رافائل گروسی:

آژانس به دنبال بازرسی گسترده تر در ایران است

آژانس به دنبال بازرسی گسترده تر در ایران است به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: باتوجه به افزایش سطح غنی سازی در ایران، آژانس به دنبال بازرسی های گسترده تر در این کشور است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه آسیا نیککی، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با این روزنامه که روز جمعه انجام شده است، مدعی شد: تولید اورانیوم در سطح بالاتر غنی سازی ایران را به سطوحی نزدیک می کند که نمی توان امکان استفاده های نظامی آنرا نادیده گرفت.
وی در ادامه ضمن اشاره به توقف اجرای پروتکل الحاقی در ایران، آنرا یک وضعیت فوق العاده توصیف کرد و اظهار داشت: واضح است که اگر می خواهید اطمینان یابید انحراف نظامی وجود ندارد، احتیاج به بازرسی بسیار قوی تر است.
گروسی همینطور اظهار داشت: ایران کمی کمتر از ۲۰ کیلوگرم [اورانیوم ۲۰ درصد] دارد اما آنها در حدود سه هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده در اختیار دارند که پیش تر در سطوح پایین تر ساخته شده است. بنابراین، حجم آن در حال افزایش می باشد.
مدیرکل آژانس اضافه کرد: ایران همینطور در حال افزایش توانایی غنی سازی خود با استفاده از تجهیزات بیشتر هستند.
رافائل گروسی که اخیرا به تهران سفر کرده است ضمن اشاره به توافق موقت آژانس و ایران در جریان این سفر عنوان کرد: خوشبختانه این توافق یک چارچوب سه ماهه زمانی را برای مشورت ها و مذاکره دیپلماتیک در مورد توافق هسته ای 2015 با ایران فراهم می آورد.
آسیا نیککی ادعا نمود که آژانس بین المللی انرژی اتمی مشاوره های فنی با ایران را در ماه آوریل (ماه آینده میلادی) آغاز خواهد نمود که یکی از نقاط تمرکز آن وجود ذرات اورانیوم در تاسیساتی است که ادعا می شود، اعلام نشده است.
گروسی هم در ادامه گفت وگوی خود با این رسانه ژاپنی ادعا کرد که پاسخ های طرف ایرانی در این حوزه تابحال از نظر فنی معتبر نبوده است.
منبع:

1400/01/02
18:24:02
5.0 / 5
1054
تگهای خبر: انرژی , تولید , مشاور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز