رقابت سه بازیگر بزرگ برای كنترل بازار LNG

رقابت سه بازیگر بزرگ برای كنترل بازار LNG کشورهای استرالیا، قطر و آمریکا سه بازیگر اصلی بازار جهانی LNG هستند که با سرمایه گذاری های گسترده تلاش می کنند کنترل بازار را بدست بگیرند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سال قبل سال کم سابقه ای برای بازارهای گاز طبیعی و گاز طبیعی مایع (LNG) بود. در حالیکه تقاضا برای گاز طبیعی به میزان سه درصد کاهش پیدا کرد اما تقاضا برای LNG انعطاف پذیری بیشتری داشت و یک درصد رشد کرد. با این وجود بازار LNG بی نهایت نوسان داشت و در طول سال، دوره های مازاد عرضه شدید جای خویش را به کمبود شدید عرضه دادند.

شرکت مشاوره مدیریت جهانی مک کنزی پیشبینی کرده است گاز طبیعی سوخت فسیلی برخوردار از قویترین نرخ رشد خواهد بود و در فاصله سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۵، سالانه ۰.۹ درصد رشد می کند. باآنکه این رشد چندان به چشم نمی آید اما گاز طبیعی تنها سوخت فسیلی خواهد بود که پیشبینی می شود بعد از سال ۲۰۳۰ همچنان رشد کند و در سال ۲۰۳۷ با قدرت گرفتن روند گذار به انرژی پاک، به پیک خود برسد.

انتظار می رود تقاضا برای گاز طبیعی از سال ۲۰۳۵ تا ۲۰۵۰ به علت استفاده از گاز در صنایع شیمیایی و صنعتی به میزان ۰.۴ درصد در سال کاهش پیدا کند چونکه جایگزینی گاز طبیعی به جای زغال سنگ در تولید نیرو همچنان ادامه دارد.

در این بین، LNG رشد بسیاری قویتری خواهد داشت. شرکت مک کنزی پیشبینی می کند که عرضه داخلی در بازارهای گاز مهم قادر به پاسخگویی به رشد تقاضا نخواهد بود. انتظار می رود تقاضای جهانی برای LNG سالانه به میزان ۳.۴ درصد تا سال ۲۰۳۵ رشد کند که ۱۰۰ میلیون تن ظرفیت اضافی برای تأمین رشد تقاضا و جایگزینی پروژه های فعلی را ایجاب می کند. رشد تقاضا برای LNG از سال ۲۰۳۵ تا ۲۰۵۰ به شکل قابل توجهی آهسته خواهد شد و به ۰.۵ درصد در سال می رسد اما همچنان به بیشتر از ۲۰۰ میلیون تن ظرفیت جدید تا سال ۲۰۵۰ نیاز است.

انتظار می رود بازارهای LNG روی آرامش به خود نبینند و صادرکنندگان بزرگ LNG مدام بر سر سهم بازار در رقابت باشند. از یک سو قطر به دنبال تحکیم مجدد برتری خود در مقابل رقبای قدرتمند جدید است و از طرفی استرالیا و آمریکا در کوشش برای کاستن از فاصله با رقیبانشان هستند. اویل پرایس در گزارشی به بررسی کشورهای برتر در بازار LNG پرداخته است:

استرالیا

استرالیا بعد از اینکه سالها نقش دوم را ایفا کرد سرانجام موفق شد از قطر بعنوان بزرگترین صادرکننده LNG در جهان سبقت بگیرد. این کشور در سال ۲۰۱۹ به میزان ۷۷.۵ میلیون تن LNG به ارزش ۴۹ میلیارد دلار صادر کرد که بر اساس سالانه ۱۱.۴ درصد رشد داشت. آمار منتشره از جانب شرکت مشاوره انرژی استرالیایی انرژی کوئست تا آخر نوامبر نشان داد صادرات LNG استرالیا ۱.۲ میلیون تن بالاتر از آمار سال ۲۰۱۹ بود و در راه صعود به رکورد ۷۸ میلیون تن قرار داشت. این رقم یک میلیون تن بالاتر از قطر است که ۷۷ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ صادر کرد.

افزایش صادرات LNG استرالیا بعد از اجرای پروژه های عظیم LNG روی داد که تولیدشان را یک دهه پیش آغاز کردند و شامل پروژه های اپراتورهای جهانی نظیر رویال داچ شل، شورون و همینطور شرکتهای وود ساید پترولیوم و سانتوس بودند.

استرالیای غربی بزرگترین منطقه صادرکننده LNG در استرالیا بوده و در ۵۷ درصد از صادرات این کشور سهم داشت.

قطر

در حالی که قطر امکان دارد بطور موقت برتری را به استرالیا واگذار کرده باشد اما طولی نخواهد کشید که باردیگر جایگاه قبلی خویش را بازپس می گیرد. شرکت قطر پترولیوم که بزرگترین تولیدکننده LNG جهان است، ماه گذشته اعلام نمود با طرحهای توسعه متهورانه جهت افزایش عرضه در یک دهه آینده، عرصه را بر رقیبانش تنگ خواهد نمود.

قطر افزایش تولید LNG به میزان ۴۰ درصد و رساندن تولید سالانه به ۱۱۰ میلیون تن تا سال ۲۰۲۶ را هدف گذاری کرده است. این کشور امیدوار است تا سال ۲۰۲۶ فاز اول توسعه میدان نورث فیلد را اجرا نماید. بر مبنای طرحهای فاز دوم توسعه، ظرفیت تولید LNG قطر تا سال ۲۰۲۷ به ۱۲۶ میلیون تن در سال خواهد رسید که برای تأمین نیازهای واردات ژاپن و کره جنوبی – نخستین و سومین واردکننده بزرگ LNG در جهان – کافی خواهد بود.

قطر یکی از پایین ترین هزینه های تولید LNG را در جهان دارد که به این کشور کمک می نماید یک تولیدکننده بزرگ با تاثیرگذاری بالا بر بازار باشد. همینطور موقعیت استراتژیکش که میان اروپا و آسیا قرار گرفته است، به این کشور اجازه می دهد صادراتش را به بازارهایی که جذابتر هستند، تغییر دهد.

آمریکا

در عرض چند سال به مدد شکوفایی صنعت شیل، آمریکا از واردکننده بزرگ LNG به صادرکننده بزرگ LNG تبدیل شد. صادرات LNG آمریکا در پنج سال قبل رشد انفجاری داشت و آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد این کشور یک میلیارد و ۸۱۹ میلیون فوت مکعب LNG در سال ۲۰۱۹ صادر کرد که رشد قابل ملاحظه ای در مقایسه با ۱۶ هزار و ۲۵۵ فوت مکعب در سال ۲۰۱۴ داشت. این روند نشان داد که هیچ نشانی از کندی صادرات حتی در اوج قرنطینه های کووید ۱۹ وجود نداشته است.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، با وجود تأثیر بی سابقه کووید ۱۹ بر اقتصادهای جهان، صادرات LNG آمریکا در سال ۲۰۲۰ همچنان رشد داشت و میانگین آن ۶.۶ میلیارد فوت مکعب در روز بود. صادرات LNG آمریکا برای کل سال ۲۰۲۰ به رکورد ۲.۴ تریلیون فوت مکعب رسید که ۳۲ درصد در مقایسه با سال قبل از آن رشد داشت و به ۳۷ کشور LNG صادر کرد که رکورد جدیدی بود. در مقابل، واردات گاز طبیعی به آمریکا در سال ۲۰۲۰ به میزان هفت درصد کاهش پیدا کرد و به ۲.۶ تریلیون فوت مکعب رسید که کمترین میزان از سال ۱۹۹۳ بود.

یک اتفاق جالب دیگر این بود که برای اولین بار آسیا، اروپا را کنار زد و بزرگترین مقصد محموله های LNG آمریکا شد و حدودا نیمی از صادرات این کشور را خریداری کرد. صادرات آمریکا به آسیا بر اساس سالانه ۶۷ درصد رشد کرد و به ۳.۱ میلیارد فوت مکعب در روز رسید و چین بیشترین میزان واردات LNG آمریکا را در بین کشورهای آسیایی داشت و با کاهش تعرفه واردات LNG از ۲۵ به ۱۰ درصد، ۰.۶ میلیارد فوت مکعب در روز در سال ۲۰۲۰ واردات داشت.

صادرات LNG آمریکا به اروپا در سال ۲۰۲۰ به ۲.۵ میلیارد فوت مکعب در روز در مقایسه با ۰.۶ میلیارد فوت مکعب در روز در سال ۲۰۱۹ رشد کرد. صادرات LNG به ترکیه هم به میزان ۰.۳ میلیارد فوت مکعب در روز افزایش یافت و صادرات به انگلیس، اسپانیا، یونان و لیتوانی هر کدام به میزان ۰.۱ میلیارد فوت مکعب در روز رشد کرد.

آمریکا همینطور بعد از اینکه ترکیه تصمیم گرفت روسیه را کنار گذاشته و آمریکا را بعنوان تأمین کننده اصلی LNG خود انتخاب نماید، پیروزی مهمی به دست آورد. کارشناسان اختلافات سیاسی میان آنکارا و مسکو در سوریه و لیبی را عامل تیرگی روابط میان این دو کشور عنوان کردند.

منبع:

1400/01/10
00:35:47
5.0 / 5
882
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز