خاویر سولانا:

دیپلماسی تنها راه رسیدگی به تنش ها میان ایران و آمریكاست

دیپلماسی تنها راه رسیدگی به تنش ها میان ایران و آمریكاست مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی کارزار ˮفشار حداکثریˮ را یک شکست عظیم توصیف و تصریح کرد: دیپلماسی تنها راه رسیدگی به تنش ها میان ایران و آمریکا است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، خاویر سولانا مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشت خود در پایگاه تحلیلی پراجکت سیندیکت با اشاره به اینکه "پنجره حامیان توافق هسته ای ۲۰۱۵ برای احیای آن در حال بسته شدن است" نوشت: دیپلماسی همواره تنها راه رسیدگی به تنش ها میان ایران و آمریکا بوده است.
وی افزود: اما وقتی سیاست خارجی بر جریان های احساسی سوار و تسلیم وسوسه های حیله گرانه می شود، دستگاه دولتی مبتنی بر عقل و ظرافت به پس زمینه رانده می شود. این وضعیت در آمریکای بعد از حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و همینطور در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ صورت گرفت. شاید بهترین مثال آن، تصمیم او برای خروج یکجانبه از توافق هسته ای با ایران باشد.
سولانا همینطور با تکیه بر اینکه "کارازار فشار حداکثری ترامپ ضد ایران هم یک شکست عظیم بود" اضافه کرد: استراتژی نادرست ترامپ نه تنها ریسک اشاعه هسته ای را افزایش داد، بلکه نتوانست سیاست های منطقه ای ایران را کنترل کند. تنش های ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس هم افزایش یافت که با افزایش درگیری ها میان ایران و اسرائیل همراه شد.
یکی دیگر از علل نگرانی آمریکا تقویت روابط ایران و چین است و این دو کشور اخیرا هم قراردادی ۲۵ ساله برای سرمایه گذاری سنگین پکن در ایران امضا کرده اند. افزایش همکاریهای امنیتی و اطلاعاتی هم بخش دیگری از این قرارداد همکاری میان تهران و پکن است.
اما حالا با روی کار آمدن دولت جو بایدن مذاکرات برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شروع شده است و باید امیدوار باشیم که آنها به موفقیت دست یابند.
این مقام پیشین اتحادیه اروپا در بخش دیگری از این یادداشت به ادعای اخیر برخی رسانه ها در خصوص مذاکره مقامات ایران و عربستان سعودی در بغداد اشاره نمود و آنرا نتیجه تغییر رویکرد دولت آمریکا درقبال خاورمیانه و تغییر برخی سیاست هایی دانست که پیش تر ترامپ اعمال کرده بود، همچون بازگرداندن کمک اقتصادی به فلسطینیان، تحریم ۷۶ فرد عربستانی در ارتباط با قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی و فاصله گرفتن از تجاوز نظامی عربستان به یمن.
سولانا که در سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بوده است، نوشت: مذاکرات کنونی در وین فرصتی فوق العاده برای نشان دادن این حقیقت به وجود آورده است که همکاری قدرتمند مبتنی بر چندجانبه گرایی پایدار خواهد ماند. همینطور لازم به یادآوری است که قبل از برجام که به دنبال چندین سال مذاکره سخت به دست آمد، ما کجا قرار داشتیم. تنش هایی که در سالهای اخیر شاهد آن بودیم به شکلی بی پروا افزایش یافت و متوقف کردن آن هم نیازمند دیپلماسی متمرکز و پر توان است. حتی بیشتر از آنچه تابحال انجام شده باید به وقوع بپیوندد.1400/02/01
22:52:01
5.0 / 5
561
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز