با فرمان رئیس جمهور؛

بهره برداری از طرح انتقال آب خلیج فارس به یزد شروع شد

بهره برداری از طرح انتقال آب خلیج فارس به یزد شروع شد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یزد قطعه سوم ابرطرح انتقال آب خلیج فارس به مجتمع صنعتی چارملو در شهرستان اردکان یزد با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور مورد بهره برداری قرار گرفت.


«ناصر تقی زاده» در این مراسم که امروز یکشنبه ۲۴ اسفندماه در محل مخازن آبگیری مجتمع صنعتی چادرملو برگزار شد، با بیان اینکه بهره برداری از این خط انتقال آب تا اردکان در جهت توسعه فلات مرکزی است، اظهار نمود: اغلب معادن بزرگ ایران در فلات مرکزی وجود دارد که غالبا هم ناشناخته هستند و برای توسعه آن با عنایت به خشکی منطقه، به آب پایدار نیاز داریم.
وی نسبت به توسعه بخشی به واسطه آب انتقالی خلیج فارس ابراز امیدواری کرد و اظهار داشت: امیدوار هستیم که با استتفاده از این طرح بتوانیم برای توسعه فلات مرکزی، مناطق کویری و محروم کشورمان استفاده نماییم.
این مسئول با بیان اینکه در حوزه انتقال فناوری، پمپ های آب و شیرآلات هم به خودکفایی رسیدیم، اظهار داشت: امیدوار هستیم برای خط دوم و سوم انتقال آب از خرید ابزار الات خارجی بی نیاز بوده و از دست ساخته iای فرزندان کشورمان بهره مند شویم.
تقی زاده با بیان اینکه طول خط انتقال آب از معدن مس سرچشمه تا معدن چادر ملو ۳۷۲ کیلومتر متوالی است، خاطرنشان کرد: ۴۰ کیلومتر خط انتقال نیرو و حدود ۱۳ رودخانه اصلی و ۳۷۶ کیلومتر فیبر نوری و عبور از ۲۴ تقاطع را در این خط انتقال آب شاهد می باشیم.
وی در مورد انتقال این آب به دیگر شهرستان های استان یزد علاوه بر اردکان اشاره نمود و اظهار داشت: دو متر مکعب از این آب با حجم حدود ۵۰ میلیون مترمکعب امکان انتقال دارد که البته بخشی هم به مهریز تا بهاباد و معدن چادرملو در دست انتقال است.
مدیرعامل معدن چادرملو خاطرنشان کرد: ایجاد صنایع جدید و توسعه اشتغال هم از دیگر دستاوردهایی است که در دو طرف خط انتقال آب راه اندازی خواهد شد.
وی با تکیه بر این که این آب بطور قطع فراتر از نیاز فعلی استان است، اظهار نمود: با دستور وزیر و تکلیف این مسئول، ۷۴ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید با پشتوانه ۷۴ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شرکت صنعتی معدنی چادر ملو در دست است.
تقی زاده با یاداوری آغاز جدی این طرح از سال ۹۴ خاطرنشان کرد: در این طرح علاوه بر مدیران وقت و مدیران کنونی استان یزد، علاوه بر قیمت فولاد گل گهر هم در تسهیل و تأمین مالی این طرح حمایت داشتند.
منبع:

1399/12/25
01:50:29
0.0 / 5
702
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز