زنگنه:

ایران می تواند حرف های با اهمیت تر از نفت در منطقه داشته باشد

ایران می تواند حرف های با اهمیت تر از نفت در منطقه داشته باشد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نفت ضمن تاکید بر ضرورت همکاری با جهان برای تقویت توان ملی اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت فناور مطمئنم ایران می تواند حرف های بااهمیتی بیش از خود نفت و منابع طبیعی برای گفتن در منطقه داشته باشد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه امروز در آیین گشایش صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت با اشاره به اینکه قراردادهایی که امروز امضا می شود حاصل ماه ها تلاشِ تعداد زیادی از مدیران و کارشناسان برای توسعه فناوری با عنایت به ظرفیت دانش بنیان است، اشاره کرد: هیچ شکی نیست آینده کشور نه در گرو تولیدهای سنتی بلکه در گرو توجه به ظرفیت های دانش بنیان و توسعه فناوری ملی است که البته اینکار جز در همکاری با جامعه جهانی اتفاق نمی افتد.
وی با تاکید بر اینکه همکاریهای جهانی سبب تقویت توان ملی می شود، اظهار داشت: اگر می خواهیم تیم ملی فوتبال قوی داشته باشیم بطور حتم باید با تیم های درجه نخست جهان مسابقه دهیم، اگر هم می خواهیم کشتی گیران تراز نخست در سطح جهانی پرورش دهیم باید چنین مسابقاتی داشته باشیم.
وزیر نفت اضافه کرد: بدون حضور در جریان رقابت های طبیعی جهان ما نمی توانیم از یک سطح ملی فراتر و به سطح جهانی برویم. امروز همکاری با جهان یک اصل است و ما بطور حتم باید به آن دقت کنیم.
موانع را از سرراه استارتاپ ها برمی داریم
زنگنه ضمن اشاره به اینکه وزارت نفت سال هاست به موضوع شرکت های دانش بنیان (پیش از آنکه با نام دانش بنیان شناخته شود) توجه داشته است، یادآوری کرد: شرکت پتروپارس، مپنا و فرآب دانش بنیان هایی هستند که آثاری شگرف و تعیین کننده در توسعه صنایع برق و نفت برجای گذاشتند و امروز خیلی ها به حق به این شرکتها افتخار می کنند.
وی به نهادسازی سازی در دانشگاه ها و امضای قراردادهای گوناگون با دانشگاه ها در هشت سال قبل با هدف پشتیبانی از ظرفیت فناور اشاره نمود و اظهار داشت: ساخت ۱۰ قلم خانواده کالایی برای پشتیبانی از ظرفیت سازندگان داخلی همانند مته، لوله های بدون درز، تجهیزات درون چاهی و سرچاهی و... برنامه ریزی و اجرا شده است.
وزیر نفت ضمن اشاره به شعار امسال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اظهار نمود: نشست های مختلفی برای تحقق این شعار انجام شد که برمبنای آن تصمیم گرفتیم از شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها حمایت نماییم و موانع را از سر راه آنها برداریم.
دو اقدام مهم وزارت نفت برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان
زنگنه با اشاره به اینکه صنعت نفت برای پشتیبانی از شرکت های فناور دو کار مهم را انجام داده است، افزود: اولین آن تاسیس پارک فناوری و نوآوری نفت بوده، اساسنامه اش تائید، ارکان آن مستقر و مکانش مشخص شده و در حال فعالیت است.
وی اشاره کرد: تا حالا چند پارک فناوری و نوآوری با همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاسیس شده، اما پارک نفت جزو اولین مواردی تاسیس شده ازسوی بخش تقاضاست.
وزیر نفت دومین اقدام وزارت نفت را تاسیس صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت برشمرد و اظهار داشت: این صندوق هم جزو اولین صندوق هایی است که ازسوی تقاضا به وجود آمده بدان معنا که شکار به دنبال شکارچی بوده است و طرف تقاضا با طرح تقاضای خود طرف عرضه را به فعالیت و حضور در صحنه تحریک می کند.
زنگنه اضافه کرد: این بسیار مهم می باشد، خصوصاً در صنعت نفت که بزرگترین سرمایه گذاری کشور در آن انجام می شود و می تواند بزرگترین محرک برای اقتصاد در بخش مهمی از فناوری باشد.
وی اظهار داشت: همیشه تاسیس پارک یا صندوق ازسوی عرضه بوده است و صنعتگران یا دانشگاه ها آنرا تاسیس کردند.
وزیر نفت به تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ که به شرکت های تابعه وزارت نفت اجازه داده است ۸۰۰ میلیارد تومان از محل منابع داخلی برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و استار هزینه کند اشاره و اشاره کرد: با این مجوز ما می توانیم باز هم به صندوق پژوهش و فناوری نفت کمک نماییم.
خرید تضمینی کالا و پشتیبانی از سازندگان داخلی
زنگنه با اشاره به اینکه امسال طرح های پرشماری برای اجرا بوسیله پارک فناوری و نوآوری و صندوق پژوهش و فناوری نفت با کمک دیگر اجزا اجرا خواهد شد، اظهار داشت: احیای چاه های کم بازده و ایجاد تقاضا برای شرکت های دانش بنیان، خرید خدمات از شرکت های فناور برای نمک زدایی بوسیله ساخت واحد فرآورش سیار (Skid Mounted)، طرح های بهینه سازی مصرف انرژی و خرید تضمینی کالا (یک رکن آن همان گواهی کیفیت است که انجمن نفت محور آن شده است)، حمایت مالی از استارت آپ ها، مراکز نوآوری در دانشگاه ها و... برخی از این کارهاست.
وی با اشاره به اینکه ایده خرید تضمینی کالا بیش از یکسال است که مطرح شده و خوشبختانه در حال به نتیجه رسیدن است، یادآوری کرد: شرکت ملی نفت ایران مطابق قانون مناقصه ها و قوانین در صورتی می تواند مبادرت به خرید کالا کند که مطمئن باشد سازنده توانایی ساخت دارد و کیفیت و زمانبندی هم در ساخت کالا رعایت شده است.
وزیر نفت افزود: در خرید تضمینی کالا رابطه بین کارفرما یا خریدار نهایی با سازنده قطع شده است و یک سازنده با تائید یک گروه خبره می تواند در صورت داشتن توانایی کالا تولید نماید و اگر این کالا توانست گواهی کیفیت را بگیرد ما تضمین می نماییم آنرا بخریم و جلو واردات آنرا هم می گیریم.
زنگنه اشاره کرد: هر شرکتی در کشور که ادعا می کند می تواند کالای مورد نیاز صنعت نفت را بسازد بدون اینکه نیاز به کارفرما داشته باشد می تواند در سامانه ای که در صندوق پژوهش و فناوری نفت طراحی شده مراجعه کند و قرارداد ببندد، بانک تجارت هم وام می دهد. امیدواریم صنعتگران از این این کار مهم استقبال کنند.
او در آخر با قدردانی از بانک تجارت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، معاون مهندسی و پژوهش و فناوری، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت نفت و دستیار ارشد وزیر نفت اظهار داشت: امضای قراردادهای امروز را به هم طرف های تفاهم نامه و قراردادها تبریک می گویم و برای آنها آرزوی موفقیت می کنم، امیدوارم این طرح ها بموقع به نتیجه برسد و سبب افزایش قدرت ایران و سربلندی مردم شود.
منبع:

1400/01/24
14:22:34
5.0 / 5
544
تگهای خبر: انرژی , برق , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز