ارزیابی منابع غربی از بازگشت دو میلیون بشكه نفت ایران به بازار جهانی

ارزیابی منابع غربی از بازگشت دو میلیون بشكه نفت ایران به بازار جهانی با شروع مذاکرات غیرمستقیم برای احیای برجام، منابع غربی ارزیابی کردند نفت ایران ممکنست زودتر از حد انتظار به بازار برگردد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ژورنال نفت و گاز با اشاره به گزارش شرکت تحقیقات نفت کپلر نوشت: شروع مذاکرات نشانه مثبتی از اتفاقات آتی است. ممکنست تهران و واشنگتن بزودی سر میز مذاکره بنشینند و اگر چنین اتفاقی روی دهد و به توافق برسند، حدود دو میلیون بشکه در روز نفت ایران می تواند به مجموع تولید اوپک افزوده شود.

کوین رایت، تحلیلگر شرکت کپلر در سنگاپور ماه گذشته اظهار کرده بود واردات نفت چین از ایران در مارس به ۸۵۶ هزار بشکه در روز خواهد رسید که بیشترین میزان در دو سال قبل است و رشد ۱۲۹ درصدی نسبت به واردات فوریه خواهد داشت. معامله گران می گویند محموله های نفت ایرانی به علت تحریمها ارزانتر هستند و در چین قیمت آنها معمولا سه تا پنج دلار در هر بشکه پایین قیمت نفت برنت است. این قیمت جذاب سبب شده است شرکتهای چینی همزمان با صعود قیمتهای جهانی، به افزایش خرید نفت ایران اقدام نمایند.

مذاکرات غیرمستقیم هفته گذشته در وین شروع شد و از طرف مقامات موفقیت آمیز ارزیابی شد که فصل جدیدی را در کوشش برای حفظ توافق هسته ای ایران گشود.

تهران و دولت جدید آمریکا اعلام نموده اند آماده اند مذاکرات را برای رفع تحریمهای آمریکا و بازگشت صنعت نفت ایران به فعالیت عادی خود شروع کنند. با این وجود ایران تاکید کرده که آمریکا باید نخست تحریمها را رفع کند و آمریکا خواهان آنست که قبل از رفع تحریمها، ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف نماید.

به گزارش اویل پرایس، اگر این مذاکرات به رفع تحریمها و بازگشت نفت ایران به بازار منتهی شود، اوپک که هم اکنون تولیدش را برای تقویت قیمتها محدود کرده است، ممکنست با مشکل روبرو شود اما این مشکل ممکنست به حدی که برخی تصور می کنند بزرگ نباشد. ایران هم اکنون میزان نفت بیشتری از آنچه آمار رسمی نشان می دهند، صادر می کند که عمده آن به مقصد چین است. بعد از رفع تحریمها، آمار صادرات روشنتر خواهد شد. شاید مشکل بزرگتر برای تولیدکنندگان نفت آمریکا این باشد که صادرات نفت ایران به هند شروع خواهد شد و جای قسمتی از نفت آمریکا را می گیرد. هند بعد از توقف خرید نفت ایران به علت تحریمهای واشنگتن، به واردات نفت آمریکا پرداخت.
1400/01/21
12:01:36
5.0 / 5
660
تگهای خبر: ارزیابی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز