حمایت سعودی ها از تمدید محدودیت تولید اوپك پلاس

حمایت سعودی ها از تمدید محدودیت تولید اوپك پلاس خبرگزاری نفت و گاز: عربستان سعودی در بحبوحه موج جدید قرنطینه های کرونائی، آماده پشتیبانی از تمدید محدودیت عرضه فعلی اوپک و متحدانش در ماه ژوئن و ادامه کاهش تولید داوطلبانه خود است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، گروه اوپک پلاس بعد از رشد مستمری که قیمتهای نفت در اوایل سال میلادی جاری داشتند، امیدوار بود بتواند محدودیت عرضه ای که از ماه مه سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشت را به میزان بیشتری تسهیل کند اما موج جدید قرنطینه هایی که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وضع شده است، نفت را از رکورد بالایی که در اوایل امسال داشت، پایین تر برده است. چهار منبع مطلع در اوپک پلاس به رویترز گفتند: این وضعیت احیانا تولیدکنندگان این گروه را تشویق می کند در نشست روز پنج شنبه، محدودیت عرضه فعلی را در ماه مه تمدید کنند.

یک منبع سعودی روز سه شنبه اظهار داشت: اوپک پلاس هنوز تصمیمی نگرفته و مذاکرات درباره این سیاست هنوز شروع نشده است.

یک منبع مطلع از این مساله روز دوشنبه گفته بود عربستان سعودی مشتاق است محدودیت عرضه را فراتر از مه و ژوئن تمدید کند. آنها هنوز تقاضا را کافی نمی دانند و می خواهند از ریزش بیشتر قیمتها جلوگیری نمایند.

تحت محدودیت عرضه فعلی، اوپک و متحدانش شامل روسیه، تولیدشان را بیش از هفت میلیون بشکه در روز محدود کرده اند. به علاوه عربستان سعودی بصورت یکجانبه تولیدش را یک میلیون بشکه در روز کاهش داده است.

این گروه در آوریل سال قبل با اجرای محدودیت عرضه به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تولید جهان از ماه مه موافقت کرده بود و باتوجه به بهبود تقاضا، تسهیل تدریجی محدودیت عرضه را شروع کرد.

اما اوپک پلاس در نشست قبلی که چهارم مارس برگزار شد، با تصمیم برای عدم افزایش تولید، بازار را غافلگیر کرد. این گروه تنها برای روسیه و قزاقستان استثنا قائل شد و اجازه داد تولید این دو کشور اندکی افزایش پیدا کند.

یک منبع مطلع از تفکر روسیه روز دوشنبه گفته بود مسکو از تمدید محدودیت عرضه حمایت می کند و در عین حال خواهان افزایش تولید خود به میزان اندک است.

قیمت نفت برنت که بعد از تصمیم اوپک پلاس به ۷۱ دلار در هر بشکه صعود کرده بود، حالا حدود ۶۵ دلار در هر بشکه معامله می شود.

علاوه بر نگرانیهایی که درباره تاثیر پاندمی بر تقاضا برای نفت وجود دارد، صادرات نفت ایران هم موجب احتیاط اوپک پلاس شده است. ایران با وجود تحریمهای آمریکا، بتازگی صادراتش را افزایش داده است.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک در نشست روز سه شنبه کمیته فنی اوپک پلاس بر ضرورت محتاط ماندن و توجه به شرایط بازار اصرار کرد.

طبق تازه ترین بازنگری این کمیته از چشم انداز عرضه و تقاضای نفت، سطح ذخایر نفت در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۴۵ میلیون بشکه دیگر کاهش خواهد یافت. این آمار بالاتر از پیش بینی ماه گذشته اوپک از کاهش ذخایر به میزان ۴۰۶ میلیون بشکه است.

همچنین آمار کمیته فنی مشترک اوپک پلاس نشان داد مجموع تولید بالاتر از سقف تعیین شده گروه اوپک پلاس به سه میلیون بشکه در روز تا فوریه رسیده که بالاتر از ۲.۸ میلیون بشکه در روز در ژانویه و ۲.۷ میلیون بشکه در روز در دسامبر بوده است.

نرخ پایبندی ۱۰ عضو اوپک به توافق کاهش تولید در فوریه ۱۲۴ درصد و تولیدکنندگان غیراوپک ۹۴ درصد بود که مجموع نرخ پایبندی اوپک پلاس را به ۱۱۳ درصد رساند.

بر اساس گزارش رویترز، بعد از نشست کمیته فنی مشترک، نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس در روز چهارشنبه و نشست وزیران اوپک پلاس در روز پنج شنبه برگزار می گردد.

منبع:

1400/01/12
13:57:28
5.0 / 5
774
تگهای خبر: اوپك , تحریم , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز