عراقچی در پایان نشست وین:

میتوان برای نوشتن یك متن مشترك آغاز به كار كرد

میتوان برای نوشتن یك متن مشترك آغاز به كار كرد رئیس هیات مذاکره کننده ایران در وین اظهار داشت: مذاکرات به مرحله ای رسیده است که طرف ها می توانند برای نوشتن یک متن مشترک آغاز به کار کنند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سید عباس عراقچی روز شنبه پس از نشست معاونان وزیران خارجه ایران و ۱+۴ اظهار داشت: امروز ما پس از حدودا سه روز که از کار کمیسیون مشترک گذشت، یک مرتبه دیگر جلسه کمیسیون مشترک را تشکیل دادیم، جهت بررسی روند پیشرفت بحث هایی که تا هم اکنون صورت گرفته، هم در حوزه رفع تحریم ها و هم در حوزه هسته ای.
وی افزود: خوب ما گزارش کار کارگروه ها را مرور کردیم و بحث های خوبی هم در داخل کمیسیون مشترک صورت گرفت. به نظر می آید که یک تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است و اشتراک در هدف نهایی هم اکنون بین همه وجود دارد و مسیری هم که باید طی شود، مسیری است که هم اکنون یک مقدار شناخته شده تر است. البته این مسیر، مسیر آسانی نخواهد بود، اختلاف نظرها اینطور نیست که آخر یافته باشد، اختلاف نظرهایی گاها جدی وجود دارد که باید طی مذاکرات بعدی کاهش پیدا کند.
معاون ظریف اظهار نمود: البته ما همانطور که بارها گفته ایم، اصلا علاقمند به دنبال کردن مذاکرات فرسایشی و طولانی مدت نیستیم. در آن حدی که نیاز است که بحث ها واقعا باید روشن شود و گفته شود، طبیعتا مذاکرات ادامه پیدا خواهد نمود. ما فکر می نماییم که مذاکرات هم اکنون به مرحله ای رسیده است که طرف ها می توانند روی یک متن مشترک آغاز به کار کنند. نگارش متن هم اکنون، حداقل در آن حوزه هایی که اشتراک نظر وجود دارد، می تواند شروع شود.
عراقچی افزود: بدین منظور هیات ایرانی متون مورد نظر خودش را هم در حوزه هسته ای و هم در حوزه رفع تحریم ها آماده کرده و این را عرضه کرده به همه طرف های دیگر و به اعتقاد ما این متونی که ما معرفی کردیم می تواند مبنای مذاکرات و مبنای رسیدن به توافق نهایی باشد. نه اینکه لزوما توافق نهایی عینا متون ما خواهد بود، اما این متون مبنای مذاکره خواهند شد و در قالب این متون ما فکر می نماییم که رسیدن به یک توافق که خواسته های ایران را تأمین کند و خواسته طرف مقابل را هم برای بازگشت ایران به تعهداتش در برجام تأمین بکند، در این متون مسیر روشن است.
وی تصریح کرد: به نظر ما زمان شروع نگارش متن، حداقل در مقداری که اشتراک نظر وجود دارد، فرارسیده است.1400/01/29
14:24:56
5.0 / 5
393
تگهای خبر: تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز