روند صعودی نفت به نقطه اختتام رسید

روند صعودی نفت به نقطه اختتام رسید خبرگزاری نفت و گاز: قیمتهای نفت در معاملات جمعه تحت تاثیر افت بازده اوراق قرضه و عقب نشینی دلار آمریکا، بهبود قابل توجهی از ریزش روز پنج شنبه داشتند اما کاهش هفتگی بیش از شش درصد را به ثبت رساندند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۴۲ سنت معادل ۲.۴ درصد افزایش، در ۶۱ دلار و ۴۲ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات نفت برنت با یک دلار و ۲۵ سنت معادل دو درصد افزایش، در ۶۴ دلار و ۵۳ سنت در هر بشکه بسته شد. شاخص نفت آمریکا روز پنج شنبه ۷.۱ درصد و نفت برنت هفت درصد ریزش داشت.

وست تگزاس اینترمدیت برای کل هفته ۶.۴ درصد و نفت برنت ۶.۸ درصد کاهش ثبت نمود. کاهش هفتگی چشم گیر قیمتهای نفت، به روند صعودی که نفت از اکتبر داشت، اختتام بخشید و نشان داد روند نزولی بیشتر و نوسان بالاتر در پیش است. این بزرگترین کاهش هر دو شاخص قیمت نفت از هفته منتهی به ۲۳ اکتبر بود.

قیمتهای نفت در پنج ماه گذشته، تحت تاثیر محدودیت عرضه اوپک پلاس، کاهش سطح ذخایر نفت در کشورهای توسعه یافته و چشم انداز گشایش اقتصادی از پاندمی ویروس کرونا، عمدتاً روند افزایشی داشته است. وست تگزاس اینترمدیت در مقایسه با ۳۶ دلار در هر بشکه در اواخر اکتبر، هفته گذشته به حدود ۶۸ دلار در هر بشکه صعود کرده بود.

آنچه در طول این مدت تا حدود زیادی نادیده گرفته شد، تقاضای ضعیف برای سوخت جت و سایر سوختهای حمل و نقل به علت محدود ماندن سفرهای جهانی تحت تاثیر پاندمی ویروس کرونا بود.

مبارزه مستمر اروپا با گونه های جدید ویروس کرونا، روند کند واکسیناسیون و قرنطینه های جدید تا زمان ریزش قیمت روز پنج شنبه نفت تا حدود زیادی جدی گرفته نشده بود. بااینکه ریزش قیمتها در معاملات روز پنج شنبه تحت تاثیر بازده اوراق خزانه آمریکا که به ۱.۷ صعود کرد و شاخص دلار که در حدود ۹۲ واحد ایستاد بیش از اندازه بود اما نشان داد که می تواند باردیگر تکرار شود.

جان کیلداف، از شرکای موسس شرکت اگین کپیتال، در این زمینه اظهار نمود: جادوی تجارت یک طرفه شکسته شد. حالا انتظارات باردیگر گرفتار تغییر و تحول می شود و اگر بازار بیش از اندازه و بدون آمار حمایت کننده پیشروی کند، سقوط وست تگزاس اینترمدیت به پایین ۶۰ دلار محتمل است.

عاملی که به افزایش قیمتهای نفت در معاملات روز جمعه کمک کرد، کاهش بازده اوراق قرضه و عقب نشینی دلار از اوج قیمت معاملات روز پنج شنبه و دستاورد آمریکا در آمار تزریق واکسنهای کووید ۱۹ و موافقت رگولاتور دارویی اروپا با واکسن استرازنکای آکسفورد بود که دهها کشور این منطقه استفاده از آنرا به علت نگرانی از عوارض جدی متوقف کرده بودند.

اما موج سوم شیوع ویروس کرونا و گسترش قرنطینه در نقاطی مانند اروپا مقابل این عوامل عمل کرد.

فصل تعمیرات پالایشگاهی آمریکا که می تواند ذخایر نفت در این کشور را افزایش دهد و احتمال تولید بالاتر نفت در لیبی و همین طور ایران تحت تحریم هم ممکنست تلاشهای اوپک پلاس در محدودیت عرضه را تا حدودی تحت تاثیر قرار دهد.

عوامل فنی هم به نوسان بیشتر در معاملات آینده اشاره دارند.

در حالی که تقاضا برای نفت ضعیف مانده است، تولید نفت شیل آمریکا ممکنست مازاد عرضه نفت را تشدید کند. آمار شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز نشان داد شرکتهای انرژی آمریکایی شمار دکلهای حفاری نفت را هفته گذشته ۹ حلقه زیاد کردند که بزرگترین افزایش هفتگی از ژانویه بود و به ۳۱۸ حلقه رساندند که بالاترین میزان از ماه مه شمرده می شود.

بانک گلدمن ساکس در گزارشی پیش بینی نمود موانع مربوط به تقاضا در اتحادیه اروپا و صادرات نفت ایران ممکنست روند بازیابی تعادل بازار نفت را به میزان ۷۵۰ هزار بشکه در روز در سه ماهه دوم آهسته کند اما این بانک سرمایه گذاری انتظار دارد اوپک پلاس با اقدامات متناسب به جبران تاثیر موارد مذکور بپردازد.

ایران در ماههای اخیر فروش نفت به چین را افزایش داده است و پالایشگاههای دولتی هند با فرض این که تحریمهای آمریکا مقابل تهران بزودی تسهیل خواهد شد، نفت ایران را به برنامه واردات سالانه خود اضافه کرده اند. گلدمن ساکس انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت در ماههای آتی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند و قیمت هر بشکه نفت برنت در تابستان به ۸۰ دلار در هر بشکه صعود کند.

منبع:

1399/12/30
14:58:37
0.0 / 5
764
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز