عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد:

آیا چین در نفت و گاز ایران سرمایه گذاری می كند؟

آیا چین در نفت و گاز ایران سرمایه گذاری می كند؟ عضو هیات نمایندگان اتاق تجاری تهران می گوید، جهت استفاده از ظرفیت بالقوه موجود در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، جذب سرمایه گذاران خارجی برای ایران اهمیت فراوانی خواهد داشت.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: هرچند در سالهای گذشته کارشناسان داخلی تلاش نموده اند که با بهره گیری از ظرفیت های داخلی کشور، نیازها را تامین کرده و امکان استفاده از زیرساخت های نفت و گاز را گسترش دهند اما در این تردیدی نیست که جهت استفاده حداکثری از این توان، اساسا حضور خارجی ها و سرمایه گذاری ها آنها، می تواند مانند دیگر کشورها، برای ایران نیز اهمیت فراوانی داشته باشد و سرعت رشد را گسترش دهد.
وی با اشاره به تحریم های اقتصادی که در سالهای گذشته مقابل ایران اجرائی شده، بیان کرد: این تحریم ها از سویی سبب شده ریسک سرمایه گذاری در کشور افزایش یابد و از طرف دیگر خیلی از شرکت های خارجی همچون چینی ها را از حضور در ایران منصرف کرده است. این در حالیست که بخش مهمی از ظرفیت اقتصاد ایران در حوزه نفت و فراورده های نفتی تعریف می شود و عدم استفاده اصولی از آن، می تواند در این بازار رقابتی فرصت سوزی محسوب شود.
عضو اتاق تجاری تهران در پاسخ به این پرسش که آیا شایعات مطرح شده در ارتباط با توافق ۲۵ ساله اقتصادی ایران و چین در حوزه نفت و گاز صحت دارد، اظهار داشت: فعالان بخش خصوصی نیز تا حالا در جریان جزئیات این توافق قرار نگرفته اند و خواسته ما این است که با هدف روشن شدن مسیر و هدف گذاری های صورت گرفته، جزئیات این توافق منتشر شود. آنچه که درباره حضور چین در صنایع نفتی ایران مطرح شده نیز فعلا در حد همین گمانه زنی هاست و خبر قطعی درباره آن منتشر نشده است.
صالحی افزود: در یکی از گمانه زنی ها آمده بود که در صورت تامین نفت مورد نیاز چین از طرف ایران، شرکت های چینی در صنایع زیرساختی ما سرمایه گذاری می کنند که البته در صورت اجرائی شدن چنین موضوعی دیگر سرمایه گذاری در کار نیست و یک توافق دو جانبه برد – برد باتوجه به شرایط دو کشور است اما با توجه به این که ما ریسک سرمایه گذاری بالایی داریم و چین بعنوان یک قدرت اقتصادی جهانی، امروز در منطقه ما با کشورهایی مانند عربستان سعودی و پاکستان مراودات جدی دارد، در صورتیکه ما بتوانیم منافع ملی خودرا به درستی تامین نماییم، می توان انتظار داشت که این توافق برای ما جنبه های مثبتی داشته باشد.
وی با اعلان اینکه در جریان این توافق باید دو موضوع مهم در دستور کار باشد، بیان کرد: موضوع نخست این است که ما نباید تمام تخم مرغ هایمان در بازار نفت را در سبد چین قرار دهیم. همانطور که آنها نیاز خود به نفت را از کشورهای مختلف تهیه می کنند، ما نیز باید در کنار چین، اهتمام نماییم در بازار دیگر مشتریان سنتی خودرا حفظ نماییم. موضوع دوم این است که چه بحث سرمایه گذاری باشد و چه همکاری اقتصادی، فعال شدن کسب و کارهای ایرانی و کمک به فعالان اقتصادی و در نهایت معیشت مردم باید بعنوان یک اولویت جدی دنبال شود.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، روز گذشته و بعد از حدود پنج سال پیگیری، ایران و چین توافق همکاریهای ۲۵ ساله خودرا نهایی کردند. این توافق در جریان سفر وزیر امور خارجه چین به ایران و در دیدار با جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به امضا رسید.1400/01/09
13:44:08
5.0 / 5
750
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز