وزیر صمت:

افزایش سهم ایران از آب استحصالی دریای جنوب لازم است

افزایش سهم ایران از آب استحصالی دریای جنوب لازم است خبرگزاری نفت و گاز: یزد وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح طرح های انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان، سهم ایران را از آب شیرین استحصالی از این دریا در قیاس با کشورهای حاشیه آن اندک خواند و بر ضرورت افزایش این سهم تاکید نمود.


«علیرضا رزم حسینی» امروز یکشنبه در جریان مراسم افتتاح قطعات دوم و سوم خط انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، اظهار داشت: اگر در تاریخ چند هزار ساله کهن ایران بخواهیم یکی از روزهای ماندگار را ثبت نماییم حتما یکی از این روزها، روز ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۹ است و اگر بخواهیم سالی را به عنوانی سال ماندگار در تاریخ تابناک ایران قلمداد نماییم، حتما امسال است.
وی با اشاره به اینکه امروز رویای ناباورانه انتقال آب از دریا به صحرا به واقعیت نشست، اظهار داشت: قطعه اول این طرح را در آبانماه از هرمزگان به معادن سنگ آهن گلهر کرمان شروع کردیم و امروز قطعه دوم و سوم به ترتیب به طول ۱۵۰ و ۵۵۰ کیلومتر را افتتاح می نماییم.
وی اجرای این طرح را طول کل آن از خلیج فارس تا اردکان ۸۲۰ کیلومتر است، هدیه ای برای نسل آینده و افتخاری برای تاریخ جمهوری اسلامی خواند.
رزم حسینی در ادامه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در مورد انتقال آب خلیج فارس و دریا عمان به فلات مرکزی و اهتمام رئیس جمهوری به ورود بخش خصوصی در این عرصه، اظهار داشت: خوشبختانه امروز نوید تحقق این مساله را می دهیم.
به گفته ی وی، همزمان با شروع به کار ۸۲۰ کیلومتر این خط انتقال آب، خط دوم را از این مسیر به خراسان جنوبی و خراسان رضوی به طول ۱۵۵۰ کیلومتر را دنبال می شود که الان نیز ۴۰۰ کیلومتر آن اجرا شده و ۳۵ درصد پیشرفت دارد.
وزیر صمت با اشاره به اجرای خط سوم نیز از این مسیر و از هرمزگان به استان اصفهان به طول ۹۲۰ کیلومتر، اضافه کرد: خط چهارم نیز برای شرق کشور از چابهار به زابل بطور ۸۲۰ کیلومتر در دستور کار قرار می گیرد.
وی از با اهمیت ترین دستاورد این طرح ها را تامین آب پایدار و جدید برای فلات مرکزی و شرق کشورمان، تحول و توسعه اقتصادی در این مناطق معدن خیز، بهره مندی هفت استان از آب آشامیدنی، محرومیت زدایی و توسعه متوازن و اشتغالزایی پایدار و جلوگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی ذکر کرد.
رزم حسینی در آخر با اشاره به اینکه الان کشورهای حاشیه خلیج فارس روزانه ۳۶ میلیون مترمکعب از این دریا آب شیرین استحصال می کنند، اظهار داشت: اگر این چهار خط مورد بهره برداری قرار گیرد، سهم ایران تنها ۲.۵ درصد خواهد شد و فاصله ای طولانی با این کشورها خواهیم داشت و ضرورت دارد که جمهوری اسلامی سهم خودرا در این زمینه افزایش دهد.
یادآور می شود، امروز قطعه دوم خط یک انتقال آب خلیج فارس به سرچشمه و قطعه سه خط یک انتقال آب خلیج فارس به اردکان، با دستور رئیس جمهور بصورت ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور راه اندازی شد.
همچنین عملیات اجرائی خط ۲ انتقال آب خلیج فارس به استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی، عملیات اجرائی خط سه انتقال آب خلیج فارس به استان اصفهان و عملیات اجرائی انتقال آب دریای عمان از چابهار به زاهدان شروع شود.
طرح های فوق بخش هایی از طرح بزرگ انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان است که مقرر است به هفت استان شامل هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان و سیستان و بلوچستان در فلات مرکزی و شرق کشور آبرسانی کند.
منبع:

1399/12/25
23:21:06
0.0 / 5
873
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز