قدردانی ایران از تدبیر و هوشیاری شورای حكام و مدیركل در جلوگیری از تنش غیراصولی

قدردانی ایران از تدبیر و هوشیاری شورای حكام و مدیركل در جلوگیری از تنش غیراصولی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز کاظم غریب آبادی اظهار داشت: توقف قطعنامه حاصل رایزنی های گسترده ایران و درایت و هشیاری اعضای شورای حکام است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان امروز در مصاحبه ای با خبرنگاران، اقداماتی که در جهت توقف قطعنامه ضد ایرانی سه کشور اروپایی صورت گرفت را تشریح نمود.
وی اظهار داشت: با شروع تلاش سه کشور اروپایی با حمایت آمریکا جهت ارائه قطعنامه ای مقابل ایران در شورای حکام، اقدامات مختلفی در دستورکار قرار گرفت، مانند: رایزنی های گسترده با اعضای شورای حکام در وین و پایتخت ها، ارسال نامه وزیر امور خارجه به همتایان خود در کشورهای عضو شورای حکام، تشریح مواضع ایران برای اعضای شورا و آژانس در قالب یک متن توجیهی، فعال کردن ظرفیت دبیرخانه آژانس و مدیرکل برای تلاش در جهت حفظ همکاری ها و تعاملات، هماهنگی ویژه با روسیه و چین و اعلام مخالفت قطعی آنها با قطعنامه، و ارسال پیام های اصولی از طرف رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی، و معاون سیاسی وزیر امور خارجه.
غریب آبادی اضافه کرد: در تمام رایزنی ها، پیام ها و مکاتبات، به صراحت گفته شد که تصویب قطعنامه را اقدامی مخرب بر سر راه روابط و همکاریهای ایران و آژانس می بینیم که از جمله، سبب توقف تفاهم مشترک اخیر ایران و آژانس نیز خواهد شد.
نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل در مورد دلائل توقف پیگیری قطعنامه اظهار داشت که این اقدام می تواند چندین دلیل مهم داشته باشد: اول، عدم تمایل اعضای شورای حکام به قطعنامه و مغایر دانستن آن با شرایط و فرصت های موجود؛ دوم، نگرانی سه کشور از چگونگی واکنش ایران به تصویب قطعنامه؛ سوم، عدم توجیه فنی قطعنامه با وجود اظهار مدیرکل درباب تداوم کار با ایران و ضرورت پشتیبانی از این مسیر؛ چهارم، نگرانی از تحمل بار انتقاد شدید تخریب فضای همکاری و فرصت های موجود در اثر قطعنامه.
غریب آبادی افزود: در هر صورت، جمهوری اسلامی ایران از تدبیر و هشیاری اعضای شورای حکام و مدیرکل آژانس در جهت جلوگیری از ایجاد یک تنش غیر ضروری استقبال می کند.
وی همین طور با قدردانی ویژه از مواضع اصولی چین و روسیه در این رابطه، به سه کشور اروپایی و آمریکا سفارش کرد از فرصت های دیپلماتیک موجود برای برگشت کامل و موثر به تعهدات خود تحت برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت استفاده کنند، چونکه ایران نیز حسن نیت را با حسن نیت جواب خواهد داد.
سفیر و نماینده دائم ایران نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی همین طور باتوجه به اعلام سفر هیأت فنی آژانس به ایران در اوائل ماه آوریل که از طرف مدیرکل آژانس اعلام شد، اظهار داشت: این قبیل تعاملات فنی بین ایران و آژانس، موضوع جدیدی نیست و هیچ توافق و ترتیبات جدیدی نیز برنامه ریزی نشده است. دو طرف برای حل و فصل چند موضوع پادمانی، مدت هاست در حال کار و تعامل هستند و در طول دو سال قبل نیز، چندین نشست فنی برگزار کرده اند و نشست پیش روی نیز در تداوم همین مسیر بوده و در سطح مدیرکل آژانس نمی باشد.
غریب آبادی اضافه کرد: هرگونه تعامل با آژانس درباب این موضوعات پادمانی، با هدف حل و فصل هر چه سریعتر آنها صورت می پذیرد و ما نیز بر ضرورت حسن نیت و پرهیز از سیاسی کاری آژانس در این پروسه تاکید داشته و داریم.
منبع:

1399/12/18
18:46:30
0.0 / 5
712
تگهای خبر: انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز