پیش بینی آژانس بین المللی انرژی از رشد بالاتر تقاضا برای نفت

پیش بینی آژانس بین المللی انرژی از رشد بالاتر تقاضا برای نفت آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال 2021 را بالاتر برد که نشان دهنده انتظار برای بهبود سریعتر اقتصاد جهانی به ویژه در آمریکا و چین است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش ماهانه خود اعلام نمود که پیش بینی های اقتصادی قوی تر و فاکتورهای مطلوب از تقاضا، به مفهوم آنست که تقاضای جهانی برای نفت ۲۳۰ هزار بشکه در روز سریع تر از پیش بینی قبلی این آژانس رشد خواهدنمود.

طبق پیش بینی آژانس بین المللی انرژی، تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۱ به میزان ۵.۷ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۹۶.۷ میلیون بشکه در روز می رسد. تقاضای جهانی برای نفت سال قبل ۸.۷ میلیون بشکه در روز کاهش داشت.

آژانس بین المللی انرژی با اشاره به عرضه واکسن ها و بسته کمک اقتصادی عظیم آمریکا، پیش بینی تقاضا برای نفت آمریکا در سه ماهه دوم امسال را حدود ۳۶۵ هزار بشکه در روز بالا برد و میزان مصرف نفت چین در سال میلادی جاری را به میزان ۱۶۰ هزار بشکه در روز افزایش داد.

این آژانس در تازه ترین گزارش ماهانه خود اعلام نمود عرضه واکسن های کووید ۱۹ دورنمای تقاضای جهانی برای نفت را روشن کرده با این وجود افزایش موارد مبتلاشدن در برخی از کشورهای مصرف کننده بزرگ نفت نشان میدهد روند احیا ممکنست شکننده باشد.

عوامل بنیادین بازار نفت قوی تر به نظر می رسند. مازاد عظیم ذخایر نفت که سال قبل در اوج شیوع پاندمی کووید ۱۹ به وجود آمده بودند، کاهش پیدا کرده و برنامه های واکسیناسیون سرعت می گیرد و بنظر می رسد اقتصاد جهانی در وضعیت بهتری قرار دارد.

این آژانس با اشاره به افزایش موارد مبتلاشدن در اروپا، برزیل و آمریکا اعلام نمود همچنان نگران موج های جدید شیوع بیماری مانده که مانع پیشرفت بهبود تقاضا می شوند. با این وجود آژانس بین المللی انرژی پیش بینی نمود تقاضا و عرضه جهانی نفت در نیمه دوم سال میلادی جاری متوازن خواهد شد و ممکنست لازم باشد تولید کنندگان بمنظور تامین تقاضای بالاتر دو میلیون بشکه در روز دیگر به تولیدشان اضافه کنند. متوازن شدن عرضه و تقاضا که با افزایش تولید روی می دهد، ممکنست قیمت های نفت را در ماههای آتی باردیگر با فشار نزولی روبرو کند.

اوپک و متحدانش نظیر روسیه در قالب گروه اوپک پلاس احیانا قادر خواهند بود تولید خودرا منطبق با وضعیت تقاضا تنظیم کنند. دیدارهای ماهانه این گروه انعطاف پذیری لازم را برای واکنش سریعتر به بهبود یا ضعیف شدن تقاضا بوسیله تنظیم تولید فراهم نموده است.

آژانس بین المللی انرژی اعلام نمود ذخایر نفت در کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در فوریه برای هفتمین ماه متوالی کاهش پیدا کرده که نشان دهنده رشد تقاضا و واردات بالاتر در آینده نزدیک است. ذخایر نفت این گروه در فوریه ۵۵.۸ میلیون بشکه معادل دو میلیون بشکه در روز کم شد و به ۲.۹۷۷ میلیارد بشکه رسید که در مقایسه با اوج ۳.۲۱۶ میلیارد بشکه در ماه مه سال ۲۰۲۰ افت شایان توجهی را نشان میدهد و مازاد میانگین پنج ساله ذخایر نفت این گروه حالا به ۲۸.۳ میلیون بشکه رسیده است.

بر اساس گزارش پلاتس، آژانس بین المللی انرژی برآورد کرد تولید جهانی نفت که سال میلادی گذشته ۶.۶ میلیون بشکه در روز کاهش داشت، امسال ممکنست ۱.۴ میلیون بشکه در روز رشد کند. عرضه غیراوپک پلاس در سال ۲۰۲۱ به میزان ۶۱۰ هزار بشکه در روز رشد می کند. میزان تولید نفت آمریکا که بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است، بعد از کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز در سال گذشته، امسال ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داشت.
1400/01/26
17:53:50
5.0 / 5
711
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز