واشنگتن پست:

ایران و آمریكا در حال حركت به سمت بازگشت هم زمان به برجام هستند

ایران و آمریكا در حال حركت به سمت بازگشت هم زمان به برجام هستند یک روزنامه آمریکایی به نقل از منابع آگاه ادعا نمود که ایران و آمریکا در حال حرکت به سمت طرحی برای برداشتن گام های همزمان و متوالی برای بازگشت به برجام هستند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره روند مذاکرات ایران و 1+4 در وین که آمریکا هم به صورت غیرمستقیم در آن حضور دارد به بررسی اظهارات مقامات هر یک از سوی ها در ایام اخیر پرداخت و نوشت: مقامات حاضر در وین روز دوشنبه گفتند که مذاکره کنندگان وارد مرحله تهیه پیش نویس برای ایران و آمریکا شده اند تا این دو کشور بتوانند به پایبندی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردند.
میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین با بیان این خبر اظهار داشت: هرچند هنوز تا رسیدن به گام های عملیاتی فاصله بسیاری داریم اما از صحبت های کلی به توافق بر سر گام های مشخص برای دستیابی به هدفمان رسیده ایم.
همینطور انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده این مذاکرات اظهار داشت که پیشرفت هایی در وین حاصل شده است.
یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا هم مذاکرات وین را درست و متفکرانه توصیف کرد و اظهار داشت: ما نظراتمان را به هیئت های حاضر منتقل کرده ایم. تابحال هیچ دستاوردی حاصل نشده است اما انتظار هم نداریم که این روند آسان و سریع باشد.
به نوشته واشنگتن پست، مقامات ایران در طول این مذاکرات سرسختانه تاکید دارند که آمریکا بعنوان کسی که توافق هسته ای را کنار گذاشته است، ابتدا می بایست نخستین گام ها برای بازگشت به توافق را بردارد. ایران خواستار این است که تمام تحریم های بازاعمال شده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ بعد از خروج از برجام و همینطور رفع ۱۵۰۰ تحریم جدید اعمال شده در جهت کارزار "فشار حداکثری" از جانب دولت او است.
این روزنامه آمریکایی اضافه کرد: اما به قول مقامات آگاه از این مذاکرات که خواستند نامشان فاش نشود، ایران و آمریکا در حال حرکت به سمت طرحی برای برداشتن گام های همزمان و متوالی برای بازگشت به برجام هستند.
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم در گفتگو با شبکه فاکس نیوز ادعا نمود که یک تفاهم جدید برای اجرای طرح پایبندی در مقابل پایبندی در حال شکل گیری در جریان این رایزنی ها است.
همینطور جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد: از نظر من هر دو طرف اراده خوبی برای رسیدن به یک توافق دارند و این خبر خوبی است. آنها خواستار دستیابی به یک نقطه مشترک برای توافق هستند و از حرف های کلی به مسائل متمرکز تر رسیده اند که از یک طرف شامل لغو تحریم ها و از سویی دیگر اجرای تعهدات هسته ای می شود.
منبع:

1400/01/31
14:15:48
5.0 / 5
937
تگهای خبر: تحریم , عملیات , مشاور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز