فروپاشی توافق نفتی اوپك در سال ۲۰۱۸

فروپاشی توافق نفتی اوپك در سال ۲۰۱۸ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز تمدید توافق كاهش تولید اوپك، بازار نفت را در مسیر دستیابی به تعادل در سال میلادی آینده قرار داده اما اگر این گروه به هدف محدود كردن عرضه دست پیدا كند، اعضای آن ممكن است آغاز به تقلب كنند و در نتیجه توافق برهم بخورد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، مطمئنا ابهام زیادی نسبت به روند كاهش سطح ذخایر نفت جهانی وجود دارد. آژانس بین المللی انرژی پیش بینی كرده كه میزان ذخایر در نیمه اول سال ۲۰۱۸ رو به افزایش خواهد گذاشت. چنین دورنمایی خطر اُفت دوباره قیمت ها را بوجود می|آورد. در چنین سناریویی، اوپك به سختی تلاش خواهد تا بازار را متعادل كند و ممكن است ناچار شود مجددا كاهش تولید را تمدید كند. در واقع بعضی از تحلیلگران ریسك نزولی را بسیار بزرگتر از ریسك صعودی می بینند و به این ترتیب، بازار نفت بایستی برای قیمت های پایین تر آماده شود.

اما نگاه خوش بینانه هم وجود دارد. میزان مازاد ذخایر امسال كاهش چشمگیری داشته و تا اكتبر به بیش از ۱۰۰ میلیون بشكه بالای متوسط پنج ساله رسید كه نشان داده است مازاد ذخایر بیش از دو سوم نسبت به ابتدای سال ۲۰۱۷ كاهش یافته است. اما روند كاهش ذخایر در واقع در نیمه دوم امسال شروع شد و این روند سریع كاهش با رشد چشمگیر قیمت ها همزمان شد.

در این بین، پایبندی اوپك به توافق كاهش تولید در نوامبر به بالاترین سطح رسید كه میزان ذخایر را تا چند ماه آینده تحت فشار قرار خواهد داد. و باآنكه آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد افزایش ذخایر بازار را مایوس كند اما تحلیلگران دیگر به چنین سناریویی چندان بها نمی دهند. بانك آمریكایی گلدمن ساكس بر این باور است كه رشد ذخایر در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ بسیار كمتر از رشد معمول برای این وقت از سال خواهد بود و میزان ذخایر در سه ماهه دوم مجددا كاسته می شود.

اختلالات غیرمنتظره در عرضه ممكن است به محدود شدن بیش از انتظار عرضه در بازار منجر شود به خصوص كه وضعیت تولید ونزوئلا مشخص نمی باشد.

گلدمن ساكس انتظار دارد بازار تا اواسط سال ۲۰۱۸ متعادل شود و به خروج تدریجی اوپك و روسیه از توافق كاهش تولید تا آخر نیمه دوم سال میلادی آینده منتهی شود.

به عبارت دیگر اوپك ماموریتش را كامل خواهد نمود یا حداقل در زمان نشست رسمی خود در ژوئن، به اتمامش نزدیك می گردد. بعد از آن با عنایت به افزایش قیمت ها و حذف مازاد ذخایر، كاهش تولید اوپك دیگر توجیهی ندارد و اعضای این سازمان برای نقض توافق وسوسه خواهند شد.

به گفته اوله هانسن، مدیر استراتژی كالا در ساكسو بانك، در واقع پیش از رسیدن به چنین نقطه ای، قیمت های بالاتر نفت، برای تقلب در توافق وسوسه كننده خواهند بود.

روسیه یكی از بزرگترین علامت پرسش هاست. مقامات روسی پیش از تمدید اخیر توافق كاهش تولید، تردیدهایی نشان دادند و برای خروج هر چه سریعتر از توافق بمحض حذف مازاد عرضه ابراز اشتیاق كرده بودند.

دلایل معدودی برای افزایش انگیزه تقلب به موازات رشد قیمت ها وجود دارد. در وهله نخست، همواره ثابت شده كه قیمت های بالاتر وسوسه انگیز هستند زیرا هر بشكه بیشتر، درآمد بیشتری را به همراه خواهد آورد. دوما، در سال ۲۰۱۸ میزان ذخایر كاهش خواهد یافت و قیمت ها افزوده می شوند. اعضای اوپك می دانند كه زمان آخر توافق چندان دور نیست ازاین رو چرا زودتر دست به كار نشده و به تولید بالاتر بازنگردند؟

سوما، اعضای اوپك بر این حقیقت واقف هستند كه قیمت های بالاتر، خطر واقعی برای سهم بازار آنها است زیرا ممكن است سبب واكنش جدی تری از جانب تولیدكنندگان شیل آمریكا شود. ایبه كاچیكوو، وزیر نفت نیجریه در گفت و گو با وال استریت ژورنال با اشاره به نگرانی ها نسبت به افزایش سرمایه گذاری و تولید شیل آمریكا، گفته بود ما بطور قطع نمی خواهیم قیمت ها به روند صعودی ادامه دهند.

سایر مقامات اوپك زمانی كه قیمت برنت اوایل ماه جاری به ۶۵ دلار در هر بشكه نزدیك شد، ابراز نگرانی كردند. یك مقام اوپك در این باره به وال استریت ژورنال اظهار داشت: با رسیدن قیمت های نفت به میانه محدوده ۶۰ دلار، شما برای خودتان مشكل تولید می كنید. اوپك در این سطح قیمت واهمه دارد كه شیل آمریكا موجی از عرضه جدید را اضافه خواهد نمود. اگر قیمت ها برای سایر تولیدكنندگان جذاب باشد، ما به جای اول برمی گردیم.

مشكل اوپك این است كه تعادل بازار مسئله بسیار ظریف است و روشن نیست پنجره قیمتی كه نیازهای اعضای اوپك را تامین كند، به اندازه كافی پایین خواهد بود تا مانع سرمایه گذاری جدید شیل شود.

در حقیقت، آژانس بین المللی انرژی و خود اوپك افزایش چشمگیر عرضه از جانب شیل آمریكا را پیش بینی كرده اند. آژانس پیش بینی كرده كه آمریكا در سال ۲۰۱۸ به میزان ۸۷۰ هزار بشكه عرضه جدید خواهد داشت در حالیكه اوپك رشد شیل آمریكا را بیش از یك میلیون بشكه در روز برآورد كرده است. به نظر می رسد بهترین نتیجه برای اوپك، ادامه ثبات قیمت ها خواهد بود كه امكان می دهد ذخایر كاهش پیدا كنند و میزان عرضه شیل آمریكا اندكی اما نه چندان زیاد، افزایش پیدا كند.

اما حتی در چنین سناریویی نیز، اوپك از خودگذشتگی می كند زیرا نتیجه نهایی، سهم بازار كوچكتر برای اوپك است. 

1396/10/04
16:02:31
5.0 / 5
4955
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز