در گفت و گو با یك كارشناس بررسی شد

اولین كلید طلایی برای نفت ایران

اولین كلید طلایی برای نفت ایران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک کارشناس ارشد حوزه انرژی اعتقاد دارد درصورت رفع تحریم ها ایران مشکلی از نظر فنی برای بازگشت به بازار ندارد اما امکان دارد موانعی از جانب غول های نفتی وجود داشته باشد که باید مدیریت شود، هرچند آسان نیست اما بازگشت ایران امری شدنی است و می توانیم منتظر تحقق آن باشیم.


سیدمهدی حسینی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به چالش ها و موانع موجود برای ورود ایران به بازار نفت، اظهار نمود: ظرفیت تولید اسمی نفت ایران حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است یعنی ایران می تواند تا این میزان نفت تولید نماید، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه هم ظرفیت تولید میعانات داریم که جزو تولیدات نفتی ما بشمار می رود البته بخشی از آن در داخل کشور مصرف و قسمتی دیگر صادر می شود.
ایران چه میزان نفت صادر می کند؟
وی با تکیه بر اینکه ایران به لحاظ ظرفیت اسمی حدود ۴.۸ میلیون بشکه ظرفیت تولید نفت و میعانات دارد، خاطرنشان کرد: از این میزان حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه را در داخل کشور پالایش و مصرف می نماییم، اگر این میزان را از تولید کل کنیمف صادرات ۲.۵ میلیون بشکه که دولت اعلام نموده عددی بسیار نزدیک به حقیقت است و ما پتانسیل صادرات این میزان را داریم و حتی امکان دارد این عدد کمی بیشتر از این هم باشد.
اولین کلید طلایی برای نفت ایران
این کارشناس ضمن اشاره به مشکلات و چالش های موجود بر سر راه صادرات نفت ایران اظهار داشت: با عنایت به این که به علت شرایط تحریمی مجبور شدیم میزان تولید را کاهش دهیم حالا در قدم اول باید میزان تولید افزایش یابد که ممکن بود برای این مورد با مشکلات جدی روبرو شویم اما خوشبختانه تا آنجایی که اطلاع دارم همکاران ما در این عرصه خیلی خوب عمل کردند و چاه های نفت را مسدود نکردند و این مسئله باعث می شود زمانی که بخواهند این چاه ها را باز کنند، گرفتار تعمیرات چاه نخواهند شد.
حسینی با این که با این وجود باید در بعضی چاه ها تعمیرات صورت گیرد اما به علت اینکه تلاش شده جریان کمی از چاه ها وجود داشته باشد، چاه ها زنده هستند و نیازی نیست که عملیات زیادی روی آنها صورت گیرد. در واقع به علت عملکرد مثبت همکاران ما مقدار جریان نفت شیرهای سرچاهی کنترل شده ازاین رو مشکل چندانی از نظر فنی وجود ندارد و تنها در بعضی چاه ها باید عملیات تعمیرات صورت گیرد.
وی افزود: مشکل اساسی در این عرصه وجود ندارد خصوصا اینکه در کشور پس از جریان توسعه های نفتی که ایجاد کردیم، سرویس کمپانی ها بسیار رشد کردند و الان شرکتهای مختلف حفاری، خدمات حفر چاه و به صورت کلی سرویسهای خدماتی مختلفی داریم که مشغول به فعالیت هستند، ازاین رو فکر نمی کنم که با مشکل فنی درازمدتی روبرو باشیم تا بخواهیم به ظرفیت تولید سابق بازگردیم.
روزهای خوش در انتظار بازار نفت
او ضمن اشاره به موانع صادرات نفت هم اظهار داشت: حالا بازار نفت وضعیت امیدوارکننده دارد چونکه هرچند تقاضای جهانی از زمان انتشار کرونا بسیار افت کرد اما حالا شاهدیم که با شروع واکسیناسیون خصوصا در کشورهای صنعتی و مصرف کننده بزرگ این امیدواری وجود دارد که اقتصادهای کوچک شده دنیا در کشورهای مهم صنعتی مثل آمریکا، اروپا و چین توسعه یابد.
حسینی با تکیه بر اینکه اگر به آمار نگاه کنید میبینید که عموما رشدهای اقتصادی کشورها منفی بوده حتی رشد اقتصاد جهانی هم منفی بوده است اما حالا همه پیشبینی ها گویای این است که مسیر صعودی در پیش است و رشد اقتصادی جهان به اعداد پیش از کرونا خواهد رسید حتی اعداد خوش بینانه تری هم پیشبینی شده است که می تواند اوضاع را سر و سامان دهد.
به قول وی در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ میتوان فکر کرد که اقتصادهای مختلفی گشایش و تقاضا برای مصرف انرژی افزایش می یابد و این یک رابطه متقابل برای نفت است؛ یعنی اگر چهار درصد رشد اقتصادی محقق شود دو درصد آن برای نفت بوده است.
این کارشناس با اشاره به اینکه پارسال کاهش شدید قیمت ها و تقاضا باعث شد که کشورها به دنبال ذخیره سازی باشند که این مسئله معمولا به قیمت و تقاضا نفت فشار می آورد چونکه همیشه این خطر وجود دارد که این ذخیره ها به بازار عرضه شوند، اظهار داشت: این مورد امکان دارد مشکلاتی را در بازار نفت ایجاد نماید که نیازمند تدبیر اوپک و اوپک پلاس است.
ورود ایران چه چالش هایی را به دنبال دارد؟
به قول حسینی در مجموع اگر فرض نماییم که حالا میزان صادرات نفت ایران نیم میلیون بشکه است و در صورت رفع تحریم ها دو میلیون بشکه دیگر به آن اضافه نماییم، سهم ایران در مقابل مصرف جهانی که حدود ۹۰ میلیون بشکه است، حدود دو درصد می شود که وارد بازار می کند. ازاین رو من فکر نمی کنم که این میزان بازار را تا حد زیادی تکان دهد البته برخی کشورها امکان دارد با ورود ایران مشکل داشته باشند اما با مدیریتی که اوپک خواهد نمود این مسئله برطرف خواهد شد.
وی افزود: نقاط مثبت دیگری که میتوان به آن اشاره نمود وجود بازارهای سنتی ایران است؛ در بعضی بازار ها به صورت سنتی از نفت ایران استفاده می کردند و اگر حالا نفت دیگری جایگزین شده به اجبار است و آنها به لحاظ مسائل فنی و تکنیکی چندان رضایتی ندارند.
مشتریان منتظر نفت ایران هستند
این کارشناس ارشد حوزه انرژی ضمن اشاره به مسائل مطرح شده در این خصوص که امکان دارد به علت تغییر تجهیزات پالایشگاه ها در کشورهایی که در گذشته خریدار نفت ایران بودند حالا دیگر خواستار نفت ما نباشند چونکه این مورد برای آنها هزینه هایی برای تغییر روند کار پالایشگاه هایشان دارد، اظهار داشت: نفت ایران به علت اینکه نفت خوبی به لحاظ سبک بودن و شیرین بودن است در تمام پالایشگاه ها قابل مصرف است البته بطور قطع این کشورها هزینه هایی را انجام دادند تا بتوانند نفت سنگین تر از ایران را جایگزین کنند اما همان پالایشگاه نفت ایران را بسیار راحتتر می تواند مصرف کند و مشکلی وجود نخواهد داشت.
حسینی ضمن اشاره به کیفیت بالای نفت ایران اظهار داشت: به اعتقاد من این مسئله که نفت ایران به پالایشگاه ها بازگردد یک نقطه مثبت است و بطور قطع خریداران از این مسئله استقبال خواهند کرد.
واکنش غول های نفتی چه خواهد بود
وی ضمن اشاره به واکنش عربستان، روسیه و غول های نفتی برای بازگشت نفت ایران اظهار داشت: باید یک مدیریت خاص در داخل اوپک و اوپک پلاس آغاز نماییم و تا حدودی کار ما در داخل اوپک سخت خواهد بود. باتوجه به اینکه اوپکی ها سهمیه بندی انجام دادند و ما از آن معاف شدیم امکان دارد به این مورد توجه نمایند، عده ای همچون عربستان و یا خارج از اوپک بازارهای ایران را کسب کردند و الان مجبور هستند که این بازار ها را به ایران بازگردانند، به صورت مثال عربستان و عراق و روسیه نفت چین را تأمین می کنند و طبیعی است که از ورود ما خوشحال نشوند.
او اظهار داشت: این گونه نیست که بازار به سادگی بدست آید اما اینکه گمان شود نشدنی است فکر درستی نیست، هنر مدیریت ایران در داخل اوپک و خارج اوپک و درک درست از شرایط بازار و انجام اقدامات متناسب با شرایط می تواند شرایط خوبی را برای کشور رقم بزند و در کل باید گفت امری سخت اما شدنی است.
منبع:

1400/02/12
23:15:14
5.0 / 5
666
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز