سرمایه گذاری 12 هزار میلیارد تومانی برای توسعه شبكه برق

سرمایه گذاری 12 هزار میلیارد تومانی برای توسعه شبكه برق خبرگزاری نفت و گاز: مدیرعامل توانیر، سال ۱۳۹۹ را سخت ترین سال صنعت برق دانست و اظهار داشت: برای توسعه شبکه امسال بعنوان سخت ترین سال صنعت برق، ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمدحسن متولی زاده در آئین اختتامیه پویش# هرهفته الف -ب-ایران ضمن اشاره به اینکه امسال نفس و زندگی تعدای از هموطنان با پایداری برق گره خورده و از طرفی گرمترین تابستان در خلال ۵۰ سال قبل را پشت سر گذاشتیم و در زمستان هم با محدودیت شدید تأمین سوخت نیروگاه ها مواجه بودیم، اضافه کرد: در همین سال تأمین منابع مالی به علت وابستگی گردش منابع به هدفمندی یارانه ها، صنعت برق را گرفتار چالش جدی کرده بود که یکی از سخت ترین سالهای صنعت برق به شمار می رفت.
وی با اشاره به اینکه این سال سخت با پشتیبانی وزارت نیرو و هماهنگی تیم همکاران در همه شرکتهای استانی و پیمانکاران و مشاوران با افتخار سپری شد، تصریح کرد: سال جاری همکاران ما با وجود همه این مشکلات توانستند در چارچوب طرح های ساخت و سازی، ۱۵۸۰ کیلومتر خطوط انتقال و فوق توزیع، ۱۱ هزار کیلومتر خطوط توزیع، ۹۵۰۰ مگاولت آمپر ترانسفورماتورهای انتقال و فوق توزیع و ۲۷۰۰ مگاولت آمپر ترانسفورماتورهای توزیع راه اندازی کنند که ۱۴ درصد بیشتر از سال ۱۳۹۸ بود.
متولی زاده افزود: سال جاری همینطور ۳۲۲ مگاوات واحد تولید پراکنده توسط بخش خصوصی راه اندازی و ۲۸۸ روستا برق دار شد که در مجموع برای همه این طرح ها ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفت.
مدیرعامل توانیر همینطور به طرح های سازوکاری هم اشاره نمود و اظهار داشت: در بخش سازوکاری و سایر خدمات هم افتخارات بزرگی کسب شد به صورتی که با مشارکت خوب مردم و مشترکان توانستیم، برای دومین سال پی در پی، رشد بار را در یک درصد کنترل نماییم در حالیکه متوسط رشد آن در ۴۰ سال قبل بالای ۷ درصد بوده است.
متولی زاده افزود: همینطور امسال با ۱۹۰ هزار مشترک بزرگ تفاهمنامه همکاری منعقد شد که برای تابستان ۴۲۰ میلیارد تومان و برای زمستان هم به علت همکاری در مدیریت سوخت زمستانی نیروگاه ها، ۲۰۰ میلیارد تومان پاداش همکاری دریافت نمودند.
وی در مورد کاهش تلفات هم اظهار نمود: تلفات شبکه برق برای نخستین سال به زیر ۱۰ درصد رسید و تک رقمی شد و در بخش راه اندازی کابل های خودنگهدار هم در کل کشور با شعار آشتی شبکه های برق با شاخ و برگ درختان و کاهش خاموشی مشترکان، راه اندازی این کابل ها توسعه بسیاری پیدا کرد.
متولی زاده در مورد طرح برق امید هم اظهار داشت: این طرح با هدف تشویق مشترکان به کاهش مصرف و اصلاح الگوی مصرف تدوین و برنامه ریزی شد که تابحال هم با اجرای طرح برق امید، تعداد مشترکان پرمصرف ۶ درصد کاهش داشته است.
متولی زاده از برنامه ریزی های انجام شده برای کاهش دخالت دولت در خرید و فروش برق هم سخن گفت و اضافه کرد: با این هدف، بورس انرژی به منظور کاهش دخالت دولت در خرید و فروش برق و ایجاد یک بازار رقابتی مناسب توسعه پیدا کرد.
وی تصریح کرد: سال جاری برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق، اوراق سلف در بخش انتقال و فوق توزیع ارائه شد که مورد استقبال قرار گرفت.
مدیرعامل توانیر همینطور از صفر شدن رجوع مردم به شرکتهای توزیع اطلاع داد و اظهار داشت: با حذف قبوض کاغذی برق و الکترونیکی شدن عرضه خدمات به مردم، رفتن به شرکتهای توزیع صفر شده است.
منبع:

1399/12/26
20:15:38
0.0 / 5
768
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز