زنگنه:

در میدان های مشترك نسبت به همسایگان وضع مناسبی داریم

در میدان های مشترك نسبت به همسایگان وضع مناسبی داریم به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نفت با اشاره به اینکه خوشبختانه هم اکنون در تمامی میدان های مشترک نسبت به همسایگان در وضع مناسبی هستیم، اظهار داشت: ظرفیت تولید نفت خام در میدان های مشترک غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه در روز به ۴۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه امروز در آیین بهره برداری از سه طرح ملی صنعت نفت با قدردانی از رئیس جمهوری و با تبریک به مردم به علت بهره برداری از این طرح ها در شرایط سخت اظهار نمود: دو طرح توسعه میدان آذر و واحد بازیابی اتان پتروپالایش کنگان با مجموع سرمایه گذاری حدود ۲.۶ میلیارد دلار به بهره برداری رسمی می رسد.
وی ضمن اشاره به اینکه میدان مشترک آذر در منطقه دهلران از استان ایلام اولین طرحی است که امروز افتتاح می شود، اظهار نمود: با عنایت به تدبیر جنابعالی و سیاست دولت در خصوص اولویت بهره برداری از میدان های مشترک نفت و گاز و تعهد وزارت نفت در این دوره بر تعیین تکلیف و توسعه همه میدان های مشترک، خوشبختانه تا آخر دولت به جایی می رسیم که همه این میدان ها یا به بهره برداری در وضع بسیار مطلوب مانند پارس جنوبی رسیدند یا اینکه با وجود تحریم ها صاحب قرارداد و پیمانکار شدند و در حال فعالیت هستند.
هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری توسعه میدان آذر برگشته است
وزیر نفت با اشاره به اینکه میدان آذر یکی از میدان های مشترک است که توسعه نیافته بود و رقم تولید آن صفر بود، خاطرنشان کرد: این طرح سال ۱۳۹۱ در چارچوب قرارداد بیع متقابل با شرکت ایرانی سروک آذر که عمده سهام آن متعلق به سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت می باشد، به امضا رسید و پیشرفت آن خردادماه سال ۱۳۹۲ حدود ۶ درصد بوده است.
زنگنه ضمن اشاره به اینکه طرح میدان آذر در دو مرحله اجرا شده که اولین مرحله آن با تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ عملی شد، اضافه کرد: فاز دوم این طرح با تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه از دیماه سال جاری محقق شده است.
وی تولید انباشتی این میدان را تابحال حدود ۳۶ میلیون بشکه نفت اعلام نمود و اظهار داشت: ۱.۶ میلیارد دلار هزینه طرح توسعه این میدان برگشته است.
وزیر نفت به اشاره به اینکه نفت تولیدی از میدان آذر از ۱۹ حلقه چاه با عمق بیشتر از ۴۵۰۰ متر بعد از فرآورش و جداسازی نفت، گاز و آب در واحد فرآورش مرکزی، به مصرف کنندگان داخلی یا پایانه های صادراتی منتقل می شود، اظهار نمود: نکته مهم درباره این طرح تکمیل زنجیره ارزش است. به این معنا که گاز همراه ترش تولیدی از این میدان بعد از جداسازی به مرکز جمع آوری گاز دهلران منتقل و از آن طریق به همراه گازهای میدان های چشمه خوش، آبان، پایدار غرب، پایدار شرق، دهلران، دانان به ان جی ال ۳۱۰۰ ارسال می شود. بخشی از این گاز به شبکه سراسری گاز تزریق و بقیه به خوراک یک واحد پتروشیمی تبدیل می شود.
زنگنه با اشاره به اینکه طرح ان جی ال ۳۱۰۰ با سرمایه گذاری ۸۹۰ میلیون دلار و بیشتر از ۵۸ درصد پیشرفت در حال اجراست و ان شاء الله سال آینده به بهره برداری می رسد، خاطرنشان کرد: در پایین دست طرح ان جی ال ۳۱۰۰ هم پتروشیمی دهلران با ظرفیت حدود یک میلیون تن است که ازسوی صندوق بازنشستگی نفت در حال ساخت است. درواقع گازهای مشعل تولیدی این میدان ها بعد از شیرین سازی و جداسازی در ان جی ال ۳۱۰۰ به محصولات پرارزش پتروشیمی تبدیل می شود.
وی با یادآوری اینکه همان گونه که در آیین بهره برداری رسمی از پتروشیمی ایلام در دیماه سال جاری عنوان شد اقدام های گسترده ای در زنجیره فعالیتهای نفت، گاز و پتروشیمی در استان ایلام در حال اجراست، اضافه کرد: همچون مهم ترین این طرح ها افزون بر طرح توسعه میدان آذر، میتوان به طرح واحد پلی پروپیلن ایلام، فاز ۲ پالایشگاه گاز ایلام، فاز ۲ توسعه میدان گازی تنگ بیجار و توسعه ۶ میدان نفتی آبان، پایدار غرب، چنگوله، چشمه خوش، دالپری و پایدار شرق در چارچوب الگوی جدید قراردادهای نفتی اشاره نمود.
وزیر نفت افزود: مجموع سرمایه گذاری در این طرح ها بیشتر از ۵.۳ میلیارد دلار خواهد بود که اگر کارخانه ان جی ال ۳۱۰۰ و پتروشیمی دهلران را به آن اضافه نماییم این رقم به ۶.۸ میلیارد دلار می رسد، استان ایلام یکی از مراکز تمرکز فعالیت صنعت نفت می باشد.
پتروپالایش کنگان؛ طرح مادر تولیدکننده خوراک
زنگنه از پتروپالایش کنگان بعنوان دومین طرحی که امروز به بهره برداری می رسد نام برد و با اشاره به اینکه این طرح در عسلویه و در کنار فاز ۱۲ پارس جنوبی در حال اجراست، خاطرنشان کرد: قرارمان این بود سال جاری ۱۷ طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری ۱۱.۴ میلیارد دلار و ظرفیت ۲۵ میلیون تن به بهره برداری برسد. این طرح که با سرمایه گذاری قریب به یک میلیارد دلاری امروز افتتاح می شود، جزو این طرح هاست که امروز به بهره برداری می رسد و ظرفیت تولید آن هم ۳.۵ میلیون تن در سال است.
وی با اشاره به اینکه این طرح در زنجیره تولیدهای پتروشیمی، یک طرح مادر تولیدکننده خوراک است، خطاب به رئیس جمهوری اظهار داشت: مجموع ظرفیت طرح های تولید خوراک واحدهای پتروشیمی که سال جاری افتتاح شده اند و می شوند، ۱۱.۲ میلیون تن در سال است.
وزیر نفت از افتتاح یک طرح تأمین خوراک پتروشیمی در هفته های آتی اطلاع داد و خاطرنشان کرد: واحد بازیابی اتان پتروشیمی بوشهر، پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس، پتروپالایش کنگان و پالایشگاه پارسیان سپهر در عسلویه به مرحله بهره برداری رسیده و سال آینده هم ان جی ال ۳۱۰۰ و ان جی ال ۳۲۰۰ به بهره برداری می رسد.
زنگنه ضمن اشاره به اینکه طرح پتروپایشگاه کنگان از جانب شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت با تأمین مالی صندوق توسعه ملی و بانکهای ملت، اقتصاد نوین، تجارت، صادرات و خاورمیانه راه اندازی شده است، خاطرنشان کرد: ارزش فروش تولیدات سالانه این طرح یک میلیارد دلار است که مایعات تولیدی تا زمان راه اندازی واحدهای پایین دستی این طرح صادر شده و اتان تولیدی هم به مصرف مجتمع های پتروشیمی مستقر در پارس جنوبی می رسد.
وی با اشاره به اینکه در پایین دست طرح پتروپالایش کنگان چهار طرح اجرا می شود، توضیح داد: یک واحد الفین یک میلیون تنی و ۳ واحد تولید پلی اتیلن ۳۰۰ هزار تنی با سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلار با مجموع پیشرفت ۴۰ درصدی در حال ساخت است.
وزیر نفت اظهار داشت: اگر تحریم ها نبود همه این طرح ها می توانست با هم به بهره برداری برسد و علت تأخیر در اجرای این طرح و زنجیره، اعمال تحریم ها بوده است.
زنگنه از همه دست اندرکاران این طرح ها، شرکت ملی نفت ایران، مهندسان، پیمانکاران، مشاوران، کارگران و بخصوص مهندس رحیمی، رئیس پیشین صندوق بازنشستگی نفت قدردانی کرد.
کیان؛ یکی از ابرپروژه های پتروشیمی
وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی طرح پتروشیمی کیان بعنوان سومین طرح امروز به صورت رسمی شروع می شود، توضیح داد: این طرح از ابرپروژه های پتروشیمی است که فاز نخست آن به حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و به صورت مشترک ازسوی هلدینگ نفت و گاز پارسیان و هلدینگ پتروفرهنگ که در ارتباط با صندوق فرهنگیان است، اجرا می شود.
وزیر نفت ضمن اشاره به اینکه قرارداد اجرای این طرح چند ماه است امضا و عملیات ابتدایی آن شروع شده است، اضافه کرد: خصوصیت مهم این طرح دریافت مجموعه ای از خوراک های ترکیبی مایع و گاز با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن است. این طرح عظیمی است و ما چهار طرح از این نوع داریم.
زنگنه خاطرنشان کرد: افزون بر پتروشیمی کیان سه طرح دیگر با استفاده از مجموعه ای از خوراک های ترکیبی مایع و گاز (دو طرح در عسلویه و یک طرح در بندر ماهشهر) تعریف شده که همسو با جهش سوم و ریل گذاری برای آینده صنعت پتروشیمی و ساختن اقتصاد مقاومتی با نگاه درون زا و و برون گراست.
وی با تاکید بر اینکه این طرح ها بر پایه خوراک ترکیبی طیفی از تولیدهای بسیار با ارزش را تولید می کنند که بر پایه آنها میتوان صدها کارخانه جدید پایین دستی در نقاط مختلف کشور راه اندازی کرد، اظهار داشت: ما تأکیدمان این است طرح هایی که برای کلنگ زنی یا آغاز عملیات می گذاریم اطمینان کافی از جدی و اجرایی بودن و تأمین منابع آنها داشته باشیم.
وزیر نفت در انتها اظهار داشت: این موفقیت های بزرگ را به جنابعالی و ملت بزرگ ایران که در این روزهای سخت توانستند به این دستاوردهای بزرگ دست یابند، تبریک می گویم و روزهای بهتری را برای همه از خداوند متعال مسئلت می کنم.

منبع:

1399/12/11
20:02:16
0.0 / 5
888
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز