۹۹ سال جهش فناوری در صنعت پتروشیمی

۹۹ سال جهش فناوری در صنعت پتروشیمی مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به دستاوردهای این شرکت در سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل افزون بر جهش دوم محصولات پتروشیمی، همزمان سال جهش فناوری در صنعت پتروشیمی نیز بوده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علی پژوهان امروز در آیین بهره برداری از دو طرح تولید کاتالیست پلی پروپیلن و پلی اتیلن سنگین اظهار داشت: وظیفه عمده شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی بعنوان زیرمجموعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ایجاد دانش فنی راه اندازی پلنت های پتروشیمی، کاتالیست های مصرفی و مواد راهبردی مجتمع های پتروشیمی است و این مجموعه به همت دانشمندان و پژوهشگران برجسته ای که در سطح بین المللی فعالیت دارند، درسال های اخیر دستاوردهای قابل توجهی کسب کرده است.
مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی افزود: این شرکت در سال ۱۳۹۹ برای اولین بار، دانش فنی پلی اتیلن سنگین برای پتروشیمی تبریز را با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن، دانش فنی واحد پلی اتیلن برای پتروشیمی بوشهر را با ظرفیت ۴۰۰ هزار تن، واحد تولید پروپیلن فاتح را با ظرفیت ۱۲۰ هزار تن و از همه مهم تر دانش فنی طرح سه گانه تبدیل گازطبیعی به پلی پروپیلن را با ظرفیت ۹۰۰ هزار تن شامل سه پلنت تولیدی متانول، پروپیلن و پلی پروپیلن برای طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب تهیه و ارائه نمود. همین طور طرح افزایش تولید پلی پروپیلن در جنوب کشور نیز با دانش فنی این شرکت اجرا خواهد شد.
پژوهان با اعلان اینکه تعدادی از تجهیزات خاصی که در پتروشیمی ها استفاده می شود تنها در صورت داشتن دانش فنی راه اندازی آن پلنت در کشور قابل ساخت است و تعدادی از تجهیزات را تنها لایسنسورها هستند که تعیین می کنند از چه شرکتی تامین شود، اظهار داشت: با داخلی سازی این فناوری ها، تحرکت قابل توجهی در ساخت قطعات و تجهیزات صنعت پتروشیمی خواهیم داشت.
وی با اشاره به اینکه امروز دو طرح تولید کاتالیست پلی اتیلن سنگین با ظرفیت سالانه ۲۰ تن و کاتالیست پلی پروپیلن با ظرفیت سالانه ۱۲ تن در مجموع با حجم سرمایه گذاری نزدیک ۲۷۰ میلیارد تومان افتتاح می شوند، اضافه کرد: کاتالیست پلی اتیلن سنگین در طول یکسال و کاتالیست پلی پروپیلن طی دوسال تولید شده اند.
مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تاکید کرد: از حمایت بی دریغ و اعتماد وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی از موضوع پژوهش به سبب اینکه تبدیل ایده های پژوهشی به محصول آن هم در صنعت پتروشیمی که سرمایه گذاری های بالا نیاز دارد با ریسک هم راه است، قدردانی می کنم.
دو طرح دانش محور تولید کاتالیست پلی پروپیلن و کاتالیست پلی اتیلن سنگین(CX) که برای اولین بار در کشور با دانش فنی ایرانی اجرا شده اند، امروز (پنجشنبه ۲۶ فروردین ماه) با دستور رئیس جمهوری بوسیله ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید.1400/01/27
21:51:55
5.0 / 5
692
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز