بهروز كمالوندی:

سال جاری ۴۰ تن كیك زرد تولید می نماییم

سال جاری ۴۰ تن كیك زرد تولید می نماییم به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سخنگوی سازمان انرژی اتمی ضمن اشاره به اینکه معدل تولید کیک زرد در ایران طی ۱۵ سال قبل حدود ۴ تن کیک زرد در سال بود اظهار داشت: سال قبل از میانگین ۴ تن به ۳۷ تن رسیدیم و سال جاری هم ۴۰ تن را هدفگذاری کرده ایم.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از رادیو گفتگو، بهروز کمالوندی با اشاره به اینکه ایران در عرصه غنی سازی جزو هفت هشت کشور اول دنیاست اظهار داشت: صنعت هسته ای ایران از نظر تنوع سطح پیشرفت در کنار پنج شش کشور بزرگ دنیا قرار گرفته است.

*ایران؛ تولیدکننده با کیفیت ترین آب سنگین دنیا

وی اضافه کرد: نخستین آب سنگین دنیا را از نظر کیفیت، ایران تولید می کند که این آب سنگین علاوه بر صنعت هسته ای، در حوزه های مهم دیگر همچون صنعت دارویی هم استفاده می شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ورود ایران به عرصه رادیو دارو را بسیار گسترده و چشم گیر خواند و اظهار داشت: ۶۰ تا ۷۰ درصد رادیو دارو در رآکتور تولید می شود و بخش مهمی از مواد تشکیل دهنده رادیو دارو می تواند از سوخت های بدون استفاده باشد که هر یک از اینها یک تکنولوژی است و خوشبختانه کشور ما بخش مهمی از این چرخه صنعت فناوری هسته ای را طی کرده است.

*تحریم «رادیو دارو» به نفع ایران تمام شد

کمالوندی خاطرنشان کرد: آمریکا رادیو دارو را برای ایران تحریم کرد که معیار انسانی هم نداشت اما همین تحریم سبب شد ما با تاکید بر توانمندی های خودمان و استفاده از هوش و استعداد و انگیزه دانشمندان جوان ایرانی وارد این عرصه شویم و پیشرفت های زیادی کسب نماییم.

وی در ارتباط با وضعیت اکتشاف و استخراج اورانیوم اظهار داشت: اکتشاف و استخراج اورانیوم روش های علمی گوناگونی دارد. ما در گذشته اورانیوم در سطح زمین را با عمق کمی تشخیص می دادیم اما از سال قبل استفاده از آخرین متدها و روش های علمی را شروع کردیم و الان تا عمق چند صد متری زمین را می توانیم تشخیص دهیم.

*ایران از نظر منابع اورانیوم فقیر نیست

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه اکتشافات منابع اورانیوم در بخش مهمی از کشور انجام شده اظهار داشت: ما قبلاً فکر می کردیم از نظر منابع اورانیوم کشور فقیری هستیم اما در اثر پی جویی ها و اکتشافات مختلف متوجه شدیم که از این نظر فقیر نیستیم باآنکه غنی هم نیستیم.

وی از آغاز به کار اکتشافات و استخراج اورانیوم از چهار حوزه زمینی دیگر سخن گفت و اضافه کرد: ما در تلاشیم که معادن جدید اورانیوم داشته باشیم تا سنگ اورانیوم بیشتر و کیک زرد بیشتری تولید نماییم البته به علت اینکه از این نظر غنی نیستیم و برای رشد صنعت هسته ای به اورانیوم بیشتری نیاز داریم بنابراین باید طوری برنامه ریزی نماییم که امکان خرید اورانیوم از کشورها را هم داشته باشیم.

*امسال ۴۰ تن کیک زرد تولید می کنیم

کمالوندی ضمن اشاره به اینکه معدل تولید کیک زرد در ایران طی ۱۵ سال قبل حدود ۴ تن کیک زرد در سال بود اظهار داشت: سال قبل از میانگین ۴ تن به ۳۷ تن رسیدیم و سال جاری هم ۴۰ تن را هدفگذاری کرده ایم.
وی ضمن اشاره به اینکه برای میان مدت، تولید ۱۰۰ تن کیک زرد پیشبینی و هدف گذاری شده اظهار داشت: ما برای تحقق این هدف مهم باید دو تا سه نیروگاه دیگر را هم طراحی و تأمین نماییم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اظهار اینکه الان دو نیروگاه با کمک روس ها در حال راه اندازی است اظهار داشت: ما در این پروژه مسئولیت کارهای ساختمانی نیروگاه و ۱۵ تا ۳۰ درصد هم ساخت تجهیزات در داخل را بر عهده گرفتیم.

*موانع افزایش نیروگاه های برق برطرف شود

وی درمورد کاربرد برق و انرژی در صنعت هسته ای تصریح کرد: بین ۸ تا ۱۲ درصد برق ما باید اتمی باشد و بدین منظور حداقل تا سال ۱۴۰۴ باید ۱۰ نیروگاه داشته باشیم که هنوز عقب هستیم و این مساله همچون مواردی است که باید تلاش بیشتری صورت گیرد و البته موانع پیش روی این کار هم باید حذف شود.

کمالوندی ضمن تاکید بر ضرورت خصوصی سازی به معنای واقعی، اهلیت سنجی و تعهد کاری را هم بعنوان دو مولفه اصلی برای خصوصی سازی برشمرد و اظهار داشت: در صورت خصوصی سازی به معنای واقعی کلمه و اصلاح برخی قوانین، خیلی از موانع پیش پای تولید و صنایع رفع می شوند.

*نقش صنعت هسته ای در مقابله با کرونا

وی همینطور به نقش موثر سازمان انرژی اتمی ایران و صنعت هسته ای در مقابله با کرونا هم اشاره و اظهارکرد: ما ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) و ماسک هایی را تولید می نماییم و در همان ابتدای انتشار کرونا هم دستگاه پی سی آر را در اختیار وزارت بهداشت قرار دادیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی به دستاوردهای پزشکی هسته ای هم اشاره و بیان نمود: اسکن اطفال برای نخستین بار در مرکز درمان اطفال بیمارستان کودکان افتتاح می گردد و بیمارستان سوانح سوختگی پرتویی هم در اراک در حال راه اندازی است.

منبع:

1400/01/20
12:15:24
5.0 / 5
908
تگهای خبر: انرژی , برق , تحریم , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز