تشریح توافق اعضای اوپك پلاس در پانزدهمین نشست وزارتی

زنگنه: تقاضای نفت دنیا هنوز به رقم سال 2019 نرسیده است

زنگنه: تقاضای نفت دنیا هنوز به رقم سال 2019 نرسیده است خبرگزاری نفت و گاز: وزیر نفت با تشریح توافق پانزدهمین نشست وزارتی اوپک پلاس اظهار داشت: تقاضای نفت دنیا هنوز به سال ۲۰۱۹ نرسیده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه امروز (پنجشنبه ۱۲ فروردین ماه) بعد از آخر پانزدهمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (ائتلاف اوپک پلاس) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این سومین نشستی است که در سال میلادی جدید (۲۰۲۱) جهت بررسی وضع بازار نفت برگزار شده است، اظهار نمود: اعضای اوپک پلاس در مجموع خیلی خوب به تعهدهای خود عمل کردند، گرچه مراعات برخی از کشورها مطلوب نبوده و این مورد سبب اعتراض بعضی دیگر از اعضا شده است.

وی با اشاره به اینکه برآوردها از وضع توسعه اقتصادی دنیا حاکی از رشد پنج درصدی است، خاطرنشان کرد: بر اساس این برآورد، تقاضا برای نفت خام با عنایت به احیای کسب و کارها حدود ۵.۶ میلیون بشکه افزایش می یابد، گرچه با عنایت به این که ۹.۶ میلیون بشکه از تقاضای نفت جهان در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ کم شده بود هنوز هم سطح تقاضای نفت به سال ۲۰۱۹ نرسیده است، احتمال دارد تقاضای نفت دنیا در سال ۲۰۲۲ به سطح سال ۲۰۱۹ برسد.

وزیر نفت افزود: اعضای اوپک پلاس در نشست امروز با عنایت به به موفق بودن واکسیانسیون از یک سو و اختصاص ۱۹۰۰ میلیارد دلار از سوی دولت آمریکا بعنوان محرک اقتصاد ازسوی دیگر ضمن نگرانی در زمینه شکنندگی وضع بازار نفت تصمیم گرفت در ماه های مه، ژوئن و ژوئیه به ترتیب ۳۵۰ هزار بشکه در روز، ۳۵۰ هزار بشکه در روز و بیشتر از ۴۰۰ هزار بشکه به تولید خود بیفزاید.

زنگنه با اشاره به اینکه بر مبنای تصمیم نشست امروز نشست های اوپک پلاس همچنان به صورت ماهانه جهت بررسی بازار نفت برگزار می شود، اضافه کرد: این تصمیم ها بعد از چهار ساعت نشست گرفته شده است.

وی درباره کشورهای متخلف هم با اشاره به اینکه تعهد چند کشور به سهمیه کاهش تولید کم بوده است، اظهار نمود: ایران، لیبی و ونزوئلا همچنان از توافق کاهش تولید به علت اینکه کمتر از توان سنتی و حق تاریخی خود با عنایت به فشارهای آمریکا تولید می کنند، معاف هستند.

تهیه سند در صنعت نفت برای رفع موانع

وزیر نفت درباره اینکه شعار سال ۱۴۰۰ «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» چقدر می تواند برای صنعت نفت راهگشا باشد، اضافه کرد: در هفته جاری نشست و پیش نشست هایی در سطح کارشناسی و معاونت ها به منظور تهیه سندی به منظور اقدام برای رفع موانع تولید برگزار کردیم. شنبه هفته آینده نشستی در سطح وزیر و معاونان وزیر برای نهایی کردن و ابلاغ این سند خواهیم داشت.

زنگنه با اشاره به اینکه باید از فرصت بوجود آمده برای رفع موانع تولید استفاده نماییم، خاطرنشان کرد: منتها باید به این نکته توجه کنید رفع همه موانع تولید در اختیار وزارت نفت نیست و دیگر اعضای دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه هم در این مورد سهیم هستند؛ اما ما بیشتر می خواهیم روی مواردی تمرکز نماییم که اقدام های آن در اختیار وزارت نفت می باشد تا بتوانیم از افزایش تولید و رفع موانع تولید در سال ۱۴۰۰ پشتیبانی نماییم.

وی با خیلی سخت توصیف کردن سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: البته موفقیت های ارزشمندی هم در این سال داشتیم. سال ۹۹، سال درخشانی در صنعت نفت بود، بعنوان نمونه ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران به ۲۵ میلیون تن و تولید گاز خام کشور به هزار میلیون مترمکعب رسید.

بیانیه پانزدهمین نشست وزارتی اوپک پلاس

طبق اعلام وزارت نفت، پانزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) امروز (پنجشنبه، ۱۲ فروردین ماه) به ریاست عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی و همکاری الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه از راه ویدیوکنفرانس و حضور ۲۳ کشور عضو با انتشار اطلاعیه ای پایان یافت.

در این نشست بر تأثیر مثبت توافقنامه همکاری (DoC) در پشتیبانی از توازن باردیگر بازار جهانی نفت تاکید شد. این نتایج با تصمیم های تاریخی گرفته شده در دهمین نشست (فوق العاده) اوپک و غیر اوپک در ۱۲ آوریل ۲۰۲۰ برای تعدیل روند رو به پایین تولید کل نفت خام و تصمیم های بعدی آن همسو بوده است.

وزیران انرژی اوپک و غیراوپک از سیاست محتاطانه عربستان سعودی برای حفظ کاهش داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه ای خود در ماه آوریل ۲۰۲۱ و برای سومین ماه پی در پی قدردانی کردند.

در این نشست ضمن تاکید بر ادامه پایبندی به روند توافق شده در دوازدهمین نشست وزیران اوپک و غیر اوپک (در دسامبر ۲۰۲۰) برای برگزاری ماهانه نشست های وزیران اوپک و غیر اوپک، تصویب گردید که سطح تولید در ماه های مه، ژوئن و ژوئیه ۲۰۲۱ به تدریج تعدیل شود. این تعدیل تولید باید با ارزیابی شرایط بازار باشد و تعدیل ماهانه تولید نباید بیشتر از ۵۰۰ هزار بشکه در روز باشد.

وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس گزارش ماهانه کمیته فنی مشترک (JTC)، همچون داده های در ارتباط با تولید نفت خام در ماه فوریه را بررسی کردند.

آنها با مدنظر قرار دادن احیای شرایط بازار نفت به دنبال برنامه های واکسیناسیون جهانی و بسته های محرک اقتصادهای مهم جهان، یادآور شدند که نوسان های مشاهده شده در هفته های اخیر مستلزم ادامه رویکرد محتاطانه و هوشیارانه در نظارت بر تحولات بازار است.

در این نشست مشاهده شد که ذخیره سازی های نفتی کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی (OECD) در ماه فوریه برای هفتمین ماه پی در پی کاهش یافته، اما همچنان بالاتر از میانگین ۲۰۱۵-۲۰۱۹ بوده است.

در این نشست از عملکرد مثبت کشورهای شرکت کننده در توافقنامه همکاری استقبال شد. پایبندی مجموع این کشورها در ماه فوریه ۲۰۲۱ به ۱۱۵ درصد رسیده است که سبب تقویت روند پایبندی بالای کشورهای شرکت کننده می شود.

این وزیران یادآور شدند که از زمان نشست کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک در آوریل ۲۰۲۰ تا آخر ماه فوریه ۲۰۲۱، این کشورها ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه از تولید نفت خود کاسته و سبب تعدیل عرضه جهانی نفت و تسریع در بازگرداندن تعادل به بازار نفت شده اند.

وزیران نفت و انرژی اوپک و غیراوپک از کشورهایی که برنامه جبرانی تخطی از تولید پیشین خویش را عرضه کرده اند و همچنان در حال جبران تولید بیشتر از سهمیه خود در توافق کاهش تولید هستند، قدردانی کردند. آنها همینطور خواهان پایبندی کامل همه شرکت کنندگان برای رسیدن به هدف تعادل بازار و پیشگیری از تأخیر بی رویه این فرایند شدند.

در همین زمینه، وزیران نفت و انرژی اوپک و غیراوپک با درخواست کشورهای متخلف در خصوص تمدید مهلت جبران پایبند نبودنشان تا آخر سپتامبر ۲۰۲۱ موافقت کردند.

در این نشست از اعضایی که به سهمیه کاهش تولید خود پایبند نبوده اند خواسته شد تا ۱۵ آوریل ۲۰۲۱(۲۶ فروردین ماه) برنامه هایشان را برای جبران تخطی از سهمیه تولید به دبیرخانه اوپک عرضه کنند.

در این نشست از عربستان برای عرضه دو برنامه «طرح سبز سعودی» و «طرح سبز خاورمیانه» که نقش مهمی در تلاشهای جهانی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی دارد، قدردانی گردید و از تعهد ریاض برای انتقال دانش و به اشتراک گذاشتن تجربه های خود در این حوزه استقبال کرد.

صنعت نفت و گاز می تواند بخشی از چاره تغییرات آب وهوایی باشد. اوپک منابع و تخصص مهمی دارد که می تواند به رفع چالش کاهش انتشار جهانی گازهای گلخانه ای کمک نماید.

این سازمان راه های افزایش همکاری در این حوزه مهم را کشف خواهد نمود. رهبران کشورهای G۲۰ پیش از این از راهبرد عرضه شده توسط عربستان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی - اقتصاد چرخشی و ۴ محور آن - کاهش، استفاده باردیگر، بازیافت و حذف - بعنوان چاره ای جامع و متعادل برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه ای استقبال کرده اند.

وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس از نقش مشارکتی کمیته مشترک فنی و دبیرخانه اوپک در این جلسه قدردانی کردند.

در این نشست مقرر شد که نشست آینده کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (JMMC) و شانزدهمین نشست وزارتی اوپک پلاس در ۲۸ آوریل ۲۰۲۱ (هشتم اردیبهشت ماه) برگزار گردد.

منبع:

1400/01/13
15:38:31
5.0 / 5
971
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز