در گفت وگو با شبكه پی.بی.اس

صالحی: رهبر انقلاب حرف نهایی را درباره سلاح اتمی زده اند

صالحی: رهبر انقلاب حرف نهایی را درباره سلاح اتمی زده اند رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به فتوای رهبر معظم انقلاب در خصوص حرام بودن ساخت سلاح هسته ای گفت: ایشان حرف نهایی را زده اند و هیچ جایی برای بحث دراین زمینه وجود ندارد. ما طبق این حکم عمل می نماییم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژِ اتمی ایران در گفت و گو با شبکه پی. بی. اس اصرار کرد که ایالات متحده و ایران درباب چگونگی شروع مجدد مذاکرات هسته ای در بن بست باقی مانده اند اما مقامات ایرانی منتظرند که واشنگتن نخستین اقدام را بردارد.
رئیس سازمان انرژِ اتمی ایران در پاسخ به سوالی درباره خرسندی ایران از روی کار آمدن جو بایدن بعنوان رئیس جمهور آمریکا گفت: ما به اقدامات آنها نگاه می نماییم. اما تا حالا که از روی کار آمدن آقای بایدن گذشته، بااینکه وعده داده بود به برجام بازمی گردد، هنوز به این قول خود عمل نکرده است.
وی اصرار کرد که ایالات متحده و ایران درباب چگونگی شروع مجدد مذاکرات برای مدیریت برنامه هسته ای ایران در بن بست باقی مانده اند اما مقامات ایرانی منتظرند که واشنگتن نخستین اقدام را انجام دهد.
صالحی اضافه کرد: ابتدا ایالات متحده باید بر سر میز مذاکره حاضر شود سپس ایران خواهد پذیرفت درباره بازگشت به محدودیت ها در توافق مذاکره شده توسط دولت اوباما در سال 2015 رایزنی کند.
وی افزود: چرا می خواهیم موضوع را پیچیده کنیم؟ کسی که از برجام خارج شد، باید نخست به آن بازگردد.
صالحی در پاسخ به این پرسش که "آمریکا اعلام نموده که آماده مذاکره است اما چرا ایران حاضر به مذاکره نشده است؟" بیان کرد: ما در توافق هستیم. این توافقی است که بیش از دو سال بر سر آن مذاکره شد. اما دولت آمریکا ناگهان احساس کرد که می خواهد توافق را کنار بگذارد. شما طرفی هستید که توافق را ترک کرده اید و باید به آن بازگردید. سپس ما دور یک میز در قالب ۱+۵ می نشینیم و درباره عناوینی که مقرر است صحبت شود، رایزنی می نماییم.
رئیس سازمان انرژِ اتمی ایران درباره محدودیت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی در کشور نیز گفت: ما نظارت آژانس را محدود نکرده ایم و تنها قسمتی از تعهدات داوطلبانه خود مطابق برجام یعنی پروتکل الحاقی را کنار گذاشتیم.
وی افزود: دوربین ها همچنان در جای خود هستند. آنها به ضبط هر چه که آنها می خواهند، ادامه می دهند. اما آژانس به اطلاعات تا سه ماه دسترسی نخواهد دشت، اگر برجام بازگردد، به آنها اجازه اجرا شدن داده خواهد شد.
صالحی در پاسخ به این پرسش که اگر چنین اتفاقی نیفتد ایران اطلاعات دوربین ها را از بین می برد؟ اظهار داشت: بله
وی اشاره کرد: حل این مسئله نیز ساده است. به برجام بازگردید و اجازه ندهید چنین اتفاقی بیفتد.
رئیس سازمان انرژی اتمی اصرار کرد که توافق هسته ای یک مسئله فنی بود اما حالا سیاسی شده است. بنابر این بنظر می رسد که ایران نیز برای حل آن باید از ابزار سیاسی استفاده نماید.
صالحی همین طور درباره افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران اظهار داشت: اگر سایر طرف ها به تعهدات خود بازگردند ما نیز به محدودیت های برجامی بازمی گردیم و گام های خودرا متوقف می نماییم.
وی در پاسخ به این پرسش که در این صورت ایران می خواهد با مازاد اورانیوم غنی شده خود چه کاری انجام دهد؟ بیان کرد: این مساله را می توان حل وفصل کرد. ما می توانیم آنرا بفروشیم یا به چیزی تبدیل نماییم که مورد توافق دو طرف است. بعنوان مثال، سوخت.
صالحی درباره پیدا شدن مقداری فلز اورانیوم در تاسیساتی در اصفهان نیز اشاره کرد: آنها به دنبال سوخت جدید هستند که کارایی راکتور را بیشتر می کند. آنها به شکلی این را توسعه داده اند که بنظر می رسد ما در حال تولید فلز در مقیاس بزرگ تر با هدف نگهداری این فلز هستیم.
وی در پاسخ به این پرسش که فلز اورانیوم در ساخت بمب نیز کاربرد دارد، اظهار داشت: این فلز کاربردهای زیادی دارد. یکی از استفاده های آن غیر صلح آمیز است، ما قبول داریم اما کاربردهای صلح آمیز گوناگون دیگری هم دارد.
این مقام ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی درباره ادعاها در خصوص اینکه ایران بطور مخفیانه در حال ساخت سلاح هسته ای است و اینکه برخی باور دارند بازدارندگی اتمی موثر بوده است، اشاره کرد: حرف نهایی را در این زمینه رهبر معظم انقلاب زده اند. ایشان فتوایی صادر کرده اند که نه فقط یک حکم مذهبی است، بلکه قابل بحث هم نیست. هیچ جایی برای بحث دراین زمینه وجود ندارد.
صالحی در پاسخ به این پرسش که "یعنی کسی نمی تواند حتی درباره این مساله صحبت کند؟" اظهار داشت: این، بدان مدلول نیست که کسی نمی تواند حرف بزند. شما می توانید درباره افکار و خواسته ای که دارید صحبت کنید اما در عمل، ما طبق فتوا رفتار می نماییم. ما بر طبق این حکم عمل می نماییم.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا سلاح هسته ای حرام است اما موشک دور برد نیست؟ اشاره کرد: موشک های دور برد دقیقا همان جایی را هدف قرار می دهند که شما می خواهید اما بمب اتم همانطور که در هیروشیما و ناگازاکی استفاده شد به مردم بی گناه صدمه زد. در کسری از ثانیه جان 200 هزار نفر گرفته شد.
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره ترور شهید محسن فخری زاده، دانشمند برجسته ایران در حوزه دفاعی و هسته ای و اینکه آیا نقص امنیتی نبوده است، اظهار داشت: این مسئله خیلی پیچیده ای نیست، اگر بخواهید کسی را بکشید، همیشه می توانید کسی را برای کشتن استخدام کنید.
وی درباره اینکه ایران، رژیم صهیونیستی را عامل این ترور می داند، بیان کرد: بطور مسلم اسرائیل با حمایت آمریکا... (این کار را انجام داد)
صالحی در پاسخ به این پرسش که آیا او درباره امنیت خود نگران نیست، اشاره کرد: نه نگران نیستم برای اینکه ما به سرنوشت اعتقاد داریم. سرنوشت ما دست خداست. دیر یا زود همگی خواهیم مرد. اگر شهید بشویم که چه بهتر.1399/12/22
13:23:41
0.0 / 5
897
تگهای خبر: انرژی , تولید , سوخت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز