باید احتیاط كنیم كه با كارت ما بازی نكنند!

تحلیل یك كارشناس ارشد از امضای سند جامع همكاریهای ۲۵ ساله ایران و چین

تحلیل یك كارشناس ارشد از امضای سند جامع همكاریهای ۲۵ ساله ایران و چین یک کارشناس ارشد حوزه انرژی اظهار داشت: توسعه رابطه با چین با درنظرگرفتن تمام چارچوبها و استفاده از کارشناسان هر بخش در قراردادهای بعدی که جلوه اجرائی و عملیاتی دارد، می تواند برای ایران موثر باشد و به عبارتی ایران می تواند از کارت بازی چین در توسعه روابط بین الملل استفاده نماید اما به شرط آنکه تمامی چارچوبها در امضای قراردادهای جاری مورد توجه قرار گیرد.


مهدی حسینی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه از دو زاویه می توان به امضای تفاهم نامه ۲۵ ساله ایران و چین نگاه کرد، اظهار نمود: یک زاویه موضوع روابط بین الملل ما است که چگونه می بایست تنظیم شود. اگر بتوانیم بین قدرتهای بزرگ در روابط خودمان تعادل ایجاد نماییم باتوجه به اینکه خودمان نیز جزو قدرتهای منطقه هستیم، و بتوانیم متناسب با موقعیت خودمان روابط متوازنی را برقرار نماییم، یک دیپلماسی چندوجهی معقول را به وجود آورده ایم.
وی با تاکید بر اینکه در سالهای پس از انقلاب در ارتباط با غرب نتوانستیم موفقیت چندانی به دست آوریم به شکلی که بتوانیم یک روابط مبتنی بر منافع متقابل با آنها برقرار نماییم، اشاره کرد: آمریکا طی سالهای اخیر لطمه و ضررهای زیادی را به ایران وارد کرد. البته ایران نیز در مقابل زورگویی های وی به خوبی ایستاد و مجموع شرایط سبب شد که نتوانیم با آمریکا وارد روابط منافع متقابل شویم.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی اضافه کرد: البته با اروپا توانستیم تا حدودی روابط برقرار نماییم و کارهای تجاری را جلو ببریم. با تعدادی از این کشورها مثل فرانسه، ایتالیا و تعدادی از کشورهای اسکاندیناوی همچون هلند و حتی انگلیس و آلمان توانستیم تا حدودی روابطمان را تنظیم نماییم اما این روابط به سطح روابط راهبردی و عمده ارتقا نیافت و علت آن نیز فشاری بود که از سمت دولتهای غربی تحمیل شد.
حسینی با اعلان اینکه مشکل ایران با آمریکا به تمام دنیا احاطه پیدا کرد، اظهار داشت: این مشکل سبب کارشکنی در روابط ایران با کشورهای اوپایی نیز می شود و نمی توان یک رابطه راهبردی و منظم را به وجود آورد. این مساله مشکلی بوده که وجود داشته اما در مورد شرق به سبب اینکه ساختار استراتژی و سیاسی از پیش از انقلاب به شکلی بود که خصوصا تکنولوژی در بحث نفت و صنایع عمدتاً مبتنی بر تکنولوژی غربی بود، طبیعتا همین روند را ادامه دادیم و در مجموعه صنایع و بخش های اقتصادی علاقه مندی بر این بود که این روابط را با غرب توسعه دهیم و کمتر به شرق پرداختیم.
سرعت پرشتاب چین و روسیه در توسعه
به گفته وی در این میان کشوری همچون چین به تدریج اما با سرعت زیاد در توسعه پیش رفت؛ بدین معنا که بطور واقعی از صفر آغاز کرد. ۲۵ سال پیش زمانی که می خواستیم یک کشور فقیر را نام ببریم از چین یاد می کردیم اما این کشور از هیچ آغاز کرد و با سرعت بسیار زیادی توانست مدلی از اقتصاد را عرضه نماید که این مدل در صورتیکه نظام حکومتی چین یک نظام مبتنی بر کمونیسم بود، این ایدئولوژی را حتی علی رغم مشکلات فراوان حفظ کرد.
این کارشناس با اعلان اینکه این کشور مدل کار اقتصادی خودرا روی همکاریهای بین المللی، جذب سرمایه های خارجی در حد بسیار گسترده و تکنولوژی های خارجی استوار و با شرکت های بسیار زیادی همکاری کرد و از این طریق سرمایه های زیادی وارد چین شد و توانست ایجاد کار و رقابت کند، اشاره کرد: البته این کشور مدل های خاصی را نیز طراحی کرد که خاص کشور چین بود که شامل کار در خانه ها و روستاها می شد.
به گفته حسینی یکی از روش های چین این بود که صنایع را خرد و در داخل واحد های کوچک فعال کردند و از ارتباط بین المللی که فعال کرده بودند و تولیداتی که داشتند بازار بزرگی را در تمام دنیا به دست آوردند. این کار را از بخشهای کوچکی شروع شد؛ به شکلی که از لباس و کلاه شروع کردند و به بخشهای بزرگتر در حوزه صنعت رسیدند.
۳۰ سال پیش دلمان برای چین می سوخت ولی حالا...
وی اشاره کرد: به یاد دارم که در مسافرت چندین سال قبل به چین بازدیدی از صنایع خودروسازی این کشور داشتیم که در آن زمان دلمان به حال بخش صنعت خودرو این کشور سوخت و پیش خودمان می گفتیم کاش از ایران خودروی ما یاد بگیرند. این مساله برای حدود ۳۰ سال پیش است نه هزار سال پیش، اما حالا شاهد می باشیم که صنعت خودروسازی این کشور توانسته بازارهای زیادی را در دنیا به دست آورد.
این کارشناس با اعلان اینکه چینی ها در بخش نفت نیز شرکت های نفتی را ایجاد کردند و از همان ابتدا فعال بودند و این در حالی بود که آموزش کافی در بسیاری از مسائل حوزه نفت نداشتند و در یک مورد اگر تیم ایرانی به آنها کمک نمی کرد یک فاجعه به وجود می آمد، اظهار داشت: با این وجود چین توانست از آن حد به جایگاه خوبی برسد و الان چندین شرکت فعال در این عرصه دارد. هم اکنون این شرکتها در سراسر دنیا پیشرفت های چشمگیری کرده اند.
حسینی اضافه کرد: روس ها نیز پس از فروپاشی در صنعت نفت فعالیت خودرا شروع کردند و شرکتهای مختلفی را به وجود آوردند و امروز تبدیل به یک قدرت نفتی در این عرصه شدند. کارهایی که ما هم می خواستیم انجام دهیم اما متاسفانه در داخل کشور به سبب اختلاف سلیقه هایی که وجود داشت اجازه گام برداشتن در این حوزه ها داده نشد؛ وگرنه در سال ۱۳۸۶ بنده کتابی در این رابطه نوشتم که ما نیز چنین شرکت هایی را ایجاد نماییم اما این اختلاف سلیقه ها مانع شد.
چین به زودی آمریکا را پشت سر خواهد گذاشت
به گفته وی این توسعه پرشتابی که چینی ها و روس ها شکل دادند ما نیز در داخل کشور می توانستیم شکل دهیم. جدا از این صحبت ها باید اظهار داشت که حالا چین یک ابرقدرت و با سرعت در حال حرکت به سمت توسعه است و آمریکا را نیز پشت سر خواهد گذاشت؛ دریای پول دارد و کشوری بسیار ثروتمند است؛ تکنولوژی های بسیار خوبی را به دست آورده و الان در بخش های مختلف همچون راه، بندرسازی، ریل و قطار جزو بهترینهاست؛ در بخش نفت شرکتهای مختلفی را ایجاد کرده که به سرعت در حال توسعه هستند.
این کارشناس اضافه کرد: اینکه ایران به سمت شرق برود، باتوجه به تجربه ناموفقی که با آمریکا داشته و تجربه کمرنگی که با اروپا داشته، در گرو رقابت با منافع دو طرف و استفاده اصولی و کارشناسی از شرایط است و تنها در آن شرایط می توانیم بگوییم مسیر درست را پیش رفته ایم.
تفاهم ۲۵ ساله ایران و چین عامل بازدارنده در مقابل تحریم هاست
حسینی با اشاره به امضای سند جامع همکاریهای ۲۵ ساله ایران و چین اظهار داشت: باید توجه داشت که این یک تفاهم نامه است و قرارداد نیست. تفاهم نامه به مفهوم یک نقشه راه است و الان یک نقشه راه تدوین شده که می تواند در این شرایط نقش ایفا کند و موجب شود آمریکایی ها گمان نکنند که ما ۱۰۰ درصد به آنها متکی هستیم و با تحریم بخواهند به کشورمان فشار وارد کنند. آنها باید بدانند که می شود در بخش هایی چاره هایی را پیدا کرد و آنها کدخدای دنیا بدان معنا که خوشان فکر می کنند نیستند. این تفاهم نامه از این زاویه بسیار مناسب می باشد.
ضرورت پیوستن به راه ابریشم
وی با تاکید بر اینکه ما یک نقشه راه تدوین کردیم که با آن می توانیم به تحولات بزرگ بین المللی که اتفاق می افتد ورود نماییم اظهار داشت: یکی از این تحولات، پروژه کمربند یک راه است؛ یعنی احیای راه ابریشم هم بصورت ریل و هم بصورت جاده خاکی که چین را تا اروپا متصل می کند و ما باید به آن بپوندیم.
این کارشناس اضافه کرد: پیوستن ما به این پروژه بسیار مهمست و نقش ما را پررنگ تر می کند. در این توازنی که بین بلوک های مختلف سیاسی وجود دارد، پیوستن به شانگهای بسیار مهمست و در این رابطه چین نقش مهمی دارد.
برای امضای قراردادهای در رابطه با این تفاهم نامه باید چشممان را خوب باز کنیم!
به گفته حسینی، آنچه از این نقشه راه حاصل می شود این است که برای اجرائی شدن، این نقشه می بایست به ۱۰ ها قرارداد تبدیل گردد و در آن قراردادها ما باید چشممان را خوب باز نماییم و گروه های مذاکراتی بسیار دقیق و آشنا به حقوق بین الملل و تکنولوژی مربوطه در آن حضور داشته باشند و به شکلی نباشد که نگرانی هایی که حالا وجود دارد عملی شود.
وی با اعلان اینکه ما باید بنادر را مدرن نماییم و در این راه استفاده از یک سرمایه گذار بزرگ همچون چین می تواند بسیار عالی و کمک رسان باشد، اضافه کرد: اما اگر غیر از این باشد ضرر خواهیم کرد؛ کمااینکه با هر کشور دیگری قراردادی بدون توجه به منافع منعقد شود ضرر خواهیم کرد؛ چونکه همه کشورها به دنبال منافع خودشان هستند و ما نیز می بایست به دنبال منافع خودمان باشیم و طبیعی است که می بایست یک توازن منافع را در قراردادهایمان ببینیم.
اگر بتوانیم قراردادهای خوبی با چین ببندیم، کشورهای دیگر را هم به سمت خود می کشانیم
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با تاکید بر اینکه در زمینه حاکمیت و مالکیت باید حساسیت کامل در تمام زمینه ها داشته باشیم، اشاره کرد: اگر بتوانیم قراردادها را در قالب منطقی جلو ببریم می تواند مفید و راهی برای رسیدن به توسعه و حرکت عملی باشد و اگر کشورهای دیگر ببینند که ایران با چین به خوبی در حال حرکت است وارد عمل می شوند؛ حتی روس ها نیز که حالا در مورد ما احتیاط می کنند، این احتیاط را کنار می گذارند.
باید احتیاط نماییم که با کارت ما بازی نکنند
به گفته حسینی کارت بازی با چین برای متوازن کردن روابط با دیگر کشور ها کارت خوبی است اما باید احتیاط نماییم که با کارت ما بازی نکنند. نگاه من به این تفاهم نامه مثبت است و اگر در تنظیم قرار دادهای جاری که اجرائی و سرمایه گذاری است دقت داشته باشیم، موفق خواهیم بود. هرچند چینی ها در صنعت نفت به اندازه ای که توان تکنولوژی آنها است پیشرفت کرده اند اما این توان هنوز در سطح شرکتهای بزرگ نفتی دنیا نیست؛ با این وجود شرکت های خوبی دارند که با داشتن سرمایه های بالا می توانند شرکای خوبی برای شروع فعالیت ها در بخش صنعت نفت و پتروشیمی ما باشند.
وزیران امور خارجه ایران و چین بعدازظهر روز شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۰ پس از شش سال مذاکره، سند جامع همکاریهای ۲۵ ساله بین دو کشور را در تهران امضا کردند. مقامات دو کشور از این سند بعنوان یک سند بالادستی برای بسط و تعمیق روابط دو کشور یاد می کنند.1400/01/14
13:05:29
5.0 / 5
623
تگهای خبر: آموزش , انرژی , برق , پتروشیمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز