در پاسخ به خبرگزاری نفت و گاز مطرح شد

توضیح اردكانیان درباره ثبت سند 42 تالاب به نام وزارت نیرو

توضیح اردكانیان درباره ثبت سند 42 تالاب به نام وزارت نیرو خبرگزاری نفت و گاز: وزیر نیرو درباره سند ۴۲ تالاب به نام وزارت نیرو توضیح داد و اظهار داشت: این مساله نافی مسئولیت دستگاههای مسئول نیست و دستگاه هایی که برای حفاظت و حراست وظایف قانونی دارند باید به وظایف خود عمل کنند و این مساله تنها یک طرح قانونی می باشد که سند صادر شود و هیچ گونه دست اندازی بر پهنه های آبی صورت نگیرد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان امروز در حاشیه هفته چهل و چهارم پویش "هر هفته الف ب ایران" و افتتاح طرح های آب رسانی به ۴۰۰ روستا در هفت استان در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص چرایی ثبت سند ۴۲ تالاب به نام وزارت نیرو اظهار نمود: قوانین و دستورالعمل های گوناگونی در این زمان وجود دارد. اصل ۴۵ قانون اساسی که در رابطه با انفال صحبت می کند و آنچه مالکیت آن در اختیار حکومت است. یکی از عرصه های این بخش برای تالاب ها و رودها است. در قانون توزیع عادلانه آب اشارات قانونی در این رابطه وجود دارد در خصوص اینکه مالکیت اینها در اختیار دولت می باشد.
وی اضافه کرد: همه اینها جنگل، مرتع، منابع طبیعی یک مالک دارد و آن هم دولت می باشد و سازمان ثبت اسناد می خواهد این مالکیت را در چارچوب سند ثبت کند که بسته به مبحث نمایندگی دولت توسط یکی از دستگاه ها صورت می گیرد؛ بدین معنا که هیچ وزارت خانه و هیچ شرکت آب منطقه ای رودخانه، بستر و حریمی را ملک خود نمی کند که بتواند در بنگاه معاملاتی آنرا بفروشد.
وی با اعلان اینکه یکی از این بخش ها بعنوان نماینده دولت با تفاهمی که با سازمان ثبت اسناد کشور در سال ها قبل انجام شده که بر مبنای آن صادر می شود اظهار داشت: صدور این اسناد در جهت حفظ و حراست از این پهنه ها است و زمانی که سند صادر شد این سند در دستگاه وزارت اطلاعات و دارایی جزو اموال دولت بشمار می رود و در آنجا نگهداری می شود.
به گفته وی اگر اسمی برده شد که سند یک رودخانه یا پهنه آبی به نام یک شرکت آب منطقه ای صادر شده به این معنا است که طبق تفاهمی که بین دستگاههای مسئول سازمان ثبت اسناد انجام شده نمایندگی این بخش در اختیار وزارت نیرو قرار گرفته و وزارت نیرو در آن نقطه جغرافیایی سند را دریافت کرده است، این صدور سند به هیچ وجه نافی مسئولیت دستگاه هایی که برای حفاظت و حراست وظایف قانونی دارد نیست و این تنها یک بخش قانونی می باشد که سند صادر شود و هیچ گونه دست اندازی به این پهنه ها صورت نگیرد.
وی اضافه کرد: زمانی که نقشه های کاداست در حال تهیه است میتوان این تقسیم بندی را انجام داد. زمانی که این نقشه وجود نداشت مشکلات زیادی داشتیم اما هم اکنون که این نقشه ها تهیه می شود سازمان ثبت اسناد کشور می تواند بگوید که یک رودخانه دقیقا در کجا قرار دارد و برای آن سند صادر کند که در این شرایط حریم ها و ساخت و سازها قانونی تعیین می شود تا تعارضی به وجود نیاید و اگر کسی بخواهد بعنوان مالک معامله کند، جلوی آن گرفته خواهد شد. علاوه بر این از ساخت و سازهای غیر مجاز و افزایش خسارت سیل هم جلوگیری می کند.
مذاکره با افغانستان برای افزایش صادرات برق به این کشور
وزیر نیرو درباره وضعیت صادرات برق به افغانستان پس از انفجارهای اخیر در مرز دو کشور اظهار داشت: به سبب آتش سوزی ها شبکه برق صدمه دید اما مشکل جدی نیست. تا حدی که تعهد صادر داشتیم امکان صدور انرژی فراهم است.
وی با اعلان اینکه ما به دنبال توسعه امکان تبادل برق با افغانستان هستیم، اظهار نمود: مذاکرات برای توسعه صادرات برق به این کشور شروع شده است و امیدواریم در آینده نزدیک مذاکرات ما تبدیل به قرارداد بلندمدت شود تا بتوانیم با عنایت به طولانی بودن قرارداد توجیه بیشتری برای سرمایه گذاری راه اندازی خط انتقال داشته باشیم.
اردکانیان همینطور درباره اظهارات اخیر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص این که سیاستهای دولت با توسعه تجدیدپذیرها در کشور همسو نیست، اظهار داشت: وزارت نیرو با جدیت به دنبال توسعه نیروگاه های تجدید پذیر است اما متاسفانه به سبب موضوعات در رابطه با تغییر نرخ ارز با کاهش سرمایه گذاری خارجی در این حوزه مواجه شدیم.
وی با اعلان اینکه کشور ما به لحاظ تابش خورشید مناطق جذابی برای سرمایه گذاری دارد، اضافه کرد: یعنی سرمایه گذاران در واحد زمان حتی بیشتر از نقاط نزدیک ما می توانند در ایران تولید انرژی داشته باشند.
اردکانیان با اعلان اینکه کشور ما مناطق مطالعه شده پهناوری جهت استفاده از انرژی خورشیدی و تونل های بادی دارد اظهار داشت: مهم ترین مناطق جهت استفاده از انرژی باد در مناطق مرزی افغانستان است که به تازگی اجلاس سه جانبه ای با افغانستان و آلمان برای جذب سرمایه برگزار کردیم که از دانش فنی و نیروی انسانی ایران استفاده گردد.
به گفته وی در این پروژه برای ظرفیت تا حدود ۳۰ هزار مگاوات استفاده از انرژی بادی از سرمایه گذاری خارجی استفاده خواهد شد. سیاست دولت توسعه تجدیدپذیرها در کشور است؛ حتی کشورهایی که منابع سوخت های فسیلی چشمگیری دارند به دنبال سرمایه گذاری بر روی تجدیدپذیرها هستند؛ چونکه آینده انرژی دنیا در این بخش است و بطور قطع ما هم باید از این فرصت استفاده نمائیم.
وزیر نیرو از ایجاد گشایش در روابط و مقررات توسعه تجدیدپذیرها اطلاع داد و اضافه کرد: طی همین روزها و پیش از آخر سال درصدد هستیم به لحاظ ضوابط مقررات گشایش بیشتری در این حوزه ایجاد نماییم تا توجه مناسب تری به سرمایه گذاری در تجدیدپذیرها رخ دهد.
آبرسانی به ۱۳ هزار و ۱۶۳ روستا از آغاز دولت تدبیر و امید
وزیر نیرو همینطور در این مراسم اظهار داشت: از آغاز دولت تدبیر و امید تابحال و با احتساب طرح های امروز در مجموع ۱۳ هزار و ۱۶۳ روستا با جمعیت ۸.۳ میلیون نفر به شبکه آب سالم و پایدار متصل شده اند.
وی با اعلان اینکه تابحال و از آغاز پویش سالجاری، ۲۴۸ پروژه ساخت و سازی و ۵۳ پروژه سازو کاری در مجموع ۳۰۱ پروژه به بهره برداری رسیده است، اظهار نمود: در سال ۱۳۹۲، از حدود ۳۴ هزار روستا که جمعیت حدود ۲۰ میلیون نفر داشتند و به روش های مختلف برای این روستاها تأمین آب می شد، تنها ۹۰۰ هزار نفر به شبکه آب سالم و پایدار متصل بودند.
اردکانیان با اشاره به اینکه فرسودگی شبکه ها هم باعث ایجاد اختلال در آبرسانی می شود، اضافه کرد: در پروژه های جدید بازسازی شبکه های فرسوده هم مد نظر است. اعلام پویش و فعالیت همگی برای به ثمر رساندن آن نمادی از توان برنامه ریزی، زمان بندی، هماهنگی و تأمین منابع از روش های مختلف بود.
وی ضمن اشاره به طرح های پویش امروز مبتنی بر آبرسانی به ۴۰۰ روستای کشور با جمعیت افزون بر ۲۲۴ هزار نفر در استان های کرمان سیستان و بلوچستان، خوزستان، اصفهان، گیلان، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان رضوی اظهار داشت: برای شکرگزاری این نعمت که در سایه نظام جمهوری اسلامی برای همه آحاد این کشور فراهم است، باید قدردان خون شهدا و تلاش ها و فعالیتهای همه دست اندرکاران در این حوزه باشیم.
وزیر نیرو اظهار داشت: خوشبختانه حالا در پرتو انقلاب و جمهوری اسلامی بخصوص در سالهای اخیر به جهت اجازاتی که مقام معظم رهبری جهت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به روستاها صادر کرده اند، امکان این فراهم شده که تنها در دولت تدبیر و امید با احتساب طرح های امروز، جمعا ۱۳ هزار و ۱۶۳ روستا با جمعیت ۸.۳ میلیون نفر به شبکه آب سالم و پایدار متصل هستند.
وی با اعلان اینکه پیش از سال ۱۳۹۳ هم آبرسانی به روستاها جریان داشت اما به شکل پایدار نبود، اظهار داشت: امروز با راه اندازی هزاران کیلومتر خط انتقال و ایستگاه های پمپاژ، هموطنان روستایی هم همانند شهرنشینان در تمامی ساعتهای شبانه روز از راه این پروژه ها به شبکه آب سالم و پایدار وصل می شوند.
این عضو کابینه دولت با اعلان اینکه هفته آینده مراسم اختتامیه پویش برگزار می شود، افزود: امید است این مسیر تا آخر فعالیت دولت دوازدهم و پس از آن، تا آبرسانی به آخرین روستای کشور هم تداوم یابد.
اردکانیان همینطور با تقدیر از خیّرانی که در تمام امور همچون آبرسانی پیش قدم بوده اند، اظهار داشت: از این تعداد، پروژه های ۷ روستا با جمعیت ۱۲ هزار نفر در کرمان و خراسان رضوی از راه مشارکت خیّران اجرا شده و امروز با افتخار می توانیم اعلام نماییم وعده ای که در مورد آبرسانی روستایی داده شده بود، محقق شد. در همه ۱۶۵۰ روستا پروژه های آبرسانی اجرا شد و امید است تداوم داشته باشد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، امروز طرح های آبرسانی به ۴۰۰ روستا در استان های گیلان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خوزستان و کرمان با جمعیتی افزون بر ۲۲۳ هزار و ۹۶۹ نفر را با اعتبار ۳۰۲ میلیارد تومان به بهره برداری رساند.
بر این اساس، این طرح آبرسانی با اجرای ۵۹۳ کیلومتر خط انتقال، ۷۷۵ کیلومتر اصلاح و توسعه شبکه توزیع، ۳۵.۶۴۰ مترمکعب مخازن ذخیره، ۳۶۵ لیتر بر ثانیه ایستگاه های پمپاژ و ۷۱۴ لیتر بر ثانیه ظرفیت تأمین راه اندازی شد.
طرح آبرسانی به ۴۰۰ روستا شامل آبرسانی به ۱۱۰ روستا در استان اصفهان برای جمعیت ۹۳ هزار و ۷۷ نفر، آبرسانی به ۹۶ روستا در استان کرمان برای ۳۱ هزار و ۷۱۸ نفر، آبرسانی به ۷۳ روستا در استان سیستان و بلوچستان برای ۲۶ هزار و ۴۲۶ نفر، آبرسانی به ۴۲ روستای استان خوزستان برای ۱۱ هزار و ۱۸۴ نفر، آبرسانی به ۳۷ روستای استان خراسان رضوی برای ۴۳ هزار و ۵۶۵ نفر، آبرسانی به ۳۴ روستا در استان کهگیلویه و بویراحمد برای ۱۰ هزار و ۶۷۵ نفر و آبرسانی به ۸ روستا در استان گیلان برای ۷۳۲۴ نفر جمعیت است.
منبع:

1399/12/20
12:39:56
0.0 / 5
947
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خبرگزاری نفت و گاز
خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز