صالحی در كلاب هاوس:

بحث نشست وین فنی خواهد بود

بحث نشست وین فنی خواهد بود به گزارش خبرگزاری نفت و گاز علی اکبر صالحی امشب در نشستی در کلاب هاوس با عنوان ˮانرژی هسته ای و ایرانˮ درباره نشست سه شنبه آینده در وین گفت.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: بحثی که مقرر است طی هفته آینده در وین و درباره برجام صورت گیرد، فنی خواهد بود.
صالحی تصریح کرد: مسائل فنی بحث محوری برجام، در بستر مسائل حقوقی و سیاسی است.
او همینطور درباره نشست امروز جمعه هم اظهار داشت: جلسه امروز، سبب شد تا بستر سیاسی و حقوقی مرور شود و فعلاً چند قدمی جلو رفتیم. ظاهرا بن بست اولیه شکسته شده و نوید بخش است. وقتی وارد مرحله فنی می شویم، یعنی مساله دارد بگونه ای مدیریت می شود که آن بحث اول تو، اول تو، دور زده می شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به اینکه "بحث هسته ای سیاسی شده و متاسفانه همه به آن از دریچه سیاسی نگاه می کنند"، عنوان داشت: عده ای در کشور معتقدند که اساسا هسته ای برای چه می خواهیم و عده ای هم می گویند باید هسته ای شویم. اگر به پیش از انقلاب برگردیم، اندیشکده SRI در سال ۵۳ سفارش کرده بود که ایران باید در عرض ۲۰ سال، ۲۰ نیروگاه مثل نیروگاه بوشهر داشته باشد. این سفارش برپایه توجیهات اقتصادی و سبد انرژی انجام گرفته بود.
صالحی افزود: در دنیا، ۴۰۰ راکتور در حال فعالیت است که ۳۹۰ گیگابایت برق تولید می کند و برای ساخت ۱۰۹ راکتور دیگر برنامه ریزی شده است. ۳۲۹ نیروگاه دیگر هم پیشنهاد شده که ازاین رو جهان هم به همان سمت پیش می رود. چین ۴۷ نیروگاه دارد و در حال ساخت ده ها راکتور دیگر است. کانادا عنوان داشته که باید تا سال ۲۰۵۰ بر تولیدات انرژی هسته ای شان اضافه شود.
وی ادامه داد: کل بودجه هزینه شده در صنعت هسته ای، در ۳۰ سال گذشته، ۷ میلیارد دلار شده است که می شود سالی به صورت متوسط ۲۳۰ میلیون دلار که در دل این ۲۳۰ میلیون دلار، یک نیروگاه بوشهر است که پنج میلیارد دلار ارزش دارد.
منبع:

1400/01/17
12:24:07
5.0 / 5
612
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز