چگونه نفت می تواند تا 100 دلار صعود كند؟

چگونه نفت می تواند تا 100 دلار صعود كند؟ اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش ماه جاری خود پیش بینی نمود میزان مصرف نفت جهان به ۹۶.۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، با این وجود میزان عرضه نفت بسیار کمتر و حدود ۹۳.۶ میلیون بشکه در روز است که نشان داده است ۳.۱ میلیون بشکه در روز باید از ذخایر نفت و فرآورده های نفتی برداشت شود. از نظر استانداردهای تاریخی، برداشت مستمر سه میلیون بشکه در روز زیاد است و میتوان انتظار داشت قیمت ها تحت چنین شرایطی افزایش پیدا کنند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد تقاضا برای نفت تا اواسط سال با روند مطلوبی بهبود پیدا کند و مصرف نفت جهان در ژوئیه به ۹۸.۲ میلیون بشکه در روز بالغ شود. این تقاضای تصاعدی توسط دو منبع اصلی شامل برزیل و اوپک تأمین خواهد شد. میتوان نسبت به رشد تولید نفت برزیل اطمینان داشت اما پرسش اصلی نیت اوپک است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا از مدل مبتنی بر حجم یا تقاضا استفاده می نماید که مستلزم آن است که فرض می گیرد اوپک تولیدش را برای تأمین تقاضا افزایش خواهد داد ازاین رو قیمتهای نفت پایین می ماند. اما چرا باید اوپک چنین کاری انجام دهد؟ اگر اوپک سطح تولید فعلی را حفظ کند، جهان تا اواسط سال جاری با کمبود عرضه ۳.۵ میلیون بشکه در روز مواجه خواهد شد. کمبود ۳.۵ میلیون بشکه در روز معادل ۳.۶ درصد از مصرف جهانی بالاست و سبب کاهش سریع مازاد ذخایر نفت می شود و در نتیجه قیمت نفت تنها از عرضه و تقاضا تأثیر خواهد گرفت آن هم درست هنگامی که اقتصاد جهانی با پشت سر گذاشتن اوج دوران پاندمی در حال بهبود است. به عبارت دیگر مصرف کنندگان در ماههای آینده آماده می شوند برای بشکه های نفت موجود در بازار رقابت کنند و این مساله قیمت های نفت را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش خواهد داد.

فرضیه نفت ۱۰۰ دلار در هر بشکه

در خیلی از موارد اپراتورها باید متعهد شوند پیش از این که بدانند نفت چه قیمتی خواهد داشت، نفت تولید کنند. در این مورد اوپک می تواند اجازه دهد قیمت ها افزایش پیدا کند و بنا به صلاحدیدش به تولیدش اضافه کند. این امر به اوپک اجازه می دهد کنترل و انعطاف پذیری روی قیمت ها را حفظ کند. مطمئنا قیمت های بالاتر بهتر است اما اگر اوپک بر این باور باشد که بازار بیش از اندازه داغ شده است می تواند در عرض مدت کوتاهی نفت بیشتری به بازار عرضه نماید. این وضعیت اوپک را تشویق می کند سطح قیمت بالاتر را امتحان کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، البته سیاست خاورمیانه هم پیچیده است. پیچیدگی ارتباط میان ایران، عربستان سعودی و آمریکا می تواند نتایج غیرمنتظره ای را به دنبال داشته باشد. اگر ایران با آمریکا توافق کند و بتواند صادرات نفت خویش را آزادانه افزایش دهد، این اتفاق قیمت ها را پایین خواهد برد. از طرفی حملاتی که یمنی ها ضد تاسیسات نفتی عربستان سعودی در بندر راس تنوره انجام می دهند امکان دارد سعودی ها را به آغوش آمریکا برگرداند و سبب شود آنها برای جلب رضایت دولت بایدن، قیمتهای نفت را پایینتر نگه دارند. دانستن این که موازنه چطور خواهد بود، دشوار است. با این همه حالا بهترین فرصت اوپک برای کسب درآمد واقعی در کوتاه مدت تا میان مدت است و اگر آنها بگذارند این فرصت از دستشان برود، بی عقلی خواهند کرد.

منبع:

1399/12/23
12:08:02
0.0 / 5
674
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز