تشریح ابعاد ضمیمه فنی تفاهم مشترك اخیر ایران و آژانس

تشریح ابعاد ضمیمه فنی تفاهم مشترك اخیر ایران و آژانس خبرگزاری نفت و گاز: سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، ابعاد ضمیمه فنی بیانیه مشترک اخیر ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را تشریح نمود تا هیچ شبهه ای در این مورد و احتمال پنهان کاری و تفاهمات محرمانه پشت صحنه باقی نماند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی در مصاحبه ای با خبرنگاران اظهار داشت: همانگونه که در بند ۲ این تفاهم آمده است، آژانس به کارهای ضروری راستی آزمایی و نظارت خود برای مدت تا سه ماه طبق لیست فنی پیوست این تفاهم ادامه خواهد داد.
وی ادامه داد: این ضمیمه، کمتر از یک صفحه و نیم است و محتوای آن (بدون ذکر نام تأسیسات هسته ای به سبب محرمانه بودن) به شرح زیر است:
- ایران برای مدت تا سه ماه اجازه خواهد داد تا دوربین های نصب شده در هشت تاسیسات یا ساختمان بمنظور ضبط داده ها در محل خود حفظ شده و به کار خود ادامه دهند.
- دوربین های نصب شده در امتداد فعالیت پادمانی در تأسیسات اظهار شده نیز در محل خود حفظ شده و به کار خود ادامه می دهند.
- ایران برای مدت تا سه ماه سوابق کامل برخی فعالیت ها مانند کیک زرد، آب سنگین و ماشین ها را حفظ خواهدنمود.
- داده ها و سوابق مزبور در این دوره سه ماهه در صورتی و زمانی به آژانس ارائه می شود که ایران تصمیم بگیرد اجرای تعهدات مرتبط هسته ای خود تحت برجام را در همین دوره از سربگیرد که طبیعتا پس از رفع کامل تحریم هاست. در غیر این صورت، تمامی این اطلاعات در آخر ماه سوم حذف و پاک خواهند شد.
- ایران در این دوره سه ماهه، به روزرسانی اظهارنامه های پروتکل الحاقی را ارائه نخواهد کرد، مگر زمانی که تصمیم بگیرد اجرای تعهدات مرتبط هسته ای خود تحت برجام را در همین دوره از سر بگیرد که طبیعتا پس از رفع کامل تحریم هاست.
غریب آبادی در ادامه اظهار داشت: این که مدیرکل آژانس پس از برگشت، چه گفته است، مهم نیست؛ مهم این است بدانیم که هیچ اقدامی برخلاف مصوبه مجلس شورای اسلامی انجام نشده است. این که آژانس همین اقدامات (ذخیره سازی داده ها بدون دسترسی آژانس به آنها مگر لغو تمامی تحریم ها در طول سه ماه) را به منزله تداوم کارهای ضروری راستی آزمایی و نظارت خود دیده، در صورتیکه تمامی اقدامات داوطلبانه و شفاف ساز همچون پروتکل الحاقی از ۵ اسفندماه متوقف شدند، یک دستاورد مذاکراتی خواند.
نماینده دائم کشورمان در مورد علت ذکر سه ماه نیز با رد هرگونه گمانه زمانی در مورد ارتباط این مساله با مباحث داخلی، اظهار داشت: این تاریخ به پیشنهاد آژانس در متن قید شد، چونکه اجلاس های شورای حکام هر سه ماه یکبار برگزار می گردند و مدیرکل نیز به شورا از روند تحولات گزارش می دهد.
وی ادامه داد: پیشنهاد ما دو ماه بود که پس از بحث و بررسی و برخی نکات فنی بر دوره زمانی سه ماهه تفاهم شد.
غریب آبادی همین طور با اشاره به اینکه برخی به نقل از مدیرکل پس از برگشت از تهران گفتند که بازرسی های سرزده همچنان ادامه خواهد یافت و این را به منزله نقض قانون مجلس تلقی کردند نیز ضمن تاکید بر پرهیز از گمانه زنی در مورد عناوینی که ابعاد حقوقی و فنی دارند، اظهار داشت: بازرسی سرزده و همین طور بازرسی ویژه دو نوع بازرسی تحت تعهدات پادمانی هستند، آنچه که تحت پروتکل الحاقی انجام می شود دسترسی تکمیلی است.
منبع:

1399/12/28
18:39:39
0.0 / 5
687
تگهای خبر: انرژی , تحریم , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز