خوش بینی بازار نفت به تداوم محدودیت عرضه اوپك پلاس

خوش بینی بازار نفت به تداوم محدودیت عرضه اوپك پلاس خبرگزاری نفت و گاز: قیمت نفت در معاملات روز پنجشنبه بازار جهانی با انتظار برای موافقت وزیران اوپک پلاس با حفظ محدودیت عرضه در نشست روز جاری این گروه، افزایش یافت و قسمتی از کاهش روز گذشته را جبران کرد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوئن ۳۱ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۶۳ دلار و پنج سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۳۸ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۵۹ دلار و ۵۴ سنت در هر بشکه رسید.

نفت برنت شب گذشته با ۲.۲ درصد کاهش و شاخص نفت آمریکا با ۲.۳ درصد کاهش بسته شده بود.

وزیران گروه اوپک پلاس بعدازظهر روز پنج شنبه برای تصمیم گیری درباره سطح تولید ماه آتی و بررسی تمدید محدودیت عرضه فعلی یا افزایش تدریجی تولید دیدار می کنند.

گروه اوراسیا در گزارشی درباره این جلسه اعلام نمود محتمل ترین نتیجه، عدم تغییر سطح تولید خواهد بود. احتیاطی که در مذاکرات اوپک پلاس به چشم می خورد، نشان داده است تصمیم برای تسهیل محدودیت عرضه احیانا تا نشست ماه مه به تاخیر خواهد افتاد.

اوپک پلاس ماه گذشته با توافق برای ادامه محدودیت عرضه و موافقت با افزایش اندک تولید کشورهای روسیه و قزاقستان، بازار را متعجب کرد به ویژه که در آن زمان به نظر می رسید تقاضا رو به بهبود است. تحت محدودیتهای فعلی، تولید نفت اوپک پلاس بیش از هفت میلیون بشکه در روز نفت فریز شده است. همین طور عربستان سعودی بصورت یکجانبه میزان تولیدش را یک میلیون بشکه در روز کاهش داده است.

عربستان سعودی و عراق روز چهارشنبه در بیانیه مشترکی بر توافق با ادامه همکاری در اوپک و در قالب توافق کاهش تولید اوپک پلاس تاکید نمودند.

عامل دیگری که قیمتها را تحت تاثیر قرار داد، بازنگری اوپک پلاس در پیش بینی رشد تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری و کاهش آن به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز بود و به احتمال تداوم محدودیت عرضه فعلی این گروه قوت بخشید.

کاهش تولید اوپک پلاس در واکنش به شیوع کرونا که به بزرگترین بحران سلامت جهانی تبدیل شد و سقوط تقاضا برای نفت و قیمتها را به دنبال داشت، به اجرا درآمد.

روند احیا متناوب نبوده برای اینکه موجهای متوالی شیوع پاندمی به وضع قرنطینه های بیشتر منتهی شده است. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه روز چهارشنبه کشورش را برای بار سوم در قرنطینه برد و اعلام نمود مدارس برای پشت سر گذاشتن موج سوم پاندمی کووید ۱۹ به مدت سه هفته تعطیل خواهند بود.

نتایج نظرسنجی ماهانه رویترز نشان داد قیمتهای نفت امسال تحت تاثیر عرضه واکسنها و حفظ محدودیت عرضه اوپک پلاس، بالای ۶۰ دلار در هر بشکه می ماند. در نظرسنجی رویترز از ۴۸ تحلیلگر پیش بینی شد میانگین قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۱ به ۶۳ دلار و ۱۲ سنت در هر بشکه می رسد که بالاتر از قیمت ۵۹ دلار و هفت سنت پیش بینی شده در نظرسنجی ماه گذشته رویترز و میانگین قیمت ۵۹ دلار و ۳۶ سنت از شروع سال میلادی جاری تا حالا بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، جیووانی استونوو، تحلیلگر شرکت یو بی اس در اینباره اظهار داشت: انتظار می رود روند واکسیناسیون سرعت پیدا کند و اوپک پلاس احیانا محدودیت عرضه خودرا حفظ می نماید.

منبع:

1400/01/12
15:44:57
5.0 / 5
733
تگهای خبر: اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز