صرفه جویی ۲۰۰ میلیارد دلاری عربستان با اصلاحات انرژی

صرفه جویی ۲۰۰ میلیارد دلاری عربستان با اصلاحات انرژی خبرگزاری نفت و گاز: وزیر دارایی عربستان سعودی اعلام نمود کشورش با جایگزین کردن گاز و منابع تجدیدپذیر به جای سوختهای مایع برای مصرف داخلی، در یک دهه آینده بیشتر از ۲۰۰ میلیارد دلار صرفه جویی خواهد نمود.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است در سال های اخیر برنامه اصلاحات بلندپروازانه ای را برای مدرنیزه کردن اقتصاد، اشتغالزایی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی آغاز نموده است.

محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان سعودی اظهار داشت: ابتکاری که در آستانه نهایی کردن آن هستیم، کنار گذاشتن مصرف سوختهای مایع است. این برنامه حدود ۸۰۰ میلیارد ریال (۲۱۳.۳۴ میلیارد دلار) صرفه جویی برای دولت در ۱۰ سال آینده به همراه خواهد داشت که می تواند برای سرمایه گذاری استفاده گردد.

عربستان سعودی ماه جاری توافق خرید برق با چندین پروژه خورشیدی جدید را امضا کرد که بخشی از برنامه این کشور برای بهینه کردن سبد انرژی مورد استفاده برای تولید برق است.

وزیر دارایی عربستان سعودی اظهار داشت: به جای خرید سوخت از بازارهای بین المللی به قیمت ۶۰ دلار و سپس فروش آن به قیمت شش دلار به نیروگاههای سعودی یا استفاده از سهمیه مان در اوپک برای فروش به قیمت شش دلار، ما در حال جایگزین کردن دستکم معادل یک میلیون بشکه نفت، مصرف سوخت مایع در ۱۰ سال آینده و استفاده از گاز و منابع تجدیدپذیر هستیم.

این کشور که از قیمتهای پایین نفت و بحران ویروس کرونا در سال قبل صدمه دید، اخیر برنامه ای را برای شتاب بخشیدن به سرمایه گذاری داخلی اعلام نموده است و غول نفتی آرامکوی سعودی و صندوق سرمایه گذاری دولتی ۴۰۰ میلیارد دلاری این کشور در راس این برنامه هزینه چند تریلیون دلاری قرار دارند.

بر اساس گزارش رویترز، برنامه افق ۲۰۳۰ طرح ولیعهد عربستان سعودی برای متنوع سازی اقتصاد این کشور و کاهش وابستگی به نفت خام و ایجاد صنایع جدید و پروژه های عظیم با مشارکت بخش خصوصی بمنظور ایجاد میلیونها فرصت شغلی است.

منبع:

1400/02/05
13:23:46
5.0 / 5
732
تگهای خبر: انرژی , اوپك , برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز