روز ملی فناوری هسته ای،

شروع تجهیز و بهره برداری از مركز ملی جداسازی و توسعه كاربرد ایزوتوپ های پایدار در فردو

شروع تجهیز و بهره برداری از مركز ملی جداسازی و توسعه كاربرد ایزوتوپ های پایدار در فردو در ادامه رونمایی از پیشرفت های هسته ای از طرف سازمان انرژی اتمی در مراسم روز ملی فناوری هسته ای چندین طرح و پروژه دیگر نیز راه اندازی شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، یکی از با اهمیت ترین اقداماتی که روز شنبه از آن رونمایی و اعلام گردید اختتام عملیات اجرائی راه اندازی مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار در فردو و شروع تجهیز و بهره برداری از این مرکز بود.
*طراحی، ساخت و بهره برداری از اورژانس پرتویی سوانح و سوختگی اراک یکی دیگر از پروژه ها بود.
پروژه اورژانس سوانح، سوختگی و پرتوی اراک با زیر بنای ۳۲۰۰ متر مربع در سه طبقه با محوطه اختصاصی به وسعت ۵۰۰۰ متر مربع پیشبینی و راه اندازی گردیده است. این پروژه شامل بخش های کاملاً مجزا منطبق بر استاندارهای روز بیمارستانی جهت خدمت رسانی به بیماران سوانح سوختگی و پرتوی است این، اورژانسی شامل ۱۰ اتاق BICU (آی سی یوی سوختگی) یک اتاق عمل سرپایی و یک اتاق عمل با رعایت کلیه استاندارهای مربوطه است. در بخش پرتوی، دارای ده تخت بستری بیماران پرتوی است که قابل تغییر کاربری برای سایر مصدومین را نیز دارد.
همچنین این بخش دارای کلیه امکانات رفع آلودگی پرتوی شامل آلودگی های خارجی و داخلی با استانداردهای به روز است.
*یکی دیگر از موارد اعلامی سانتریفیوژ بانک خون بود.
سانتریفیوژ بانک خون همچون تجهیزات مهم و راهبردی سازمان انتقال خون محسوب می گردد. این دستگاه که تا حالا توسط شرکت های خارجی ساخته و تامین می شده است به طور عمده در مراکز فرآوری خون و پلاسما مورد استفاده قرار می گیرد. این ماشین ظرفیت ۱۲ کیسه خون ۷۵۰ گرمی را دارا میباشد و تا سرعت ۴۵۰۰ دور در دقیقه (۶۰۰۰ برابر شتاب جاذبه زمین) دوران می نماید. این دستگاه که مجهیز به سیستم بارکد خوان میباشد به سیستم کنترل مرکزی مجموعه متصل شده و اطلاعات کیسه های خون را به همراه سایر پارامترهای فرآیندی برای سیستم کنترل مرکزی ارسال می نماید. دستگاه سانتریفیوژ یخچالدار بانک خون به سبب شرایط خاص عملکردی و فرآیندی در زمره سانتریفیوژهای پیشرفته آزمایشگاهی محسوب شده و طراحی و تولید این دستگاه نمونه دیگری از توانمندی متخصصین داخلی برای پاسخگویی به نیازمندی صنایع بهداشت و سلامت جامعه است.

تولید ۱۱۰ زیست ملکول ایزوتوپی مورد استفاده در کیت غربالگری نوزدان از دیگر طرح های اعلامی امروز بود.
مهمترین زمینه فعالیت سازمان انرژی اتمی ایران در سال ۱۳۹۹ در زمینه توسعه دانش فنی تولید ترکیبات دوتر مورد نیاز در پروسه غربالگری معطوف بوده است. در این راستا، در مجموع سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، بیش از ۱۱۰ ترکیب دوتره و غیردوتره باارزش سنتز و خالص سازی شده اند.
غربالگری به روش هایی اطلاق می شود که طی آن افراد به ظاهر سالمی که از نظر مبتلاشدن به بیماریهای متابولیک در معرض خط بیشتری هستند، از افراد سالم شناسایی می شوند و در مراحل بعدی برای تشخیص قطعی بیماری مورد آزمایشات تکمیلی قرار می گیرند و روند درمان یا مدیریت بیماری، در ایام آغازین حیات نوزاد به سرعت شروع خواهد شد.
غربالگری در ایران از سال ۱۳۸۴ با غربالگری بیماری کم کاری تیروئید نوزادان در نظام بهداشتی کشور شروع شد و در سال ۱۳۸۶ با اضافه شدن دو بیماری فنیل کتونوری و فاویسم گسترش پیدا کرد و بعنوان یکی از شاخص ترین کارهای بهداشتی در سالهای اخیر عنوان شد. با توسعه تکنیک آنالیزی طیف سنجی جرمی متوالی در سال ۲۰۰۰، روش رایج «یک تست – یک آنزیم – یک بیماری» بطور کلی متحول شد و بعد از آن برنامههای غربالگری در مقیاس وسیع در کشورهای آمریکا، استرالیا و عربستان شروع شد و امروز بیش از ۷۰ کشور دنیا برنامه غربالگری نوین با تکنیک طیف سنجی جرمی را دنبال می کنند. با اجرای برنامه های غربالگری جنینی و نوزادان، شاخص کلی سلامت IMR (مرگ شیرخواران) ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش خواهد داشت. هم اکنون آزمایشگاه های غربالگری نوین در کشور با بهره بردن از تکنیک طیف سنجی جرمی و تاین استانداردهای دوتره مورد نیاز در قالب کیت های آنالیزی از شرکت های تامین کننده خارجی، نیاز داخلی کشور را پاسخگو هستند. لیکن هزینه بالای کیت های غربالگری و نیز محدودیت های تجاری موجود در زمینه تامین کیت غربالگری بواسطه تحریم های ظالمانه اعمال شده مقابل کشور، همگانی کردن غربالگری نوزادان با روش نوین را با محدودیت مواجه کرده است.
با پشتوانه دانش بومی شده تولید ترکیبات دوتره در سازمان انرژی اتمی ایران و نیز در دسترس بودن آب سنگین بعنوان منبع تامین دوتریم سنتز ترکیبات زیستی دوتره، ساخت استانداردهای نشاندار با ایزوتوپ پایدار مورد نیاز در کیت غربالگری در زمره اهداف واحد تحقیقیات تعریف گردید با دستاورد حاضر، امروز سازمان انرژی اتمی ایران در زمره معدود تولید کنندگان ترکیبات دوتره مورد استفاده در کیت غربالگری نوزادان در دنیا قرار گرفته است و با کسب دانش فنی ساخت کیت غربالگری، کیت پروتوتایپ آزمایشی تولید شده و مورد مقایسه با نمونه های تجاری موجود قرار گرفته است. با تولید کیت غربالگری بیماریهای متابولیک نوزادان، رویای غربالگری کل موالید در کشور، جامه تحقق پوشیده است.
*تولید نیمه صنعتی غناسنج آنلاین هگزافلوراید اورانیوم TEM یکی دیگر از اقداماتی بود که در مراسم امروز اعلام گردید.
کاهش تعداد نمونه گیری ها و کنترل سریعتر زنجیره های تولیدی بعد از اعمال تغییرات، ایجاد توان فنی بومی و رقابت پذیر در تامین دستگاه های غناسنج آنلاین هگزا فلوراید اورانیوم
استفاده از این دستگاه در پروسه غنی سازی بواسطه پایش آنلاین و لحظهای غنای محصول و پسمان خروجی از زنجیره ها، صحه گذاری و بررسی داده های ثبت شده دستگاه OLEM (دستگاه نصب شده آژانس بینالمللی انرژی اتمی بر روی خطوط) از خاصیت های این دستگاه است.1400/01/23
10:37:59
5.0 / 5
599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز