مذاكرات عراق برای خرید سهم اكسون موبیل

مذاكرات عراق برای خرید سهم اكسون موبیل عراق سرگرم مذاکره با اکسون موبیل برای خرید ۳۲.۷ درصد سهم این شرکت آمریکایی در میدان قرنه غربی ۱ است که با ۲۰ میلیارد بشکه ذخایر قابل برداشت، یکی از بزرگترین میادین نفتی جهان به حساب می آید.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، احسان عبدالجبار اسماعیل، وزیر نفت عراق در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه در بغداد به این مذاکرات اشاره نمود. وزیر نفت عراق همینطور به خبرنگاران اظهار داشت: قیمت نفت احیانا در ماه های آینده حدود ۶۵ دلار در هر بشکه خواهد بود. تولیدکنندگان اوپک پلاس تلاش می کنند قیمت ها را در میانگین عادی خود نگه دارد. این اظهارات نشان داده است اوپک پلاس درباره دورنمای تقاضا برای انرژی با وجود افزایش موارد مبتلا شدن به کووید ۱۹ در هند مطمئن مانده است.

احسان عبدالجبار اسماعیل پیش از این گفته بود عراق سرگرم مذاکره با شرکتهای انرژی آمریکایی درباره خرید سهم اکسون موبیل است.

سایر شرکا در میدان نفتی قرنه غربی ۱ که اکسون موبیل اپراتور اصلی آن است، پتروچاینا با ۳۲.۷ درصد، ایتوچوی ژاپن با ۱۹.۶ درصد، پرتامینای اندونزی با ۱۰ درصد سهم و شرکت اکتشاف نفت عراق با ۵ درصد سهم هستند.

عراق قرارداد توسعه میدان قرنی غربی ۱ را در سال ۲۰۱۰ به اکسون موبیل و شرکت اکتشاف نفت اعطا کرد.

شل در سال ۲۰۱۸ سهم ۱۹.۶ درصدی خویش را به شرکت ایتوچو فروخت و از میدان نفتی مجنون خارج شد. خروج اکسون موبیل از میدان جنوبی قرنه غربی ۱ امکان دارد مشابه اقدام سال ۲۰۱۸ شرکت شل در واگذار کردن سهمش در مجنون باشد که حالا فعالیت هایش توسط شرکت دولتی نفت بصره اداره می شود.

در حالی که بعضی از غول های نفتی غربی از عراق خارج می شوند، سایرین وارد این کشور می شوند. عراق در جریان سفر اوت سال قبل مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور به آمریکا، قراردادهایی به ارزش هشت میلیارد دلار با پنج شرکت بخش انرژی آمریکا امضا کرد. این قراردادها شامل یک قرارداد بالادستی با شورون و توافق های نیرو با شرکت جنرال الکتریک است. سایر شرکت ها که با عراق قرارداد امضا کرده اند، شامل بیکرهیوز، هانی ول و استلار انرژی هستند.

در این بین شرکت بریتیش پترولیوم اداره میدان عظیم رمیله را برعهده دارد که حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز از پنج میلیون بشکه در روز ظرفیت نفت عراق را تولید می کند. شرکت انی ایتالیا میدان زبیر و شرکت لوک اویل روسیه میدان قرنه غربی ۲ را اداره می کند.

بر اساس گزارش پلاتس، اکسون موبیل که دنبال کاهش بدهیهای هنگفت خود است، در فوریه طرح های خود برای فروش عمده فعالیتهایش در دریای شمال انگلیس را در جهت واگذار کردن ۱۵ میلیارد دلار داراییهایش تا سال ۲۰۲۱ و ۲۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۵ رونمایی نمود.

منبع:

1400/02/14
13:59:25
5.0 / 5
669
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز