انتقاد ایران از عدم اقدام آژانس نسبت به تهدید هسته ای رژیم اسرائیل

انتقاد ایران از عدم اقدام آژانس نسبت به تهدید هسته ای رژیم اسرائیل به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین اظهار داشت: آژانس، نقش متمایزی در اجرای تصمیمات و قطعنامه های کنفرانس های عمومی دارد و باید موضع روشنی را در مورد عدم پذیرش تداوم بیرون ماندن رژیم اسرائیل از چارچوب ان. پی. تی و مقاومت مداوم آن در مقابل قرار دادن تمامی فعالیت ها و تاسیسات هسته ای خود تحت سیستم پادمان جامع آژانس، اتخاذ نماید.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی ضمن تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران درباب گزارش پادمانی مدیرکل، از عدم اقدام آژانس نسبت به تهدید هسته ای رژیم اسراییل انتقاد نمود.

متن سخنان کاظم غریب آبادی به شرح زیر است:

از آنجا که همه در منطقه خاورمیانه، به جز رژیم اسرائیل، عضو معاهده عدم اشاعه سلاح های هسته ای (NPT) هستند و متعهد شده اند که پادمان های جامع آژانس را بپذیرند، توسعه یک برنامه پنهانی سلاح های هسته ای توسط این رژیم، یک تهدید جدی مداوم نه فقط برای امنیت و ثبات منطقه و جهان، بلکه همین طور برای اثربخشی و کارآیی ان. پی. تی و رژیم پادمان آژانس می باشد. نیازی به گفتن نیست که رژیم اسرائیل همین طور عضو هیچ یک از معاهدات مهم دیگر حاکم بر خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح های کشتار جمعی نیست.

توانایی های هسته ای رژیم اسرائیل و تهدیدهای مربوط به آن در دستورکار مجمع عمومی سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز قرار گرفته است و قطعنامه های بسیاری در این مجامع دراین زمینه به تصویب رسیده است. متأسفانه، رژیم اسرائیل با بی توجهی به معاهده عدم اشاعه، خودداری از پیوستن به معاهده و امتناع از قرار دادن تمامی تأسیسات و کارهای هسته ای خود تحت رژیم پادمان جامع آژانس، جامعه بین المللی را نادیده می گیرد.

رژیم اسرائیل حالا حتی در مقایسه با کشورهای دارای سلاح هسته ای از مزایای ترجیحی بیشتری برخوردار است، چونکه آن کشورها عضو ان. پی. تی هستند و تعهدات مختلفی به ویژه تحت مواد یک و شش معاهده دارند. در صورتیکه رژیم اسرائیل با بیرون ماندن از این معاهده، از هرگونه تعهدی تحت معاهده آزاد است و از تمامی مزایای اساسنامه آژانس که در رابطه با ان. پی. تی هست نیز برخوردار می باشد. چنین وضعیتی، به این رژیم این گستاخی را داده است تا اختیارات و ماموریت آژانس در جلوگیری از انحراف مواد و کارهای هسته ای خودرا به سخره بگیرد.

این یک تناقض آشکار است که یک غیر عضو ان. پی. تی، به سبب عضویت در آژانس از حقوق و مزایای کامل برخوردارست و در صورتیکه در همان زمان، خودرا از هرگونه مسئولیتی بَری می داند و در تمام رایزنی ها و جلسات آژانس درباب اعضای معاهده نیز شرکت می کند. با اهمیت تر از همه، رژیم اسرائیل چنان گستاخ شده است که واقعیات را تحریف نموده و برخی اعضای معاهده عدم اشاعه را حسب این که بواسطه عضویتشان در معاهده تعهداتی دارند، ولی خودش فاقد چنین تعهداتی است، مورد انتقاد قرار می دهد. این، یک قصور بسیار جدی در کار آژانس است که باید بطور مناسبی مورد رسیدگی قرار گیرد.

آژانس، نقش متمایزی در اجرای تصمیمات و قطعنامه های کنفرانس های عمومی دارد و باید موضع روشنی را در مورد عدم پذیرش تداوم بیرون ماندن رژیم اسرائیل از چارچوب ان. پی. تی و مقاومت مداوم آن در مقابل قرار دادن تمامی فعالیت ها و تاسیسات هسته ای خود تحت سیستم پادمان جامع آژانس، اتخاذ نماید.

این یک طنز تلخ است که آژانس، دبیرخانه آن، شورای حکام و کنفرانس عمومی، همگی فقط بر روی اعضای ان. پی. تی متمرکز هستند، در حالی که نادیده گرفتن مواد و کارهای هسته ای رژیم اسرائیل در منطقه ناپایدار خاورمیانه، یک اشتباه راهبردی مزمن است. در چنین وضعیتی، عضویت در معاهده عدم اشاعه و اجرای کامل پادمان های آژانس چه مزیتی دارد؟ چگونه جامعه بین المللی می تواند آژانس را بعنوان یک شریک جدی، حرفه ای و بی طرف ببیند، در صورتیکه اجرای رژیم پادمانی جامع را برای تمامی اعضای خود بطور یکسان و عادلانه پیگیری نمی کند، و حتی درباره ضرورت کارهای راستی آزمایی و بازرسی از برنامه هسته ای رژیم اسرائیل، بطور جدی بحث نمی کند؟ آیا سیاست سکوت و نادیده گرفتن برنامه هسته ای رژیم اسرائیل و سیاست عدم اقدام در این رابطه، پیام منفی به اعضای معاهده عدم اشاعه نمی فرستد که "عضویت در معاهده برابر است با پذیرش قوی ترین نظارت ها و راستی آزمایی، در صورتیکه بیرون ماندن از معاهده به مفهوم رهایی از هرگونه تعهد و انتقاد و حتی دریافت پاداش می باشد"؟!


منبع:

1399/12/17
13:25:37
0.0 / 5
773
تگهای خبر: انرژی , حقوق , خاورمیانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز