آژانس غنی سازی با سانتریفیوژهای IR-4 در نطنز را تأیید كرد

آژانس غنی سازی با سانتریفیوژهای IR-4 در نطنز را تأیید كرد آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید نمود که ایران غنی سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته IR-4 در ˮیک سایت زیرزمینی در نطنزˮ را شروع کرده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین الملل انرژی اتمی امروز گزارش های اخیر درباره اینکه ایران غنی سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته IR-4 را در نطنز آغاز کرده، تأیید کرد.
خبرگزاری رویترز بامداد امروز مدعی شده بود که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که رویترز هم آنرا رویت کرده است، مطرح کرده که ایران غنی سازی اورانیوم را با نوع دوم سانتریفیوژهای پیشرفته یعنی سانتریفیوژهای IR-۴ در تاسیسات زیر زمینی نطنز شروع کرده است.
رویترز ادعا نمود آژانس در این گزارش که روز دوشنبه به کشورهای عضو نوشته، آورده است که «در ۱۵ مارس ۲۰۲۱، آژانس راستی آزمایی کرد که ایران گازدهی به زنجیره ۱۷۴ تایی سانتریفیوژ IR-۴ را که پیش از این در تاسیسات غنی سازی فردو نصب شده بودند، با گاز طبیعی UF۶ (اورانیوم هگزافلورید) شروع کرده است.
این خبرگزاری همینطور به بخش دیگری از گزارش آژانس پرداخته و نوشت: ایران اعلام نموده است که حالا برنامه دارد زنجیره دوم سانتریفیوژهای IR-۴ را در تاسیسات فردو نصب کند اما نصب این زنجیره هنوز آغاز نشده است.
رویترز علاوه بر این بخش دیگری از گزارشی را که مدعیست آنرا رویت کرده، آورده و نوشت: به صورت خلاصه، ایران تا ۱۵ مارس ۲۰۲۱ از ۵۰۶۰ سانتریفیوژ IR-۱ استفاده می کرد که در ۳۰ زنجیره نصب شده بودند، ۵۲۲ سانتریفیوژ IR-۲m در سه زنجیره و ۱۷۴ سانتریفیوژ IR-۴ در یک زنجیره نصب شده بودند تا گاز طبیعی UF۶ را تا ۵ درصد U-۲۳۵ در تاسیسات فردو غنی سازی کنند.
این خبرگزاری اضافه کرد: ایران در حال غنی سازی تا ۲۰ درصد در تاسیسات فردو است.
منبع:

1399/12/29
13:34:06
0.0 / 5
1079
تگهای خبر: انرژی , سایت , گاز , گاز طبیعی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز