وزن آسیا در بازار گاز طبیعی از اروپا سنگین تر می شود

وزن آسیا در بازار گاز طبیعی از اروپا سنگین تر می شود ظهور آسیا بعنوان یک ابرقدرت در تجارت گاز طبیعی جهانی، دیکته کننده نرخهای بازار این کالا در اروپا خواهد شد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، این تغییر در زمستان امسال بارز شد که طی آن، برودت هوا در نیمکره شمالی موجب شد نفتکشهای گاز طبیعی به آسیا بروند که بزرگترین مصرف کننده این سوخت است و فروشندگان در این منطقه می توانند نرخهای بالاتری دریافت نمایند. این امر سطح بازار اروپا را بالا برد و الان با اختتام زمستان که عرضه LNG به این منطقه برمی گردد، به شکل یک ترمز قیمت عمل می کند.

اندی سامر از شرکت تجاری سوییسی اکسپو سولوشنز اظهار نمود: طی چند سال قبل قیمتهای گاز طبیعی کمتر و کمتر اروپا محور شده اند و بیش از پیش تحت تاثیر بازار جهانی قرار گرفته اند.

با وجود گزینه های تامین گاز بوسیله خط لوله، وابستگی اروپا به واردات گاز در بحبوحه کاهش تولید داخلی به سبب فرسودگی میادین دریای شمال، بالا رفته است. همزمان تجارت LNG در اقیانوسها توسعه سریعتر پیدا کرده که عمدتاً تحت تاثیر تقاضا در آسیا بوده است.

اروپا در سالهای آتی ناچار خواهد بود برای LNG با مصرف کنندگان در چین، هند، پاکستان و بنگلادش رقابت کند. به علاوه بازارهای جدید در بعضی از کشورهای آسیایی هنوز گشوده نشده اند و تازه استفاده از گاز در تولید نیرو را بجای زغال سنگ و نفت کوره آغاز نموده اند. در مقابل، تشدید اهداف تغییرات اقلیمی اروپا به استفاده بیشتر از تجدیدپذیرها بجای گاز منجر خواهد شد.

تولید LNG عمدتاً در کشورهای نسبتا نزدیکتر به اروپا مانند آمریکا و روسیه رشد می کند. اما افزوده شدن کارخانه های جدید در مناطق نزدیکتر به خریداران آسیایی هم اکنون آهسته شده و این مساله عاملی بوده که بهم پیوستگی بازارهای گاز جهان را افزایش داده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت مشاوره انرژی کورن وال اینسایت پیش بینی نمود حساسیت بازارهای گاز انگلیس و اروپا به قیمتهای جهانی LNG بیشتر خواهد شد به ویژه که هیچ برنامه عینی برای تاسیسات ذخیره سازی بلندمدت در انگلیس وجود ندارد و تولید در فلات قاره انگلیس رو به کاهش است که از وابستگی بیشتر به LNG در سالهای آتی حکایت دارد.
1399/12/24
13:01:35
0.0 / 5
637
تگهای خبر: انرژی , برق , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز