ایران امروز یكی از كشورهای برتر نیروگاه ساز جهان است

ایران امروز یكی از كشورهای برتر نیروگاه ساز جهان است مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی اظهار داشت: ایران امروز یکی از کشورهای برتر نیروگاه ساز جهان است و این موضوع، مورد تأیید تمامی کشورها بوده به صورتی که سطح دانش و تکنولوژی متخصصان ایرانی در ساخت نیروگاه در تمام سطح جهان شناخته شده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، اسماعیل نمازی، امروز در حاشیه ششمین همایش ساخت داخل و بازسازی تجهیزات و قطعات نیروگاهی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه شرکتهای ایرانی امروز هم تمامی نیروگاه های مورد نیاز کشور را می سازند، هم تعمیرات اساسی و دوره ای را انجام می دهند و هم به بهترین شکل ممکن، بهره برداری می کنند.
وی خاطرنشان کرد: نیروگاههای جدید را با توان داخلی می سازیم و بهره برداری می نماییم و علاوه بر آن، نیروگاههایی که در گذشته شرکتهای خارجی ساختند را هم نگهداری و بهره برداری می نماییم که بخش دوم، مورد تاکید همایش ساخت داخل سال جاری بوده؛ چون که تجهیزات و قطعات نیروگاهی با مشخصات مختلفی در کشور در نیروگاه های در مدار بهره برداری وجود دارند که هر کدام ساخت یک شرکت خارجی است و خصوصیت ها و مشخصاتش با قطعات دیگر متفاوت می باشد.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه بتوانیم در زمینه تعمیرات و بهره برداری یک طیف وسیعی از تجهیزات و قطعات ساخت شرکتهای خارجی به خودکفایی در دانش و اجرا برسیم، موفقیتی مهم می باشد، افزود: توان تعمیراتی تجهیزات نیروگاهی در کشور روندی روبه رشد است و با توجه اینکه اولویت صنعت برق کشور، اول حفظ ظرفیت موجود و سپس ارتقای ظرفیت با ایجاد نیروگاههای جدید است، بحث تعمیرات و نگهداری از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.
به قول نمازی خوشبختانه در چندسال اخیر، در تأمین داخلی قطعات یدکی نیروگاهها موفقیت های روبه رشدی داشته ایم و سعی شده قطعات یدکی برای تجهیزات اصلی با توان داخلی طراحی و ساخته شود که به صورت مثال الان می توانیم حدودا تمامی پره های توربین گاز و بخاری را در کشور بسازیم.
تکیه بر توان داخلی راز خودکفایی در صنعت نیروگاهی است
همینطور علی نیکبخت، دبیر ششمین همایش ساخت داخل و بازسازی تجهیزات و قطعات نیروگاهی در اختتامیه این همایش اظهار نمود: همایش ششم که در طول ماهها به صورت مجازی برگزار شد، در جهت تحقق اهداف پشتیبانی از ساخت داخل، بررسی موانع و مشکلات پیش رو، بخصوص قطعات نیروگاهی و صنایع وابسته است.
وی ادامه داد: این همایش با نگاه مساله محور به دنبال این بود که بتواند با نزدیک کردن ارکان دولتی و فعالان نیروگاهی در بخش تولید برق و سازندگان تجهیزات، در برقراری تعاملی سازنده بین تمامی بخش های صنعت برق موثر و نقش آفرین باشد.
مدیرعامل شرکت مهندسی و خدمات تابا خاطرنشان کرد: همچون الزامات مهم جهت دهی و تسریع در فرایند ساخت داخل تجهیزات نیروگاهی و فعالیتهای بازسازی آنها وجود اطلاعات کافی از نیازمندی های فناورانه نیروگاهها است تا تیم های نوآور، سرمایه گذاران و سازندگان، فرصت پیاده سازی آنها را در اختیار داشته باشند.
به قول وی در ۶ ماه گذشته هر دوشنبه یکی از نیروگاهها را از نظر نیازهای فناورانه بررسی کردیم و درواقع ششمین همایش ساخت داخل بستر مناسبی جهت طرح این نیازمندیها از جانب همکاران نیروگاهی بوجود آورده است.
همچنین، غلامرضا مهرداد، رئیس هیئت مدیره شرکت تعمیرات نیروگاهی در این مراسم اظهار نمود: فعالان نیروگاهی چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی و همینطور فعالان صنایع مرتبط نیروگاهی باید در چارچوب بسترهایی به صورت مستمر، دانش و تجارت خویش را به اشتراک گذارند که برگزاری چنین همایش هایی بستر به اشتراک گذاری تجارت و دانش را بین تمامی فعالان و ذی نفعان فراهم می آورد.
وی با اشاره به اینکه من از سال ۱۳۶۲ وارد صنعت برق شدم، در آن زمان که کشور درگیر جنگ تحمیلی بود، در بخش ساخت نیروگاهها شاهد بودیم که شرکتهای خارجی صفر تا صد ساخت نیروگاهها را انجام می دانند و حتی پیش از اینکه در زمینه بهره برداری آموزش موردنیاز را به نیروهای ایرانی بدهند، کشور را ترک می کردند؛ اظهار داشت: در این شرایط، متخصصان و کارکنان ایرانی نیروگاهها با اعتماد به توان علمی و تجارب اندک خود، البته با اعتماد به نفس، وارد مقوله بهره برداری شدند و نخستین موقعیتی که در زمینه خودکفایی و خوداتکایی در صنعت نیروگاهی حاصل شد، در بخش بهره برداری بود.
رئیس هیئت مدیره شرکت تعمیرات نیروگاهی خاطرنشان کرد: دومین گام و موفقیتی که با اعتماد به توان داخل طی شد و بدست آمد، بحث تعمیرات نیروگاهی بود که متخصاصان داخلی صنعت برق با اعتماد به دانش بومی و تجارب ملی در این حوزه ورود کردند.
وی افزود: سومین گام مهم در این حوزه، ساخت داخلی نیروگاهها بود و امروز شاهد می باشیم که ایران جزو کشورهای پیشروی جهان در ساخت نیروگاه است و طی این مسیر خودکفایی در صنعت نیروگاهی، با اعتماد به توان داخلی و تکیه بر ظرفیت های داخلی بدست آمده است.
وضعیت مالی نیروگاه های خصصی مطلوب نیست
همینطور حسین مهریان- دبیر انجمن صنفی نیروگاه های ایران (اصنا) در این مراسم با اشاره به اینکه وضعیت مالی نیروگاه های خصصی مطلوب نمی باشد، اظهار نمود: قیمت برق پایین است بنابراین و علل دیگر صنعت برق از نظر مالی ضعیف شده و سهمی که به نیروگاه های خصوصی و دولتی تعلق میگیرد کمتر از نیاز آنها است، بنابراین فعلا در حد حقوق کارکنان پرداخت می کنند اما برای موارد دیگر نیازمند انجام خدمات اضافه تر هستند که نیروگاه ها جز تولید برق کار دیگری نمی توانند انجام دهند.
دبیر انجمن صنفی نیروگاه های ایران اضافه کرد: اگر زمانی امکان صدور برق را به آنها بدهند می توانند از این محل نیاز ها را تأمین کنند اما در شرایط فعلی شرایط برای آنها نامطلوب است.
وی با تکیه بر اینکه با اقداماتی که انجام شده است در عرصه تولید کالاهای مورد نیاز نیروگاه سازی هزینه های صنعت برق بسیار کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: با کیفیت بسیار بالا موفق به تولید کالاهای مورد نیاز نیروگاه ها شده ایم و اغلب قطعات ساخته شده هیچ ایرادی ندارند و بسیار با کیفیت هستند.
مهریان با اشاره به اینکه یکی از اشکالات موجود این است که هزینه های که مشترکان برای بهای برق پرداخت می کنند وارد خزانه دولت می شود و تا زمانی که این مبالغ به شرکتهای تابعه برسد زمان خواهد برد و همین مبحث مشکلاتی را بوجود می آورد.
وی ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه ساخت قطعات نیروگاه های تجدید پذیر هم اظهار نمود: در حوزه نیروگاه های تجدیدپذیر هم اقداماتی انجام شده اما نسبت آن بر نیروگاه های حرارتی کم تر است و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد تولید ما را شامل می شود.
با اشاره به اینکه در سال ۱۳۸۶ به دنبال واگذاری نیروگاه های تولید برق بخش خصوصی و نگرانی از اینکه مدیریت بخش خصوصی و دولتی با یکدیگر هماهنگ نشوند انجمنی تحت عنوان انجمن صنفی ایران تشکیل شد که این مجموعه ۱۳ سال است در بخش های مختلف فعالیت می کند.
وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف این انجمن برگزاری همایش ها و آموزش است در همین راستا در هر سال هفت همایش ملی برگزار می نماییم که یکی از این همایش ها ساخت داخل و بازسازی قطعات نیروگاهی است، اظهار داشت: این همایش از این باب برای ما قابل اهمیت است چرا باتوجه به اینکه نیروگاه ها از انواع تکنولوژی های موجود در جهان استفاده شده و قطعات یدکی آنها یا ساخته نمی گردد و یا به علت در اختیار ما قرار نمی گیرد می بایست خودمان این قطعات را تولید نماییم.
دبیر انجمن صنفی نیروگاه های ایران تصریح کرد: تا کنون ۲۰۰۰ قطعه ساخته و آزمایش شده روی نیروگاه ها را در اختیار داریم و برای آن پرتال مشخص کرده ایم و به تمام نیروگاه ها هم اعلام شده که قطعات مورد نیاز خود را چطور می توانند تأمین کنند.
1399/12/26
13:15:58
0.0 / 5
714
تگهای خبر: آموزش , برق , تجارت , تعمیر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز