282 شهر كشور در تنش تامین آب آشامیدنی در تابستان

282 شهر كشور در تنش تامین آب آشامیدنی در تابستان به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیرکل دفتر بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از تنش آبی تابستانه در 282 شهر کشور آگاهی داد و اظهار داشت: از این تعداد، 101 شهر دارای وضعیت قرمز تامین آب آشامیدنی هستند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، فرهام کرکانی- مدیرکل دفتر بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در جمع خبرنگاران اظهار نمود: تابستان امسال باتوجه به کاهش بارش ها و گرمای شدید هوا، از مجموع ۱۳۴۶ شهر کشور، ۲۸۲ شهر گرفتار تنش آبی هستند. از این تعداد، ۱۲۶ شهر در وضعیت زرد، یعنی تا ۱۰ درصد کمبود آب، ۵۵ شهر در وضعیت نارنجی، یعنی تا ۲۰ درصد کمبود آب و ۱۰۱ شهر در وضعیت قرمز، یعنی بیش از ۲۰ درصد کمبود آب دارند.
وی با اعلان اینکه وضعیت تامین آب باتوجه به منابع و مصارف در ۱۰۶۴ شهر کشور وضعیت نرمال دارد، اظهار داشت: در مجموع بطور متوسط ۱۵ درصد کمبود آب در تابستان نسبت به نیاز مصرف داریم که اگر مردم، ۱۵ درصد در مصرف خود صرفه جویی کنند، تابستان سخت امسال را بهتر سپری خواهیم کرد.
مدیرکل دفتر بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور همین طور درباب تعداد روستاهایی که بصورت سیار آبرسانی می شوند، اظهار داشت: در تابستان سال قبل تعداد ۵۰۰۰ روستا با تانکر و بصورت سیار آبرسانی می شد که این تعداد در تابستان سال جاری به ۷۰۰۰ روستا خواهد رسید.
بگفته کرکانی با کمبود تعداد تانکرهای آبرسانی و فرسودگی قسمتی از تانکرهای موجود مواجه ایم که در تلاش و پیگیری از مجلس شورای اسلامی برای تامین ۱۰۰۰ تانکر جدید آبرسانی برای تابستان سال جاری هستیم.
همین طور محمدرضا کشفی - معاون راهبردی و نظارت بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور در این جلسه با اعلان اینکه در حوضه مرزی شرق مثل خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان ۸۰ درصد نسبت به بلندمدت کاهش بارندگی داشتیم، اظهار داشت: در حوضه فلات مرکزی که ۱۷ استان را شامل می شود ۵۰ درصد، در حوضه خلیج فارس ۴۱ درصد و در حوضه آبریز دریای خزر ۱۸ درصد کاهش بارندگی داشته ایم و بدین سان ورودی سدها نیز ۵۰ درصد کاهش یافته است، بطوریکه سال قبل ۸۰ درصد مخازن سدها پر بود اما امسال این رقم به ۵۵ درصد رسیده است ضمن اینکه فصل گرم و افزایش برداشت ها نیز هنوز شروع نشده است.
وی با اعلان اینکه اوضاع آبی در کشور نامطلوب است، اظهار داشت: ۴۷۰ شهر به آبهای سطحی وابسته اند که تمامی آنها متاثر از کاهش بارندگی هستند. شهرهایی که از آبهای زیرزمینی و چاه ها تغذیه می شوند نیز گرفتار افت منابع شده و به لحاظ کیفی هم آلایندگی بالا رفته است. برخی از چاه ها را به سبب اینکه به لحاظ کیفی مشکل دار شده اند از مدار خارج کرده و یا خواهیم کرد.
استانداردسازی کولرهای گازی و افزایش راندمان کولرهای آبی در دستور کار است
معاون راهبردی و نظارت بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور با اعلان اینکه هم اکنون ۱۶ میلیون کولر آبی در کشور در حال استفاده است و طبق اعلام وزارت صمت هر سال بطور متوسط ۵۰۰ هزار دستگاه جدید هم تولید می شود، اظهار داشت: بر طبق مطالعات پایلوت که در استان یزد انجام شده، در شهر یزد ۲۶۰ هزار کولر آبی و در کل این استان ۴۰۰ هزار دستگاه در حال فعالیت است. هر کولر آبی در شهر یزد در سال ۴۰ متر مکعب مصرف آب دارد که با احتساب ۴۰۰ هزار دستگاه، ۱۶ میلیون متر مکعب یعنی ۱۵ درصد آب سالانه این استان به مصرف کولرهای آبی می رسد.
کشفی با اعلان اینکه همزمانی گرما و کرونا چالش اصلی برای تامین آب مورد نیاز شرب است، اشاره کرد: درباب مصرف بهینه آب در کولرهای آبی و گازی نقشه راه مشخصی وجود ندارد اما استانداردسازی کولرهای گازی و افزایش راندمان کولرهای آبی در دستور کار است.
تعریف ۲۴۳ پروژه برای عبور از تنش
وی با اعلان اینکه پروژه های مربوط به عبور از تنش آبی از مهر ماه ۹۹ با پیش بینی سند پایداری و مدیریت تنش آبی صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: این سند تنظیم و به استانها ابلاغ گردیده و بر پایه آن ۲۴۳ پروژه در ۴۱۴ شهر تعریف و شروع شده که البته باید تامین اعتبار صورت گیرد تا بموقع انجام شوند.
معاون راهبردی و نظارت بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور درباره تنش آبی در تهران اظهار نمود: تهران هم با مشکل تامین آب مواجه می باشد ولی جزو شهرهای تنش دار نیست. حتما در بعضی مناطق شهر باید مدیریت فشار اعمال شود و مردم نیز مدیریت مصرف را مدنظر قرار دهند.
اوضاع آب شیرین کن ها چگونه است؟
کشفی درباره برداشت آب و شیرین کردن آب دریاها اشاره کرد: برای برداشت آب از خلیج فارس، عمان و خزر مطالعات زیادی انجام شده و در حوزه خلیج فارس، کار ساخت آب شیرین کن برای انتقال ۵۸۰ هزار متر مکعب در شبانه روز در حال انجام می باشد و از اثرات تامین آب توسط آب شیرین کن ها این است که برخی از شهرها که در گذشته در فهرست شهرهای دارای تنش بودند، امسال مشکلی ندارند چون به وسیله آب شیرین کن ها آب مورد نیاز تامین خواهد شد.
سخنگوی شرکت آبفای کشور افزود: باتوجه به هزینه و تعرفه شرب تامین آب توسط آب شیرین کن ها صنایع به این بخش ورود کرده اند و در خطوطی که اجرا می شود تخصیص آب نیز در نظر گرفته شده است. باتوجه به موضوع گران بودن تامین آب آشامیدنی توسط آب شیرین کن ها که یک متر مکعب آن ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان خواهد بود، راه اندازی و انتقال آب از دریا توسط صنایع صورت خواهد گرفت. ۵۸۰ هزار متر مکعب تامین آب از آب شیرین کن ها در فاز بعدی به یک میلیون متر مکعب خواهد رسید.
کشفی درباره اجرای طرح آب امید و تاثیر آن بر کاهش مصرف اظهار نمود: این پروژه از شروع دی ماه سال قبل شروع شد و طی ۳ ماهه زمستان ۳ درصد کاهش مصرف را شاهد بودیم.
جیره بندی نداریم
وی با اعلان اینکه ما امسال هیچ برنامه ای برای جیره بندی آب شهرها نداریم، اظهار داشت: در سال 1398 از طرف مقام معظم رهبری اجازه داده شد که ۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شود که اگر این بودجه را نداشتیم حالا ۶۰۰ شهر دارای تنش آبی بودند.
معاون راهبردی و نظارت بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور با اعلان اینکه ۶.۵ میلیارد متر مکعب سالانه در شهرها آب مصرف می شود و ۵۰ درصد شهرها تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند، اظهار داشت: حدود ۳ میلیارد متر مکعب ظرفیت تصفیه می توانیم داشته باشیم که البته همه این رقم نمی تواند در اختیار ذینفع بخش صنعت قرار گیرد، بخشی نیز باید به آبخوان ها تزریق شود تا محیط زیست نیز گرفتار لطمه نشود اما اگر پروژه فاضلاب تکمیل شود ۱.۲ میلیارد متر مکعب پساب قابل واگذاری به صنعت است.
خط قرمز ما کیفیت آب است
کشفی درباره افت کیفیت آب باتوجه به موضوع کاهش سطح آبهای زیرزمینی اظهار داشت: خط قرمز ما کیفیت آب است یعنی ما بطور دقیق اندازه می گیریم که فلزات سنگین و کدورت آب به چه شکلی باشد؛ ممکنست در بعضی مناطق شوری آب را شاهد باشیم اما به کیفیت صدمه ای نخواهد رسید. برای ارتقای کیفیت، تعداد زیادی پروژه تعریف شده و بودجه لازم پیش بینی شده است. کیفیت آب بصورت روزانه رصد می شود و به محض اینکه در حاشیه ریسک قرار می گیرد ما باخبر خواهیم شد. هم اکنون تعداد زیادی آزمایشگاه مرجع بین المللی داریم که کیفیت آب را رصد کرده و تا حالا مشکلی در این عرصه نداشته ایم.
وی درباره کاهش میزان مصرف و تاثیر آن در عبور از تنش آبی تابستان اظهار داشت: طبق آمار، تا اختتام تابستان ۱۵ درصد مشکل تولید داریم که اگر صرفه جویی شود این مشکل را نخواهیم داشت البته در شهرها و مناطق مختلف این رقم متفاوت خواهد بود. بر پایه حدسیات ممکنست تا چند سال آینده خشکسالی ادامه داشته باشد بدین سبب باید به فکر مخازن سدها در سال های آتی نیز باشیم.
میزان هدررفت آب چقدر است؟
معاون راهبردی و نظارت بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور درباره هدررفت آب در کشور بیان کرد: متوسط هدررفت واقعی حدود ۱۲ درصد و هدررفت ظاهری نیز ۱۳ درصد است و بطور کلی ۲۵ درصد آب بدون درآمد داریم که نیمی از آن هدر می رود حتی در استان هایی مثل خوزستان و بوشهر آب بدون درآمد ۴۰ درصد است. ما بنا داریم که در مناطقی که آب گران وارد شبکه می شود، میزان هدررفت کم شود. طی سالهای قبل دولت اعتبار خاصی برای کاهش هدررفت اختصاص نداده است. امسال ۵۰۰ میلیارد تومان برای کاهش هدررفت در نظر گرفته شده است.
کشفی درباره افزایش تعرفه آب نیز اظهار داشت: طی تابستان غیر از ۱۶ درصد افزایش که از اول خرداد ماه و پس از مصوبه هیات وزیران اعمال خواهد شد هیچگونه افزایش قیمتی در نظر گرفته نشده است.
منبع:

1400/02/08
12:05:21
5.0 / 5
509
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز