیه ای نیز که شورای عالی امنیت ملی صادر کرد؛ بسیار شفاف است و در آن آورده که بیانیه مشترک آقایان صالحی و گروسی در قالب قانون مجلس بوده و به هیچ عنوان، ارکان این قانون را مخدوش نکرده است.
نماینده ایران در آژانس همین طور درباره ضرورت یک صدا بودن مجلس و دولت در اجرای این قانون اشاره کرد: ما باید در موضوعات مختلف که به منافع و امنیت ملی مرتبط است؛ متحد عمل نماییم.
وی اشاره کرد: می خواهم از زاویه ای متفاوت به این پرسش پاسخ دهم و معتقدم حتی اگر از قانون هسته ای مجلس بعنوان برگ برنده برای مذاکره کنندگان نمی توانستیم استفاده کنیم؛ باز باید این کار را می کردیم، برای اینکه طرف مقابل، تعهداتش را اجرا نمی کند و جمهوری اسلامی چندین سال است که خسارت های بسیاری در حوزه های مختلف متحمل شده است پس چرا ما باید همچنان تعهدات خودرا ذیل برجام انجام دهیم؟ به همین یک علت ساده ما باید تعهدات مان را قطع نماییم.
غریب آبادی اضافه کرد: حالا اگر بتوانیم از این قانون بعنوان برگ برنده برای اعمال فشار به سایر طرف های باقی مانده در برجام و یا حتی خود آمریکا استفاده نمائیم که تحریم ها را هرچه سریع تر لغو کنند و شرایط برای احیای برجام و اجرای تعهدات موثر و کامل از جانب تمام طرف ها آماده شود، امتیاز مضاعف قانون مجلس تلقی می شود پس هر دو دلیل بسیار معتبر است و ما به چنین قانونی نیاز داشتیم.
وی اظهار داشت: البته اختلاف نظرها در هنگام تصویب قانون مجلس وجود داشت، اما باید به این نکته کلیدی توجه کرد که تمام این اختلاف نظرها تا پیش از تصویب قانون بود، اما بعد از تصویب آن همه متفق القولند که آنرا اجرا کنند.
غریب آبادی اشاره کرد: بعنوان نماینده جمهوری اسلامی در وین، خصوصاً در آژانس می گویم که تا حالا هیچ دستور یا سفارش ای از ارکان دولت یا وزارت خارجه دریافت نکردم که درباره اقدامات مربوط به اجرای این قانون، مقداری صبر کنیم؛ بلکه همه تاکید داریم که مر قانون باید در زمانبندی خاص خودش اجرا شود.1399/12/07
23:59:12
0.0 / 5
763
تگهای خبر: انرژی , تحریم , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز