تا پایان سال ۱۴۰۰

سوختن گازهای همراه نفت به حداقل ممكن می رسد

سوختن گازهای همراه نفت به حداقل ممكن می رسد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نفت اظهار داشت: برنامه این است که تا آخر سال 1400 سوختن گازهای همراه نفت به حداقل ممکن برسد و برای این مساله زحمات زیادی کشیده شده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه امروز در آیین امضای قراردادهای ساخت ۲۴ دستگاه الکتروکمپرسور با سازندگان داخلی با اعلان اینکه جمع آوری گازهای همراه نفت و انتقال آن به پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس و مارون قبل تر شروع شده و طرح های امروز قسمتی از برکات این طرح هاست، اظهار نمود: جمع آوری گازهای همراه نفت دغدغه همیشگی من بوده است و برنامه جدی برای جمع آوری آن داشتیم. با ابلاغیه مقام معظم رهبری نیز در اجرای این مهم مصمم تر شدیم.
وی با تاکید بر اینکه امروز دو توربین ساز بزرگ در کشور (اوتی سی و مپنا داریم) و ما از آنها می خواهیم تجهیزات را بسازند نه اینکه آنها از ما بخواهند بلکه ما به آنها کار سفارش می دهیم، اظهار داشت: اولین قراردادهای تضمینی خرید کالا با هدف پشتیبانی از سازندگان داخلی به زودی امضا می شود.
وزیر نفت اظهار نمود: خط لوله نفت خام گوره- جاسک بسیار راهبردی است و در آینده نزدیک نفت در این خط لوله که با توان شرکت های ایرانی ساخته شد جریان می یابد.
وی با اعلان اینکه ما نمی خواهیم در وضعیت تحریم زیاد حرف بزنیم، می خواهیم عمل نماییم و مردم آثار این کار را ببینند، اظهار داشت: همیشه گفته ام در موضوع برداشت نفت آنچه مهمست استخراج نفت نیست بلکه مقدار ضریب بازیافت آنست و این به مفهوم فناوری است.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه ﺷﺮکت ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﯽ و ﻧﺼﺐ ﺗﻮرﺑﻮﮐﻤﭙﺮﺳﻮر ﻧﻔﺖ (OTC) و مپنا به پشتوانه نیروی انسانی کارهای بزرگی انجام دادند، اظهار داشت: ما نمی خواهیم در وضعیت تحریم زیاد حرف بزنیم، می خواهیم بیشتر عمل نماییم تا مردم آثار کارها را ببینند.
وی با اعلان اینکه صنعت نفت همسو با شروع سال ۱۴۰۰ که با تدبیر مقام معظم رهبری سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» نام گذاری شده است کمیته ای برای تحقق این شعار تشکیل داد و در اولین روز کاری امسال نیز نشستی با مقام های ارشد صنعت نفت بمنظور تعیین مهم ترین مسئولیت های هر بخش برگزار شد، اظهار نمود: طرح جمع آوری گازهای همراه نفت و انتقال آن به پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس و پتروشیمی مارون قبل تر شروع شده، طرح های امروز قسمتی از برکات این طرح (طرح جمع آوری گازهای همراه نفت) بیش از یک میلیارد یورویی و داخلی کردن ساخت الکتروکمپرسورهای این طرح است.
همیشه حسرت سوختن گازهای مشعل را داشتم
وزیر نفت با اعلان اینکه من همیشه حسرت سوختن گازهای مشعل را داشتم، اظهار نمود: اولین بار سال ۱۳۵۱ زمان دانشجویی و در قالب تور به اهواز سفر کردم. در آن روز سوختن گازهای مشعل با آنکه از خانواده نفت بودم برایم عجیب بود. اگر خاطرات اعلم را خوانده باشید می بینید یکی از دغدغه های همیشگی شاه سوزاندن گازهای همراه نفت بوده و یکی از اختلاف های با کنسرسیوم نیز همین موضوع بوده است، اما کاری دراین زمینه انجام نشد.
زنگنه با اعلان اینکه سوختن گازهای همراه همانند سوختن طلا و دلار است که آزار و اذیت مردم را هم به همراه دارد، اشاره کرد: یکی از اولویت های رهبر انقلاب در حوزه نفت و انرژی که به رئیس جمهوری ابلاغ گردیده است بر همین موضوع جمع آوری گازهای همراه متمرکز بوده است. اولین کاری که در این عرصه انجام دادیم طرح آماک بود که گازهای اسیدی را جمع کردیم و با قسمتی از آن پتروشیمی مارون ساخته شد که از سودآورترین پتروشیمی های ایران است.
وی با اعلان اینکه برنامه ما این بود که تا آخر سال ۱۴۰۰ دیگر هیچ گاز همراهی در مشعل ها نسوزد، اشاره کرد: باتوجه به اقدام هایی که در دستور کار است ان شاءالله این مهم تا سال ۱۴۰۱ به انجام می رسد و در آخر این سال دیگر گاز همراهی وجود ندارد که در مشعل ها بسوزد.
تغییر پارادایم وزارت نفت و واگذاری ان جی ال ها
وزیر نفت از جمع آوری گازهای همراه و انتقال آن به پالایشگاه بیدبلند بعنوان قلب همه طرح های جمع آوری گازهای همراه یاد کرد و با اعلان اینکه کارشناسان زیادی روی این مساله که خیلی مشکل بود کار کردند، یادآوری کرد: موضوع بسیار مهمی که در این سال ها در وزارت نفت صورت گرفت تغییر پارادایم در خصوص اینکه ان‎جی ال بخشی بالادستی نیست و ما می توانیم آنها را به بخش غیردولتی و خصوصی واگذار نماییم صورت گرفت که همسو با آن ان جی ال ۳۱۰۰، ان جی ال ۳۲۰۰ و پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس واگذار شد.
زنگنه افزود: ما حتی به دنبال این هستیم که O&M برای ان جی ال های موجود را هم به بخش خصوصی مصرف کننده آن واگذار نماییم، برای اینکه وزارت نفت خیلی نباید وارد کارهای بهره برداری شود.
وی با اعلان اینکه یکی از دغدغه های ما این است که در کنار این طرح ها باتوجه به ضرورت اشتغال زایی و همین طور استفاده از توانمندی داخلی هر چقدر می توانیم میزان ساخت داخل در این پروژه ها را افزایش دهیم، اظهار نمود: پیچیده ترین تجهیزات صنعت نفت مربوط به ماشین های دوار شامل الکتروموتورها، تلمبه ها، انواع کمپرسورها و توربین ها است.
وزیر نفت با اشاره به اینکه در مراسم امروز دو توربین ساز و کمپرسورساز بزرگ کشور (اوتی سی و توگا) صحبت کردند، اظهار داشت: امروز از سازندگان نفت می خواهیم برای ما تجهیزات بسازند و دیگر به این صورت نیست که آنها از ما بخواهند، بلکه ما از آنها تقاضا داریم که بیایند ما را توانمند کنند. ما از شرکت های سازنده تجهیزات نفت خواستیم کمپرسورهای فرآیندی را که نیاز پتروشیمی است بسازند و این تجهیزات در داخل کشور قابل ساخت هستند و فقط باید به آنها سفارش بدهیم.
امضای قراردادهای تضمینی خرید کالا؛ به زودی
زنگنه یکی از راهکارهای وزارت نفت برای پشتیبانی از ساخت داخل را تأسیس پارک فناوری نفت و صندوق فناوری نفت دانست و اظهار داشت: به این صورت سفارش گذاری کالاها و خرید تضمینی از سازندگان انجام و با این کار یکی از اصلی ترین موانع تولید در صنعت نفت برطرف می شود. دیگر حالتی پیش نمی آید که شرکتی تجهیزی را بسازد و کسی آنرا خریداری نکند، بلکه با ایجاد این ساختارها، وزارت نفت حاضر به خرید تضمینی تجهیزات نفتی خواهد بود.
به گفته ی ایشان، در هفته های آتی اولین قراردادهای مربوط به خرید تضمینی تجهیزات صنعت نفت امضا می شود.
وزیر نفت با اعلان اینکه در خط لوله گوره - جاسک تلمبه های انتقال نفت ایرانی سازی شده اند، اضافه کرد: ما این کارهای بزرگ را آرام و بی سروصدا انجام دادیم. در گذشته ما یک تن ورق مقاوم به اسید و گاز ترش را نمی توانستیم تولید نماییم، اما در یک سال و نیم اخیر ۳۴۰ هزار تن ورق با پیگیری وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران تولید شده که این جزو افتخارات کشور است.
زنگنه افزود: هیچ خط لوله ای به اندازه خط لوله گوره - جاسک بصورت کامل ایرانی نیست و ان شاء الله به زودی نفت را وارد خط لوله گوره - جاسک می نماییم تا این طرح فوق العاده راهبردی به ثمر بنشیند.
وزیر نفت از شرکت مپنا (توگا) و شرکت توربوکمپرسور نفت بعنوان شرکت های دانش بنیان که سرمایه اصلی آنها نیروهایشان هستند یاد کرد و اظهار داشت: این شرکتها کارهای بزرگی انجام دادند. ما نمی خواهیم در وضعیت تحریم زیاد حرف بزنیم و بهتر است بیشتر عمل نماییم تا مردم بیشتر آثار آنرا ببینند. اهل اغراق نیستم شرکت های ایرانی از نظر حجم تولید از ابرقدرت های توربین ساز در دنیا از لحاظ فناوری جلوتر هستند.
وی تاکید کرد: در اجرای یک پروژه تنها ساخت آن برایم مهم نبوده است، بلکه تمام دغدغه ام این بود که سهم ساخت داخل در پروژه ها زیاد شود و در زندگی مردم هم اثرگذار باشد.

منبع:

1400/01/17
16:38:16
5.0 / 5
595
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز