در سال 1399 بر بازار جهانی نفت چه گذشت؟

در سال 1399 بر بازار جهانی نفت چه گذشت؟ خبرگزاری نفت و گاز: صنعت نفت جهان سال قبل از شیوع پاندمی کووید ۱۹ به شدت صدمه دید به صورتی که قیمت نفت آمریکا برای اولین بار در تاریخ منفی شد و در اول اردیبهشت (۲۰ آوریل ۲۰۲۰) بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت به منفی ۳۷ دلار در هر بشکه سقوط کرد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، تولیدکنندگان نفت بعد از شیوع پاندمی و فروپاشی تقاضا، با اشباع عرضه نفت خام روبه رو شدند که آنها را واداشت به جستجوی فضایی برای انبار کردن مازاد عرضه بپردازند. قیمت نفت برنت هم سقوط کرد و دوم اردیبهشت (۲۱ آوریل) در ۹ دلار و ۱۲ سنت در هر بشکه رسید که فاصله بسیاری با قیمت ۷۰ دلار سه ماه قبل از آن داشت.

اگرچه منفی شدن بهای معاملات نفت آمریکا موقتی بود اما این حقیقت را آشکار کرد که سقوط تقاضا بسیار سریع اتفاق افتاده است و این نوسان سبب شد این پرسش مطرح شود که آیا نفت می تواند در سال ۲۰۲۱ به صورت کامل احیا شود.

از مهم ترین اتفاقاتی که سال قبل در بازار جهانی نفت روی داد، به موارد زیر میتوان اشاره کرد:
تقاضای جهانی برای نفت سال قبل که دولتهای سراسر جهان برای مقابله با گسترش بیماری کووید ۱۹ به تعطیلی کسب و کارها و محدودیت سفر اقدام نمودند، به سرعت کاهش پیدا کرد. جنگ قیمت نفت میان عربستان سعودی و روسیه ابتدای سال ۱۳۹۹ بعد از آنکه دو کشور نتوانستند در مورد سطح تولید نفت به توافق برسند، درگرفت. عربستان سعودی بعد از شکست مذاکرات اوپک پلاس در اوایل مارس (اسفند ۱۳۹۸)، وعده داد نفت زیادی به بازار عرضه نماید و با صادرات ۱۰.۲۳۷ میلیون بشکه در روز در آوریل (۱۳ فروردین تا ۱۱ اردیبهشت) که در مقایسه با ۷.۳۹۱ میلیون بشکه در روز در ماه قبل از آن رشد قابل ملاحظه ای داشت، به وعده خود عمل کرد. در آوریل مازاد عرضه نفت سبب ریزش کم سابقه قیمت های نفت شد و بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت از ۱۸ دلار در هر بشکه به حدود منفی ۳۷ دلار در هر بشکه سقوط کرد. در تابستان قیمت نفت با خروج تدریجی کشورها از قرنطینه و توافق اوپک برای کاهش قابل توجه تولید نفت بهبود پیدا کرد. در اواخر پاییز خوشبینی نسبت به ساخت واکسنهای مختلف کووید ۱۹، به بازار نفت رونق بخشید و در نوامبر (۱۱ آبان تا ۱۰ آذر) میانگین قیمت نفت برنت به ۴۳ دلار در هر بشکه رسید.
عوامل منجر به سقوط قیمت نفت در سال گذشته

پاندمی کووید ۱۹ سبب شوک تقاضای کم سابقه در صنعت جهانی نفت شد و به فروپاشی تاریخی قیمت های نفت منتهی شد. تقاضا برای نفت بعد از آنکه دولت های سراسر جهان کسب و کارها را تعطیل کرده و فرمان ماندن الزامی در خانه و محدودیت سفر را اعلام کردند، به شدت کاهش پیدا کرد. باآنکه قیمت های نفت در ژانویه سال ۲۰۲۰ (دی ۱۳۹۸) شروع قوی داشتند اما تا آوریل تأثیر فعالیت اقتصادی کمتر، مازاد عرضه را به وجود آورد و سبب کاهش چشم گیر قیمت ها شد. عامل دیگری که به سقوط آزاد قیمت های نفت کمک کرد، جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه بود که در هشتم مارس بعد از آنکه دو کشور در باره سطح تولید نفت نتوانستند به توافق برسند، شروع شد. این جنگ قیمت یک ماهه در آوریل و تنها زمانی آخر پیدا کرد که اوپک و متحدانش شامل روسیه در چارچوب گروه اوپک پلاس توافق کردند تولید نفت را مجموعا به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز به مدت دو ماه از از اول ماه مه محدود دهند. این بزرگ ترین کاهش تولید داوطلبانه در تاریخ بود که تولیدکنندگان نفت با آن موافقت کردند. محدودیت تولید نفت این گروه از اول ژوییه (۱۱تیر) به ۷.۷ میلیون بشکه در روز تسهیل شد و این سطح تولید تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ (۱۱ دی) ادامه یافت.

ناکامی اوپک برای واکنش سریع در مقابل لزوم کاهش تولید نفت و خنثی کردن تأثیر تقاضای کمتر، به شدت نوسانات بازار و افت قیمت ها که صنعت نفت سال قبل تجربه کرد، افزود. با وجود توافق اوپک برای کاهش سطح تولید، قیمت نفت تا ماه مه سال ۲۰۲۰ (۱۲ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد) به پایینترین حد خود در بیشتر از ۲۰ سال قبل نزول کرده بود.

تابستان در حالی به بازار آمد که ابهامات بازار برای همه منابع انرژی همچون سوختهای مایع، برق، زغال سنگ، گاز طبیعی و تجدیدپذیرها ادامه داشت. سطوح بالای ذخایر سبب شد قیمت نفت برنت در معاملات اسپات از میانگین ماهانه ۶۴ دلار در ژانویه به ۱۸ دلار در آوریل سقوط کند. با رسیدن تابستان در شرایطی که کشورها خروج از قرنطینه را آغاز کردند، وضعیت بازارهای نفت هم تا حدودی تغییر نمود. در ماه ژوئن، میانگین قیمت اسپات نفت برنت ۴۰ دلار در هر بشکه بود که ۱۱ دلار در مقایسه با میانگین ماه مه افزایش داشت. کاهش تولید از جانب اوپک و متحدانش به کاهش عرضه جهانی نفت و تثبیت قیمت ها کمک کرد. در ژوئن اوپک اعلام نمود به محدودیت چشم گیر تولید خود تا آخر ماه ژوییه ادامه خواهد داد.

در طول تابستان روند بهبود قیمت ها از رکورد پایین آوریل ادامه داشت. در ادامه سال انتظارات بازار از ادامه محدودیت عرضه اوپک یا به تاخیر افتادن افزایش تولید این گروه در ابتدای سال ۲۰۲۱ رشد کرد. همان گونه که انتظار می رفت، در سوم دسامبر (۱۳ آذر) اوپک و متحدانش اعلام نمودند برخلاف توافق اولیه برای افزایش تولید به میزان ۱.۹ میلیون بشکه در روز در ژانویه سال ۲۰۲۱، تولیدشان را تنها به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد.

خوش بینی نسبت به عرضه واکسنهای مختلف کووید ۱۹ هم از فضای مثبت بازار حمایت کرد. در نوامبر میانگین قیمت اسپات نفت برنت به ۴۳ دلار در هر بشکه افزایش یافت که سه دلار بالاتر از میانگین قیمت در اکتبر بود.

با تلاش اقتصاد جهانی برای بهبود از تبعات سنگین پاندمی ویروس کرونا، خیلی از صنایع سال جاری احیانا با موانعی روبرو خواهند بود. بخصوص بخشهای مهمانپذیری، فروشگاههای خرده فروشی سنتی و املاک تجاری امکان دارد شاهد تغییر و وفق پذیری مدلهای کسب و کارشان با حقیقت های جهانی جدید باشد.

صنعت نفت هم سال جاری با موانعی روبرو است. احتمال وضع قرنطینه های جدید و ادامه ابهامات پیرامون بهبود فعالیت اقتصادی جهانی، همچنان قیمت های نفت را تحت فشار نزولی قرار خواهد داد. با این وجود موسسات پیشبینی کننده متعبر جهان همچون اوپک، آژانس بین المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا و همینطور بانک های سرمایه گذاری مختلف ضمن اشاره به عرضه واکسنهای کووید ۱۹ و بهبود فعالیت اقتصادی و همینطور تداوم محدودیت عرضه اوپک پلاس، قیمت بالاتر نفت در ماه های آینده را پیشبینی کرده اند.

منبع:

1400/01/03
13:15:07
5.0 / 5
769
تگهای خبر: انرژی , اوپك , برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز